1 indická okurka
bílý smetanový jogurt
česnek
sůl
mletý pepř
rozinky
Česnek oloupeme a rozdrtíme nebo nastrouháme.
Smícháme s jogurtem, osolíme, lehce opepříme.
Indickou okurku (musí být mladá) nastrouháme nahrubo a přimícháme do směsi. Nakonec přidáme rozinky a vše necháme řádně vychladit v ledničce.
Můžeme ozdobit čerstvými lístky máty.
Pozn: rozinky v některých receptech jsou, jinde nikoliv. V komentářích jsem našla, že je dávají jen v některých oblastech.
Indická okurka (lat. Lagenária, někde i česky Lagenárie dlouhá) je teplomilná rostlinka, pnoucí, nedoporučuji dávat do skleníku nebo foliovníku, uteče vám z něj oknem. Dala jsem ji na okraj 2,5 m vysoké fazolnice, kterou hravě překonala. Kvete bíle v noci, je opylována především můrami.
Délka plodů, které potřebují neuvěřitelné množství vody, má být až 1,5 m.
Mám zatím 4 plody dlouhé asi 60 cm.
Z přezrálých podů se vyrábí tzv. lufa – houba na mytí.
Tvar plodů může být i kulatý (lahvovitý) – odrůda kalabasa.
Pěstovala a připravila Jana Macůrová
Nechci být za chytrou, ale indická okurka a lufa jsou dvě rozdílné rostliny. Kalabasu mám každý rok. Zasadím do rohu foliovníku a vypustím na jabloň. Na jedné rostlině vyroste tak 5 – 8 kalabas. Lufu jsem také párkrát měla, je dost náročná na teplo a má dlouhou vegetační dobu, takže ne vždy dozrála tak, aby z ní byla žínka na mytí.
Lufa je to, co zbyde, když necháš tuhle okurku přezrát a v podstatě vyhnít. Zbyde taková ta síť (je to z botanického hlediska pletivo), která dělá tvar toho plodu.
Jestli se říká lufa ještě něčemu jinému, nevím.
Když necháš kalabasu přezrát nikdy z ní nebude žínka.
Lufa se tak jmenuje, např. lufa válcovitá (luffa cilindrica), nebo lufa ostrohatá (luffa acutangula), o tu jsem se pokoušela.
Tak já to znám jako lufu z těchhle dlouhých, ale možná je to jinak. Předpokládám, že stejně jednu nechám přezrát, aby byly semínka (i když moc drahý nebyly – 5 ks za dvacku), tak uvidím, co z toho bude. Ty kalabasy jsem zkoušela taky, ale ani mi nenasadily na plody, i když kvetly jako vzteklý, ale všechno samčí květy.
Tak jsem z toho jelen, cože to vlastně máš . . . . Kvete to bíle, to by byla kalabasa, lufa kvete žlutě. A pak píšeš, že jsi kalabasu zkusila a nedařilo se. Až budeš mít semínka, bude jasno. Vůbec si nejsou podobná.
Kalabasa to není už jen podle tvaru – tohle je dlouhé (viz fotka), konzistence tuhá, barva světle zelená, chuť mírně jako okurka, ale okurka to je jen podle názvu. Semínka jsou černá, podobná dýňovým. Klíčily velice rychle, už pátý den se to snažilo šplhat. Kvete opravdu bíle, květy jsou něžné, a ráno už se zavírají.
Na sáčku bylo „Indická okurka“.
V tom pripade … nebyla to „egyptska okurka“? Pak by vse odpovidalo…
Ne, bylo tam indická okurka, a vzhledem k tomu, že to bylo z renomovaného semenářství, tak si myslím, že to je opravdu indická okurka. A už jsem je měla jednou a byly stejný. Ty kalabasy mi pouze kvetly, ale neplodily, jak jsem psala výše.
Kalabasa = indická okurka.
Kalabasa je dlouhá a nebo má tvar baňaté láhve. Semínka jsou bílá
zvláštně tvarovaná. Takže nevím, co Ti v sáčku s nápisem „Indická okurka“ prodali.
mátu bych nasekala dovnitř a protože ho miluju a indové ho používají- tak velkou hrst koriandrové natě-nasekané na drobno….
bez hrozinek, přikápla bych limetku a trochu římského na pánvi prohřátého a rozetřeného kmínu…
ale to je za další varianta raity..
jednou jsem čučela na nějakou kuchařku indického původu – ta ji dělala z indické okurky a přidávala granátová zrníčka a mátu …
Mně k tomu ty rozinky taky nějak nepasovaly (nemyslím chuťově, ale z hlediska složení receptu), ta granátová semínka možná, ale obojí mi pasuje spíš do turecké kuchyně.
No a ta kombinace koriandru a řeckého kmínu – jenom ta kombinace a já mám osypky. Prostě ani jedno tohle koření nemůžu.
a to já za jo….;-)