(2354) Rosol z hroznů

1 kg hroznů
0,5 kg želírovacího cukru
nebo jablečný pektin
1/2 lžičky kyseliny citronové
na špičku nože kyselina sorbová
0,5 dl vody
Hrozny omyjeme a obereme jednotlivé kuličky. Pokud jsou měkké, tak je rozmačkáme a v malém množství vody rozvaříme asi třetinu hroznů. Zbytek přidáváme postupně.
Rozvařenou hmotu přecedíme, ale nevymačkáváme, aby šťáva zůstala skoro čistá.
Vmícháme k\selinu citronovou, přidáme želírovací cukr nebo cukr + jablečný pektin (já měla 0,5 kg balení želírovacího cukru 2+1 z Německa), vaříme asi 10 minut, přidáme na špičku nože kyselinu sorbovou a ještě necháme přejít varem. Nalijeme do skleniček a necháme ztuhnout.

Experimentovala Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Zavařujeme a sušíme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: (2354) Rosol z hroznů

  1. Francizska napsal:

    Mně fascinuje to množství chemie. Já to nepoužívám.

    • Macůrková Jana napsal:

      Podle toho, co pokládáš za chemii. Kyselina citronová, to snad problém není, pektin také ne, a té sorbovky je tam malé množství, že to není na překážku, alespoň se to nekazí. Jinak, by mne zajímalo, jak chceš docílit toho, aby ti ten rosol ztuhl, když hrozny pektin nemají.

      • Francizska napsal:

        Ne, nepochopila jsi. Proč tam řvát kyselinu citrónovou. A navíc sorbovou. To je důvod, proč to dělám doma. Nechci tam ty ……..

        • Macůrková Jana napsal:

          Nevím, jaké máš zkušenosti s kyselinou citronovou, ale ta ti nazaručí, že se to nebude kazit. To ti to spíš udrží cukr, ale ne vždy. Kyselina soirbová ti to zaručí. Pokud mi nevěříš, vyzkoušej si to na malém množství např šťávy za studena, jen bacha, aby ti ty láhve nebouchaly, jako kdysi mně, když mi někdo také tvrdil, to co ty. Já dala do bezinkové šťávy citronovou a sklípek byj krásně fialově vymalovaný.

        • Haderach Kwisatz napsal:

          Kyselina citrónová je přírodní konzervační látkou a používá se jako dochucovací prostředek.

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Kyselina sorbová jako taková je taky přírodní produkt, získava se z jeřábu ptačího. Ale protože se špatně rozpouští ve vodě, používají se spíš její soli, a to jsou Éčka. Takže záleží na tom, jakou použiješ.

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Želírovací cukr se vyrábí i v BIO kvalitě a jablečný pektin je jablečný pektin, tam není co řešit…

          • Francizska napsal:

            Jo, používáme ji jako chemii do bazénu. Dobrou chuť.

          • Haderach Kwisatz napsal:

            Omyl…ano, používáte ji do bazénu. A proč? Abyste se nekoupali v chemii. Kyselina citronová je ekologický pomocník do domácnosti, kde má mnoho využití. Spolehlivě nahradí spoustu chemických a předražených čistících prostředků. Poradí si s odstraněním nečistot či pachů a zabraňuje růstu bakterií, kvasinek a plísní.

  2. Francizska napsal:

    Oprava, mne. Klabosnice opravila.

  3. Francizska napsal:

    Není vlákno. Haderach, ovlivňuje to pH faktor v bazénu.

  4. Inka napsal:

    Kyselina citronová se dá nahradit šťávou z citronu, pokud ji používáme jako okyselovadlo. Co se týče použití kyseliny citronové jako konzervantu, tak to není její role a ani to nezvládá. Konzervantem je kyselina sorbová a její soli, která se dá nahradit zavařením a tím se zničí choroboplodné zárodky. Takže to jde bez chemie, ale záleží na každém kuchaři. Co se týče pektinu, tak to je čistě přírodní záležitost

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..