(2284) Sirup ze špendlíků (mirabelek)

2 kg zralých špendlíků
1 l vody
60 dg cukru
1 čajová lžička kyseliny citrónové
1 citron
1 g kyseliny sorbové


Špendlíky (mirabelky) propláchneme studenou vodou, zalijeme 1 litrem
vody a dáme vařit.
Přidáme na malé kousky nakrájený citron, malou lžičku kyseliny citrónové a vaříme až se špendlíky zcela rozpadnou. Trvá to asi 40 minut.
Necháme trochu vychladnout a přecedíme přes plátno.
Přisypeme 60 dg cukru, přičemž do něj přimícháme 1 g (polovinu balení) kyseliny sorbové nebo půl sáčku Pomůcky pro konzervování (podle množství vzniklého sirupu – 2 g na 3 – 4 l.)
Přivedeme k varu a vaříme asi 3 – 5 minut. Po vychladnutí slijeme do lahví.

Pozn: napadlo mne přidat nejen ten citron, ale třeba šťávu z meruňkového nebo ananasového kompotu. Vyzkouším příště a to z mirabelek červených, teď jsem měla žluté.

Experimentovala Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: (2284) Sirup ze špendlíků (mirabelek)

  1. bozena.fialova napsal:

    Dovolím si trochu poopravit název použitého ovoce. Nejedná se o mirabelky či špendlíky, ale o plody myrobalánu (slivoň myrobalán, myrobalán třešňový, slivoň třešňová, vše synonyma), který se používá jako podnož pro téměř všechny druhy slivoní v ovocných školkách. Často zplaňuje. Pochází z Balkánu, Blízkého východu a Střední Asie. Plody jsou od žlutých přes oranžové až po karmínově červené. Mirabelka je vyšlechtěný druh slivoně, u nás jediná povolená odrůda je Nancyská, která má zářivě žlutooranžové plody, na osluněné straně hustě pokryté červenými tečkami. Slivoň Špendlík je také vyšlechtěná, její plody jsou podlouhlé jako malé žluté švestky.
    Tím v žádném případě nechci tvrdit, že výrobky z plodů myrobalánu nejsou kvalitní a chutné, ale jen to, že mirabelky a špendlíky jsou jiné ovoce.

  2. a.rena napsal:

    Boženko, moc děkuji za rozšíření vědomostí. Špendlíky znám, těch máme tři stromy, ale o mirabelkách jsem tyto informace neměla. Takže teď už vím, a když půjdu na procházku do přírody se psy, budu vědět, že ty „mirabelky“, kterých je tam nadbytek, jsou myrobalány a děckám a všem okolo to vysvětlím taky. Ještě jednou děkuji, člověk se učí celý život.

  3. BOYE napsal:

    Heh, tak to mě dostalo! Já celej život mám pocit, že všechno Boženkou popsané jsou mirabelky lidově a myrobalán odborně. A jejich rozdílný výzor je daný tím, kde a jak (ne)opečovávány rostou. A to si, doprčic, myslim, že o druzích ovocných stromů vím poměrně dost. Babička důsledně dbala na mé zemědělské vzdělávání. Ale asi moc brzo povolila otěže…
    A taky jsem zvědavá, co řekne horda mých následných generací, až je pošlu do Hluboký cesty nasbírat myrobalán.

  4. jarybarka napsal:

    Boženko já též děkuji za dovzdělani.Věděla jsem že u nás rostou i mirobalány ale netušila jsem ty rozdíly.
    Ještě mám taky poměrně slušný hokej ve švestkách pološvestkách(?) blůmach a spol.Dnes jsem dělala švestkový koláč ale klasické švestky to nebyly.

  5. Francizska napsal:

    I já děkuji za dovzdelani. To jsem vůbec nevěděla.

  6. lakysa22 napsal:

    Tak já jsem z omylu vyvedena nebyla, ptž o tom žádnou povědomost nemám.
    Ale samsozřejmě se ráda poučím!♥️
    A Boženka je zakuklenej obdorník!

  7. Jana Macůrková napsal:

    Milá Janičko, my všechny ti děkujeme za zajímavý a hlavně aktuální recept.

  8. IvaC napsal:

    Jani,to mne mrzi, že chodíš o holích, nevěděla jsem,sirup z mirabelek by mne nenapadl, já z nich dělám marmelády, žluté jako meruňkové a i ty z červených jsou výborné. A Boženku obdivuji za znalosti, člověk se pořád učí, každý, i když pamatovat si to asi nebudu…..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..