Jedno balení listového těsta (2 kusy)
250 g tvaroh (raději tužší)
2 tavené sýry (klasické mazlavé trojúhelníčky)
5 lžic slunečnicového oleje
kousek másla
sůl
Když jsem hledala recept na Burek sa sirom, netušila jsem, že je to další jídlo, kde má snad každá vesnice vlastní ( a samozřejmě jedinečný a jediný správný) recept. Těsto se lišilo od listového, přes nudlové, něco jako na pizzu až po plundrové. Náplň byla čerstvý sýr, tvaroh z kravského mléka, z ovčího mléka a dokonce i kozího mléka.
Takže prosím tento recept berte jako variaci na balkánskou pochoutku, kterou v Tisnu (asi 40 km od Šibeniku) uměli opravdu excelentně.
Formu (o průměru 28 cm) vymažeme slunečnicovým olejem. První díl těsta rozválíme na tenko a vyložíme s ním formu. Okraje přehneme přes okraj formy. Tvaroh smícháme se solí (burek je lahodně slaný), zbytkem oleje, já jsem přidala 2 trojúhelníčky taveného sýra a dobře promícháme. Naneseme v souvislé vrstvě na těsto a druhým plátem těsta překryjeme. Okraje dobře spojíme se spodním plátem, aby nám nevytékala šťáva a burek zůstal hodně šťavnatý. Povrch pomažeme máslem (a nešetříme s ním).
Pečeme cca 30 minut až začne těsto červenat. Krájíme po vychladnutí.
Pozn: opravdu se nejedná o jídlo dietní, ale o správnou kalorickou bombu.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Připomíná mi to Gruzínské chačapuri, akorát tam místo tvarohu dávají sýr.
Já jsem jedla burek na několika místech v Chorvatsku a pokaždé byl jiný, tak jak píšu. A myslím si, že ho dělají všude, ke jsou pastevecké kraje, ať už s kravami, ovcemi nebo kozami.
Jo a na to chačapuri jsem koukla na netu a máš pravdu, dokonalá kopie.
Vzhledem k tomu, že mám staženou nějakou gruzínskou kuchařku, tak kouknu i tam.
Jj, je to opravdu „krajové“ jídlo. Jedla jsem ho se slaným balkánem, s kozím i ovčím sýrem, ale také s bryndzou – na Slovensku v jakési prapodivné vsi jsem si ho kdysi na vandru koupila snad za desetikačku – na hygienu jsem se moc neohlížela, to bych tam nesměla sníst v těch vesnicích vůbec nic, ale bylo to tak vynikající jídlo, že dodnes tu chuť cítím. Já bych tam ještě přidala nějakou tu bylinku. Jo a ten výtvor ze Slovenska byl způli s paprikou. Pálivou.
Letos jsem v chorvatské Omiši jedla burek s jehněčím masem a byl také výborný. Ještě prodávali samozřejmě burek sýrový a pak také se špenátem a nebo s kuřecím masem. Jenom ty masové nedělali ve tvaru koláče, ale takové jako rolády smotané do tvaru jakýchsi tří delších nožek vedle sebe. No prostě na tvaru nezáleží, důležité je, že to bylo dobré.
já to jedla u souseda, který je původem z Gruzie
Ivanko, zkus z něj vydobýt nějaké dobré recepty, pokud by byly i s fotkou, tak super, jinak uvaříme, upečene, zveřejníme.
no on ji koupil v Karlíně :o)
Tak to jsem ještě nikdy ani neviděla,ani nejedla,neb v Chorvatsku jsem nebyla.Je to zajímavé,jednoduché a zkusím…….