Naše Andy odjela na dovolenou do Chorvatska. A nebyla by to ona, kdyby neposlala nějakou tu potvůrku – tohle prý je nejlepší repelent proti komárům – mládě gekona zedního v ložnici.
Pro me dobrý, přimlouvám se za drážkovane noky, protože se na nich omáčka spis udrží.
Dnes jsem se dozvěděla – bohužel už nevím , ve kterém pořadu dopoledne v TV , že každý , byť maličký , netopýr – v noci spořádá 300 komárů . Už tedy netopýry beru na milost , přestože osobní kontakt NENENE
Já se před pár lety ujala netopýra hvízdavého, maličkého tvorečka, který měl zlomené křídlo. Po konzultaci se záchrannou stanicí dostal k obývání měkce vystlanou krabici s mističkou vody, v ní se pověsil hlavou dolů a celý den prospal. Navečer pak bylo krmení. Těžko mu lovit komáry a malé můrky, tak prý ať mu dávám moučné červy, ale odstranit jim hlavu, aby ho nezranili kusadly. Jenomže on měl zoubky akorát na červy čerstvě svlečené, ještě bílé, z ostatních jsem mu přímo do tlamičky vymačkávala jen obsah. Za dva dny už věděl, co se bude dít a vlezl mi sám do dlaně, přední „ručičky“ si opřel o palec a už měl tlamičku připravenou. Když mi po pár měsících umřel, bylo mi to moc líto, bylo to krásné a milé zvířátko. Když navečer prolétávají kolem domu, vždycky si na toho „svého“ vzpomenu.
😭
Když jsem byla poprvé v Chorvatsku, tak mi dal hodně práce objevit prvního gekona.
Potom jsem se dopracovala k tomu, že než jsme došli z Tisna do kempu, tak jsme jich za večer napočítali přes 50. Bohužel, potom začali chorvati používat nějaký sajrajt proti komárům a bylo skoro po gekonech. Loni jsme viděli jen asi 4 za celou dovolenou.
A co se týká netopýrů – v Ratajích byla na zámku jedna z největších kolonií netopýra velkého v ČR. Jinak je tady hlavně netopýr rezavý, jeden z drobnějších druhů – jednou za mnou přiběhla sousedka, že má netopýra v chatě. Tak jsme ho odlovili a pustili ven. A jak tak koukám na její verandu, něco mne zaujalo na zavřeném slunečníku z takové té silné „stanové“ látky. Tak jsem ho rozevřela…. a nestačily jsme se divit, kolik těch malých potvůrek z něj vyletělo ven.
Mně fascinoval kaloň indický. To je podřád letounů, tam patří i netopýři. Setkala jsem se s nimi na Srí Lance a Maledivách. Rozpětí křídel 1,2 – 1,5 m . Byli fascinující. Je to jeden z největších letounů na světě.
Na Bali mne neuchvátil. Jeskyně Pura Goa Lawah mne neuchvatila. Těch netopýrů bylo moc.
Zachranna stanice pro netopyry se jmenuje Nyctalus a he v Praze..netopyri tety se staraji o mlade.poranene i handicapovane…ty zdrave a dokrmene vypousti…jejich prace si vazim…
My vezli do záchranné stanice dva ježky. Spadli nám do výkopu, mladí a na podzim. Podchladili se. Sledovali jsme jejich záchranu. Bohužel se nepodařila. Bylo nám to moc líto. Cesta přes půl Prahy. Zírali na nás, že někdo tam takovou dálku jede. Prý na to lidi kašlou. A byli nám vděčni. Bohužel to nedopadlo.
Já mám ještě jeden kontakt a to je Petra Nová, telefon je u mne k dispozici. Pomáhala nám se záchranou netopýrů v dilatační spáře mezi dvěmi bloky paneláku. Jinak ta záchranná stanice se jmenuje CESON.
To je malinké miminko a to se samo uživí? Před delší dobou jsme měli doma terárko s gekonama velkýma, ale nepodařilo se udělat mláďata. Jen si pamatuji, že vydávali takové zvuky jako štěkání.
To miminko chytá komáry, octomilky, mini cvrčky ap. Jinak gekony obrovské jsem chovala taky, jak hnědé, tak modré. A takového zakousnutého do ruky jen tak nesundáš. Odchov těchhle nejmenších miminek se dělá na pěstovaných speciálních nelétavých octomilkách. Jen se ti na tu kulturu nesmí dostat ty létací
potom to můžeš rovnou vyhodit, protože ty létací se líhnou dřív a samečci se činí. Čili ty nelétavé už tam prostě nejsou.