1 indická okurka
máslo
strouhanka
sůl
Pozn: lagenárie má vysoký obsah draslíku a snižuje tedy velmi silně vysoký krevní tlak.
Lagenárii (indickou okurku) nakrájíme na délku cca 15 cm.
Oloupeme, vydlabeme vatovitý vnitřek se semeny a rozdělíme podélně celkem na 12 dílků.
Zapékací misku vymažeme máslem, vysypeme strouhankou. Okurkové hranolky položíme na strouhanku, tak aby se téměř nedotýkaly. Lehce osolíme, posypeme strouhankou a polijeme rozpuštěným máslem.
Pečeme cca 15 minut.
Podáváme jen tak, dobré je k tomu bílé víno.
Pozn: v původním receptu, který jsem našla, se měla okurka nastrouhat nahrubo, uvařit, polít máslem a posypat strouhankou. Po zkušenosti z přípravy polévky, kdy se mi nastrouhaná okurka během 5 minut téměř rozvařila, jsem okurku nakrájela na hranolky.
Vyzkoušela jana Macůrková
Díky Jano,že jsi měla tu odvahu..tohle zkusit..
no, když už „a la chřest“ , zblanšírovala bych ji nebo dala prohřát na páru , ale nálev by nebyl jen voda, ale bílej vinnej střik..miluju chřest,když je al dente, jen přelitej oříškovým máslem a sýplej troškou soli s nasekanou petrželkou…, případně s poctivou holandskou omáčkou.. se strouhankou jsem mu na chuť nepřišla…jo, to s parmazánem a máslem, ano…
Když máš tady 3 válce dlouhé skoro metr a to ten poslední, který jsem sklidila včera má v průměru víc než 10 cm, tak zkusíš ledacos. Mám ještě nějaké recepty z ruského webu, kde jsou ale i další druhy těchhle potfor. Není jan válec a kalebasa, ale i lagenárie „Husa“, lagenárie dlouhatánská – ta dorůstá až 4 m a je štíhlá, lagenárie válcovitá, kratší lagenárie bradavičnatá – ta se mi líbí nejvíc, jen nevím, kde sehnat semínka. A dalších asi 5 druhů.
třeba tady – Dobrá semena.
To je ještě otázka, které lagenarie nabízejí, ale dík, zkusím večer prohledat. A pošlu ti odkaz na ty stránky s fotkama.
výběr mají, i ty bradavičnaté…