jablka – slupky i s částí dužiny
0,5 kg cukr krupice
voda
Do desetilitrového kbelíku naloupeme slupky z jablek i s malou částí dužiny. Pokud chceme mít ocet světlý, použijeme světle žlutá zralá jablka, pokud budeme chtít ocet růžový, použijeme jablka červená. Nepoužíváme jablka nahnilá! Ani výkroje!
Když budeme mít kbelík téměř plný slupek (a nebojíme se je umačkat), přilijeme slazenou vodu: cukru cca 500 gramů a vody tolik, aby byla jablečné slupky ponořené. Do jablečných slupek zapícháme pár čistých, kůry zbavených bukových třísek
Jejich snaha plavat vzhůru je normální, ale my se nedáme a během následujících tří týdnů vrchní vrstvu budeme průběžně promícháváním bezvadně čistou vařečkou (nejraději zcela novou a ještě vyvařenou) tlačit opět dolů. Slupky uchováváme pod plátnem na teplém místě.
Za uplynulé tři týdny v teple by mělo být kvašení u konce. Tekutinu slijeme, několikrát (s odstupem času na usazení) postupně přes plátno přecedíme a zbavíme tak ocet od případného kalu. Ocet rozlijeme do menších lahví a lahviček a používáme dle potřeby.
Pozn.: vnoučata chtěla jablíčkový mošt a mně bylo líto vyhodit zbytky po lisování, ve kterých bylo ještě hodně šťávy. Přidala jsem slupky a doplnila na 10 l kýbl.
Ten červený (růžový) jsem měla jablka výrazně červená (odrůda Starkrimson a panenské, z něj jsem okrájela jen opravdu červené slupky).
Fotografie před posledním odkalením.
Experimentovala Jana Macůrková
kolik octa z toho máš?
Na odpověď si asi dost dlouho počkáš.
Zuřivě pátrám po těch pilinách. Zjistila jsem, že ocet z moštu ani přímo z ovoce vzniknout nemůže. Jen oxidací a pomoci octových kvasinek z lihu – čili pomocí přidaného octa – nebo bukových pilin. Aromka Brno používá bukové hobliny. Ale ty třísky se pak snáz odstaňují, to je jasný.
Já sem to o pilinách nikdy neslyšela ani nečetla. Všude jsou recepty bez nich. Fakt by se ocet bez nich neudělal?