Děvčata kuchatky a samozřejmě i kuchati,
mám jednu prosbu – až budete někdo vařit segedín a rýžový nákyp se švestkami, pošlete mi fotku a recept. To jsou asi jediná dvě jídla, která nevařím, neboť manžel je nejí…
Díky, díky, díky, Jana Macůrková
Děvčata kuchatky a samozřejmě i kuchati,
mám jednu prosbu – až budete někdo vařit segedín a rýžový nákyp se švestkami, pošlete mi fotku a recept. To jsou asi jediná dvě jídla, která nevařím, neboť manžel je nejí…
Díky, díky, díky, Jana Macůrková
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Tak rýžový nákyp se švestkami určitě vařit nebudu nebo toto nejím.
Segedín miluju, zrovna tak jako zelňačku. Jenže je v tom háček – poslala bych svůj osvědčený recept na obojí, ale nenafotím. Pro sebe to zatím neuvařím. Až budu mít kuchyň, tak určitě, ale to ještě chvíli potrvá. Tak můžu dát jen recepty, fotky lze pak stáhnout z nějakého webu. Obojí jsem vařívala moc ráda a např. švagrová „odebírala“ několik várek mé zelňačky do mrazáku a svého ex jsem naučila vychutnat si segedín, který předtím tvrdě odmítal.
Může bejt s meruňkama? Uvařím…
Ježíšku, s meruňkama a sněhovou čepicí – kdy se mám dostavit?
Jani, se segedínem si se sekla o týden. Zrovna u nás byl. Takže jedině bez fotky.
Obojí milujem, když řeknu, že bude k obědu guláš, tak všichni volají, že tedy jedině segedin. Ale vše dělám od oka, tak přemýšlím, jestli bych dala dohromady recept.
Jestli se trochu ochladí, teď na něj není chuť, tak budu při vaření odměřovat
Naše holky mi koukaly přes rameno zrovna u prosby a začaly výrazně slinit a ještě výrazněji naznačovat, že segedín je do letního vedra jediná správná volba. Má to jediný hák: Chybí mi kus čuněcího. A jediné čuně v dosahu je naše Benjamína, neb se právě šťourá v nose. A i kdyby, odnosila jsem jí v tak vysokým věku, že i když je čas od času na zabití, nechávám si jí pouze na výkrm…
Jano, vydrž. Míváme ho poměrně často a už dlouho nebyl 🙂
Zkusím ten recept bez fotky. Ingredience – 3 lžíce oleje, 500 g cibule, 500 g hovězího zadního, 500 g vepřového plecka, 500 g kysaného zelí, velká lžíce mleté sladké papriky, může být i trochu pálivé, 5 kuliček nového koření, sůl, pepř, sladká smetana a trocha mouky na zahuštění. Zelí uvaříme zvlášť. Na oleji orestujeme cibuli, přidáme papriku a hovězí maso, sůl, pepř, nové koření a dusíme cca půl hodiny. Pak přidáme vepřové maso a obojí dusíme téměř doměkka. Podléváme vodou. Přidáme vařené zelí překrájené na menší kousky a dále dusíme. Dle chuti přidáme vodu z vařeného zelí. Na závěr zahustíme smetanou rozmíchanou z trochou mouky. Dochutíme solí a pepřem a podáváme s houskovými knedlíky.
Já recept samozřejě znám, i když jsem si ho naflešku stáhla od obou z vás, ale já ho prostě nedělám.
Škoda, že neznám BOYE osobně, dneska u mne jednička s hvězdičkou/nevím, jak se dávají smajlíky, píšu na starém PC, snad to jde jen z mobilu, nevím,neznám/dnes by byly alespoň 3. A není to jen za dnešní hlášku !
Segedín dělám také často, ale zase od oka : Zpěnit cibulku, dávám vepřové maso/můj muž říká, že mu to hovězí leze do zubů, i když je krásně měkké/.Opeču tak 2-3 min.osolím, opepřím, přidám sladkou papriku/dávám i uzenou/, trochu rajského protlaku/zase opeču 2-3 min. Zaliju horkou vodou a vařím, až je maso měkké, přidám zásmažku a nakonec dám pokrájené a propláchnuté kysané, nebo sterilované zelí/nemáme rádi moc kyselé, proto propláchnuté zelí/. Chvilku provařím, přidám prolisovaný česnek a zase chvilku provařím. Až je guláš hotový, přidám majoránku a už nevařím. Jako každý guláš, na talíři zdobím kolečky cibule, máme to tak rádi. Snad jsem na nic nezapomněla. Až bude chladněji udělám.
Rýže na sladko :
Propláchnu kulatozrnnou rýži, dám do pekáče, osladím, trošku osolím, zaliju mlékem/tak 1-2 cm nad rýži/ nahoru dám na plátky nakrájené máslo/.Dám do trouby a peču, kontroluji až je rýže skoro uvařená. Vyndám z trouby, promíchám a přidám ovoce, švestky z kompotu, raději meruňky kompot, urovnám aby ovoce bylo přikryté rýží, dám ještě trošku zapéct.
Vím, že někdo rýži napřed uvaří na kaši a teprve pak dává zapéct/ kaše, ovoce, kaše/ navrch máslo. Já se s tím tak nemažu. Dělám všechno od oka, myslím, že je v tomto receptu důležité dát kulatozrnnou rýži, lépe se rozvaří
Stáhla jsem si oba recepty a počkám si na fotky. A DÍK.
Já uvařím rýžovou kaši, nechám prochladnout, mezi tím utřu žloutky s cukrem a kouskem másla, ušlehám sníh a vše pak smíchám , polovinu neleju do pekáče, dám ovoce a zaleju a dám péct. Tak to znám od své babičky ona ještě přidávala hrstičku polohrubé mouky. Je to nadýchaný žluťoučký nákyp.
Když byly děti ještě doma, tak jsem měla co dělat, abych uhájila těsto a měla co dát do pekáče.
Když nemám čas, tak uvařím jenom samotnou rýžovou kaši a udusím jablíčka a ty se pak dají jen na tu kaši , posypu skořisí, cukrem a poleju máslem, je to taky náramně jedlé.
Tak já segedín dělám tak, že koupím uzená žebírka, ta doměkka uvařím s cibulí, pokrájenou na čtvrtky. Žebírka použiji po „obíračce“ dál – libové k luštěninám, to prorostlejší do zapečených brambor nebo těstovin. Vývar nechám tak, necedím, přeci jen změklá cibule ničemu nevadí, dále se rozvaří a pomůže polévku zahustit a kousky uzeného jídlo jen vylepší. Do vývaru z uzeného dám kostky libového bůčku a pálivou klobásku, pokrájenou na kolečka. Přidám ještě trochu cibule a balíček zelí i s tou „vodou“, neproplachuju. Vařím do změknutí všech surovin. Mezitím si pokrájím brambory na kostičky, uvařím v trošce vody s kmínem a solí a následně dám do polotovaru polévky. Dochutím zakysanou smetanou, uzenou paprikou a lze pak dále dochutit pálivou paprikou, chilli….. podle toho, jak kdo má rád pálivé a ostré jídlo. Kdo nemá rád segedín se smetanou, tak ho nechá tak, jen lehce zapráší moukou a nechá provařit. Dělám od oka……… nikdy jsem nic nevážila!
Takový segedin neznám.Ale docela mě zaujal.Určitě vyzkouším.Já dělám segedin jen z kýty,bůčku a domácího zelí a tudíž je kyselejší a taky ho tam musí být hodně.Trochu pálivý a ten vývar z uzeného může být docela dobré.?
Já dělám segedín z plecka, zpěním cibuli, zapráším uzenou paprikou, přihodím maso nakrájené na kostky, kmín, kostku masoxu, osmahnu, podliju, přidám kysané zelí a dusím do měkka. Zahustím strouhanou syrovou bramborou. Na talíři zdobím lžící zakysanky. A nejlepší je s čerstvým chlebem.