Černé neodnožující maliny – patrně původní kanadská odrůda Cumberland.
mám na zahrádce od roku 1984, sazenice od manželovy tety z Moravy.
Jana Macůrková
Černé neodnožující maliny – patrně původní kanadská odrůda Cumberland.
mám na zahrádce od roku 1984, sazenice od manželovy tety z Moravy.
Jana Macůrková
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
To je nádhera.Připomněla jsi mi jak jsme jako děti chodívaly s babičkou povinně do lesa na maliny a pak ty marmelády a voňavé šťávy hmmmmm
Jo, kde jsou ty doby, kdy jsem se sousedkou jely dohromady se 4 dětmi a přivezly každá 10 l malin. Teď jsem ráda, když nasbírám 3 l na malinovou dřeň. Vím i o místech s ostružinami. A na ty mám obvzlášť vypečenou vzpomínku:
Jezdila jsem na ně k Černicím pod Krušné Hory. A naposled to dopadlo takhle:
z prvního místa mne vyhnali mravenci (jsem alergická), na druhém místě jsem si povídala se zmijí a na třetím jsem přemýšlela proč tam lítá tolik včel, až jsem zjistila, že nade mnou visí roj…..
No to je pěkné. Ostružiny jsou taky moje oblíbené a taky vím o místě kde se jich dá nasbírat kýbl.Já na ně jezdím vykoupaná v repelentu. Je to na Třeboňsku a to je teda fičák s komárama.Mám polité repelentem i vlasy a stejně jedu domu se štípancema.
Botanicky našinecky: Kulovité: Borůvky, brusinky, klikve… Kuličkovité: Maliny, ostružiny, morušky… Na kulovité chodím celkem bez řečí. S kuličkovitými je to bída. Divokých malin sbírám „parfémové množství“, což je objem, kterým hodlám ovonět násobné množství malin zahradních, které přibývají daleko rychleji. Ostružinama se zabývám pouze pastevecky = trhám k okamžité spotřebě. Poučena Betty McDonald, že zavařené chutnají jako vlněné kuličky, jsem s tímto způsobem zpracování ani nezačala (to je výhoda čtenářské vášně, která propukne dost včas na to, aby byl člověk poučen ještě před tím, než je nucen začít hospodařit). Na zahradě mám tayberry a beztrnnou ostružinu. Plodí obojí jak vzteklé, ale stejně to stačíme spásat, případně syrovými zdobit dobré věci (ostružina na křenové jednohubce je vizuálně art a chuťově delicate). Kdybych měla možnost sběru někde v dáli na severu, pár bandasek morušek bych zkusila…
P.S. Když to zavaří někdo jiný, nevadí ani vlněné kuličky. O šťávě a džemu nemluvě…
Potom doporučujijako znalec – přírodopisář 2 možnosti:
1. kulovité – melouny
2. dělat to co já – rozlišovat rostliny na dvě základní skupiny – jedlé a nejedlé
( a nejedlé nesázím…)
Taky to mám nejraději fšecko čerstvé .Ostružiny ,pokud jsou,přidávám do jablečné marmošky.a nebo je proženu lisem a dělám marmeládu jen z nich.Ale nejlepší jen tak sníst a neničit ty vitamíný vařením.
Zákazník v zelenině:
Co je to velký, zelený, kulatý?
Melouny.
Prosim dva a zabalit každý zvlášť.A co je to kulatý červený?
Rajčata.
Tak prosim kilo a zabalit každý zvlášť.A co je to kulatý tmavorudý?
Ředkvičky.
Tak prosim kilo a zabalit každou zvlášť. A tady ty šedomodrý kuličky?
Tak na to zapomeň, ty úchyle, to je mák!
🙂 🙂 🙂
????