Rakytník je velice dobrý, o čemž svědčí i to, že byl používán již před dávnými časy. Rakytníkové plody v sobě mají ohromné množství vitamínů – A, B, C, D, E, K. Co se vitamínu E týká, rakytník ho v sobě má nejvíce z veškerých rostlinných plodů. Rakytník má také karoten, z něhož se tvoří vitamín A.
Množstvím karotenu se rakytník vyrovnává mrkvi – nejbohatšímu zdroji karotenu na světě.
V rakytníku jsou obsaženy též minerální látky, barviva, sacharidy, olej, organické kyseliny a flavonoidy jako rutin či kvercetin.
Takže pokud máte rakytník na zahrádce, obrňte se trpělivostí, nechte ho dozrát, otrhejte (září – říjen), rozvařte s trochou cukru (podle chuti a hlavně zralosti rakytníku), a přeceďte přes husté síto, abyste se zbavili semínek.
Přidejte přípravek na sterilování ovoce a zeleniny (malý sáček 2 g kyseliny sorbové na 4 l produktu), nalijte do lahví a nechte v chladu. Užívejte jako sirup, ředím asi 5 : 1.
A něco pro zasmání: loni mi jak bylo velké vedro a přišla prudká bouřka všechen rakytník zkvasil rovnou na keřích (mám dva).
A najednou se objevili nějací mrňavý vrabčácí (podle Petra Zmana nejspíš pěnice slavíková) a dvě červenky a náramně se na plodech pochutnávali. Ale vždycky jen ráno….a zbytek dne si asi léčili kocovinu…
Připravila Jana Macůrková
No, mam petilety rakytnik. Pry ma plodit na dvouletem dreve. Loni mel 4 kulicky, letos dve…
Ten můj (mám dvě samice a jednoho samce) je sice obalený.Je téměž beztrný a stejně nesklidím ani ň. Malý drobný, ale neuvěřitelně mlsný a pilný vrabčák (podle popisu nějaká pěnice) mi ho už druhý rok trpělivě obírá. No, nic, alespoň na něco je to užitečný….
Taky máme 2 samice a jednoho samce rakytníku a loni i letos se plodům nějak nedaří. Mezi bobulkami je jich spoustu černých, takže úroda nic moc.