(2080) Prejt tmavý

bůček, vepřová hlava
vepřové koleno apod.
vepřové plíce
kousek jater (není třeba moc – bylo by to hořké)
trochu vepřové krve
nové koření,
sůl
pepř
špetka tymiánu
špetka muškátového oříšku
majoránka (vše podle chuti)
(někdo dává i česnek a zázvor)
housky, rohlíky (nebo doma pečená „buchta“ – pekla se při zabíjačkách)
sádlo na vymazání zapékací nádoby

Dáme veškeré maso vařit v málo vodě – mimo jater a krve. Natrháme pečivo a namočíme ho polévkou. co se vařilo maso, jako na karbanátky. Přidáme koření, semleté maso a semletá syrová játra a vepřovou krev. Osolíme a ochutnáme.

Vymažeme sádlem silně pekáč, nebo vyšší plech a naklademe ve vrstvě prejt. Vršek urovnáme namočenou rukou a ještě poklademe sádlem.
Dáme péci, aby byla kůrčička. Je třeba vědět, že vše, krom jater a krve je vařené, tak nepotřebuje prejt moc dlouho péci. Když je třeba trochu potřeme polévkou v průběhu pečení. Podáváme s brambory a kysaným zelím.
Pozn: některá řeznictví, jako u nás v Úžicích vám připraví vše na tzv. zabíjačku. Včetně krve a střívek na jaterničky a jelítka.

Manželův oblíbený recept připravila Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: (2080) Prejt tmavý

  1. Haderach Kwisatz napsal:

    Nez jsem to docetla do konce, premyslela jsem, kde beres tu krev. Tak uz to vim.
    Tohle jsem v zivote nedelala…teda doma.

  2. Inka napsal:

    Zrovinka ve středu jsem dělala světlý, protože v mrazáku stále překážela půlka buchty odminula. S pečivem mi to nechutná, chce to tu domácí buchtu. A játry jsem až tak nešetřila a hořké to není. Jo a černej prejt já raději s kroupama

  3. lakysa22 napsal:

    Já jedině s kroupama! Dělala jsem jednou, dobrý bylo, a pejsem si taky pochutnal – shodil si se sporáku kastrol a nemusela jsem ani umývat…

  4. adela.adale napsal:

    Prejt děláme tak dvakrát do roka, část do střívek jako jitrnice a do „tlačenkových“, na spotřebu (jasně že část rozdáme). Ale i zavařuju, je to taková pohotovostní konzerva, hlavně jitrnicový prejt. Dobré jsou k tomu sklenice od Pikoku, jsou rovné a obsah lze krásně vyjmout. Připravujeme z vepřové hlavy (i s ovarem) + játra, část vařená, část syrová.
    Koření jen sůl, pepř, česnek, majoránka. Ale co nesmí chybět – hodně cibule na vyškvařeném vnitřním! sádle, škvarečky překrájet. Do jitrnicového prejtu máme raděj rýži, do jelítkového kroupy. Plíce alespoň v našich končinách ke koupi nejsou, ani když řeknu pro psa (klidně bych se s ním podělila) – jsou prý toxické a veterináři je do oběhu nepustí 🙁
    Krev lze koupit sušenou v jistých řeznických potřebách, které nesou jméno nějakého pana Herolda.

    • BOYE napsal:

      Když jsem včera hledala vepřovou krev, taky na mě bafla sušená. Byl z obchodu „posolíme“ nebo tak něco. Ještě jsem se dočetla, že na kilo sušené čtyři litry vody… Tak jak je vidět, asi je to poměrně dostupný artikl.
      Pokud jde o to, co do jitrnic a jelit: Jitrnice vždycky s buchtou a jelita s kroupama, ale i s buchtou. Rozhodně nikdy s pečivem z krámu. To dělávali sousedi a bylo to poznat. No a rýže do jitrnic je spíš slovenská záležitost. Je to jiné, než jsem zvyklá, nicméně je to dobré. Jen si člověk nesmí naštelovat hubsta na českou jitrnici.

      • Jana Macůrková napsal:

        Jednou jsem tu sušenou dostala (nějaký zbyteček) na vyzkoušení. A mohu ti říct, nikdy víc. Naštěstí tu máme těch řeznictví i s jatkama víc, takže není problém.

      • adela.adale napsal:

        Kdybych si měla vybrat mezi čerstvou a sušenou krví, tak asi nemusím říkat, která by vyhrála. Ale pokud není jiná možnost, tak bych tu sušenou nezatracovala – jen je potřeba ji správně ochutit a dochutit, hodně tomu pomůže právě vnitřní sádlo, cibule a kvalitní vývar. Navíc dlouho vydrží a je kdykoliv po ruce.
        A jak píše níže Sharka – husí a kachní krev – taky jsem marně hledala tu konzervu, krevní tučnice se to jmenovalo tuším – tak ta taky skončila někde v propadlišti dějin 🙂

  5. sharka.68 napsal:

    já bych si dala husí a kachní krev..na cibulce….s troškou kachního nebo husího sádla…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..