(236) Buřtguláš

4 špekáčky
1 cibule
2 lžíce sladképapriky
1 zeleninová červená paprika
2 lžíce oleje
2 lžíce hladké mouky
sůl

Cibuli nakrájéme a zpěníme na oleji. Přidáme hladkou mouku a sladkou papriku a necháme chviličku pražit. Zalijeme vařící vodou nebo vývarem, přidáme nakrájené špekáčky a zeleninovou papriku  a necháme asi 10 minut povařit. Dosolíme a můžeme podávat s chlebem, houskou nebo bramborami.

Pozn: nejlepší je dát vařené brambory přímo do buřtguláše.

Autorka receptu : Jana Macůková

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: (236) Buřtguláš

  1. Katyp50 napsal:

    Dělám podobně a nedávám vařené brambory, ale syrové, které vařím s buřtíky. Nasají vůni masa a koření a naopak pustí trochu škrobu do jídla. Kořením ještě bobkem a ve finále špetkou majoránky a česneku.

    • 60anda napsal:

      dělám rovněž tak, když mám zavařené domácí lečo klidně vrznu malou sklenku do guláše a nakrájené buřtíky nejdříve opeču na suché pánvi a teprve potom přidám i s omastkem co pustily do guláše a už pak nevařím. Přijde mi , že mají lepší chuť.

      • raduna.ha napsal:

        Buřtguláš s lečem. Vynikající zaležitost. Už ho jinak
        nedělám. Výhoda je i ta, že se nemusí již zahušťovat.
        Já jen napřed zpěním cibulku na sádle, potom na ni
        osmahnu nakrájenou uzeninu, zasypu paprikou a trochu
        koření dle chuti. Potom zaleji vodou a přisypu brambory a vařím je
        do poloměkka. Potom přidám lečo a dovařím. Dochutím česnekem.

  2. blahovka.h napsal:

    Tak buřtguláš se u nás od úterý nesmí ani vyslovit. Po dlouhé době jsem koupila buřty u kdysi osvědčeného řezníka, protože jsem nestihla dojít pro oblíbené, sice drahé, ale výborné retro farmářské do Alberta a uvařila hrnec výborného guláše. Synek hladov si dal velký talíř a liboval si, ale jen do té doby než mu začalo být zle a nějak se mu popletly tělní otvory a voda odcházela v šílených křečích nesprávným koncem ;-). Dcera si dala jen trochu a dobře jí taky moc nebylo. Já ho nejedla, protože mě nedělá dobře (tentokrát naštěstí) a jediný kdo ho snědl bez úhony byl muž, ale tomu by snad nic nebylo ani kdyby slupl zelený salám.
    Synek má za rok v práci nárok na dva dny indispozičního volna a tak je vyplýtval s buřtgulášem. Shodil 3kg a mě to stálo 600,- za léky , probiotika a jiné nesmysly, které mě nandali v lékárně.
    Všem přeji hezký den 🙂

    • BOYE napsal:

      Ani u nás se nesmí toto lahodné slovo vyřknout ještě aspoň čtyři neděle. Před časem jsem tady „zbrojila na svatební mejdan“ a krom pomazánek jsem uvařila i DVACET litrů výše zmíněné pochoutky. Nechci psát o lemplech, protože svatba to byla velmi pěkná, ale dvě a půl hodiny mojí práce, luxusní buřty a papriky… – všechno nechali zkysnout. Pro o noho viníka totiž příkaz: „Postav to do vany na led!“ znamená v překladu do lemplovštiny „Postav to do garáže na ledničku.“…

      • Katyp50 napsal:

        No to by byl trest! Aspoň týden o chlebu a vodě!
        Mně se to taky jednou stalo. Dělali jsme mejdlo na chalupě a v kotli jsme vařili skelety ze dvou obřích krocanů, spoustu zeleniny, na skeletech plno masa – úúúúúžasná polévka. Z masa se dělal Seatonův hrnec (z odřezků, zeleniny, brambor a dalších ingrediencí), grilované plátky masa + řízky. Bylo to úžasné. Jenže ti pitomci tu polévku zapomněli v kůlně a celá ta dobrota skončila na kompostu. Bylo mi tehdy do breku!

        • Jana Macůrková napsal:

          Já sice od tchýně nic dobrého neměla, ale jednu radu jsem si zapamatovala – jakýkoliv guláš se musí až do zchladnutí občas promíchat, a spíš více než méně častěji. Jinak zkysne!!

          • kveta.batkova napsal:

            Já to dělám nejen s gulášem, ale i z polévkou, hlavně masovou, míchám stále, ale ještě lépe je dát kastrol do lavoru se studenou vodou a tu průběžně až do vychladnutí jídla vyměňovat. Nikdy se mi nic nezkazilo. Toto pravidlo si pamatuji z dětství, kdy se ještě u babičky dělala zabíjačka a polévka se musela míchat až do vychladnutí.

          • BOYE napsal:

            …chodila jsem míchat do čtyř do rána, stál ve vaně se studenou vodou a pokaždé jsem do ní přihodila pytlík ledu; jenže v den svatby bylo 32°ve stínu a lednice, na kterou ho postavili, byla proti jižnímu oknu… 🙁

  3. lida.f napsal:

    Já dávám někdy do buřtguláše sterilované fazole.

  4. Jiřina napsal:

    U nás se buřtguláš dělá – zpěnit cibulku na oleji, přidat sladkou papriku/ráda používám uzenou/, zalít horkou vodou, nebo vývarem, přidat na kostky nakrájené syrové brambory, vařit až jsou brambory skoro měkké, přidat trochu zásmažky/já poslední dobou zasmažuji hladkou moukou rozmíchanou v troše teplé vody, kvůli manželovi, údajně to má být lehčí než zásmažka/ a dobře provařím. Na suché pánvi osmažím špekáčky/ ráda mám ostravskou klobásu/ nakrájené na kousky. Přidám do hotového guláše, už nevařím, jen prohřívám. Nakonec přidám prolisovaný česnek a čerstvou, nebo nadrcenou majoránku. Přisolím podle potřeby.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..