1/2 kg hladké mouky
špetka soli
10 dkg cukru
2 žloutky
1/4 l mléka
5 dkg droždí
50 g rozpuštěného a vychladlého másla
Drobenka:
máslo
cukr
polohrubá mouka
vanilkový cukr
Pudinkový krém:
1 l mléka
3 vanilkové pudinky
3 lžíce cukru
1 máslo
3 – 4 lžíce rumu
Připravíme kvásek z droždí, lžičky cukru, lžičky mouky, zalijeme vlažným mlékem a necháme vzejít. Do mísy nasypeme mouku, cukr, sůl, žloutky, přidáme vzešlý kvásek, máslo a zbytek mléka. Důkladně propracujeme a necháme těsto vykynout.
Pudinkový krém: uvaříme pudink z mléka, pudinkového prášku a cukru. Po vychladnutí stáhneme škraloup, vyšleháme s 1 máslem a rumem. Rum jen pro chuť a vůni a navíc krém s ním lze vyšlehat do krásné hladké pěny.
Po vykynutí těsta těsto rozválíme a hrnkem vykrajujeme kolečka. Ta na plechu necháme ještě asi 10 minut kynut, potom je potřeme bílkem a posypeme drobenkou. Pečeme dozlatova. Po vychladnutí koláče rozkrojíme a plníme krémem. Přiklopíme, pocukrujeme a podáváme.
Pozn: některé recepty doporučují přidat do části drobenky skořici a bochánky tvořit. Já je raději vykrajuji a zbylé malé kousky upeču a krém k nim přidávám se lžičkou.
Celkem 10 krásných koláčů pekla Jana Macůrková
Musely být moc dobrý, když hned dva zmizly…
Dobrý byly, ale na tác se jich vešly jen 8, ony byly dost velké a tak jeden stačil na snídani…
Holky , s vámi je radost počítat . Ať koukám , jak koukám , tak Vidim 7 . Ten jeden je jen odkrytý , aby byl vidět krém .
A při té příležitosti hlásím , že tento koláč se asi v OV nikdy neprodával. Nevím , neznám
Nojoooo, 7. 🤣🤣🤣
Ten je odkrytý, by zase někdo nebrblal, že není vidět, co v něm je.
V Ostravě jsem byla v letech 1975 – 80 a je fakt, že tyhle koláče jsme tam nikdy neviděla. Jinak ještě jsem je našla pod názvem „Pražské pudinkáče“ a původní recept mám od Helenky Vojtové.
Ten je proste nas, prazskej. 😍
Bať ,bať….
Já je jako dítě milovala … teď už ty koupené nejsou ono. Možná zkusím – ale dám tam tu skořici, ta tam určo bývala.
Já skořici nedávala, ale jen proto že mě po ní pálí žáha. Tak se jí vyhýbám.
Já tam teda nechápu tu drobenku, když se plní stejně jako koblihy. Není to o tom, kdo zvládá skořici, si myslím. Také nedávám do recepísků rajčata, pokud tam patří syrová. Každý máme jiné chutě. 😉
Ta je tam právě chrum chrum chrumkavá.Drobenka
Na koblihovém těstě? Asi mám jiné chutě 😉
Patri tam, tak se to i v Praze prodava, fakt.
O historii Pražského koláče toho moc nevíme a zdá se, že ho v klasické podobě znají jen Pražáci. Díky tomu se často cukráři k jeho podobě postaví po svém, ovšem původně tradiční receptura je založená na základu tvořeném z kynutého těsta a z něj následně vypracovaném a upečeném bochánku, který se rozkrojí a naplní krémem. Téměř jistě ale pochází ze Střední Evropy. Ve francouzském Saint Tropez ho znají jako Tarte Tropézienne, ale ten tam poprvé někdy v padesátých letech dvacátého století upekl Alexandre Micka, původem polský cukrář na základě receptury své polské babičky. Tento koláč vypadal i chutnal podobně jako koláče, které již před rokem 1955 pekly pražské pekárny. Je tedy možné, že jeho historie je zapsána v některé významné kuchařce z dob minulých. Oblíbila si ho během natáčení filmu A bůh stvořil ženu již v roce 1956 i Brigitte Bardot a mimochodem tento film také výrazně napomohl její slávě.
A v čem se liší Pražský koláč a Tarte Tropézienne? Na jihu se prý do těsta přidává aroma pomerančových květů, koláč se na povrchu sype krystaly cukru a vůni máslovo-smetanovo-žloutkovému krému dodává vanilkový lusk. Pražský koláč se sype skořicovou žmolenkou a krém se dělá z vanilkového pudinku a do těsta se přidává majonéza.
Zdroj: kopra (ale vsude se to pise stejne).
Já mám ještě jeden vylepšený recept, kde na pudinkový krém dávají ještě vrstvu šlehačky. Ale přiznám se, že dát tam ještě šlehačku, tak by to byl tzv. koláč pro velkou hubu ( v práci jsme tak říkali vajíčkovým chlebíčkům – chlebičky pro velkou hubu) Jo a tvarově je dělají buď jako koláč, nebo prodlouženou variantu (dal by se tomu říkt Pražský plněný banán)
Jani, mají i variantu,že tu šlehnu zamíchají do toho pudinku…jenže to pak je jíst způsobně koláč desertní vidličkou z talířku..jinak je to kosočtverec s kytarou….
Jo, takový obří zákusky, to je něco. My občas jezdíme do Marienbergu na nákup, a před Kauflandem je tam cukrárna, kde dělají obří větrníky. Podotýkám, že je nutné je jíst před vstupem do auta, jinak je auto tak zapatlané…..
Helen, znám ho z dob, kdy jsem v Praze robotovala..ještě před Sametem..a jednou jsem ho koupila domů a pak jsem ho musel avozitr furt a víc, protož ematka ho dala ochutnat sousedkám..takže co tejden, to 8 koláčů..a že byly tak 30 v průměru…a skořice tam byla..voněla jsem vždycky na celej pantograf..a pak jsem jich brala i 10, protože ti,co se mnou pravidelně jezdili,chtěli taky..mor to byl..ale strašlivě dobrej…nedávno jsem ho z nostalgie opět ochutnala..a byla jsem zklamaná…dělá ho u nás i Globus,ale prostě to není ono….
Neni, no…
To je dobrota, takové koláče můžu, ať je drobenka jakákoliv. Udělám je co nejdříve a ta náplň, mám vždycky s touto náplní problém, aby mi na koláče zbyla. 🙂