500 g hrubá nebo polohrubá mouka
3 dcl mléko
2 žloutky
1 kostka droždí
1 lžíce cukr
švestková povidla
strouhanka
máslo + olej
cukr moučka
Z mouky, vlažného mléka, cukru a droždí vypracujeme těsto, které se nelepí. Necháme asi 1/2 hodiny kynout. Rozválíme na 10 – 12 dílků silných asi 1,5 cm. Plníme tužšími povidly (já koupila v Makru a daly se doslova krájet!). Necháme ještě asi 10 minut kynout.
Vaříme 10 minut, přičemž po 5 minutách otočíme.
Sypeme strouhankou opraženou na másle, smíchanou s moučkovým cukrem a polijeme rozpuštěný máslem, já ho míchám napůl s olejem.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Dělám je podobně jen je vařím na pařáčku potřeném máslem aby se neslepily.
A hned bych si je dala.Mňam
Přidávám do těsta vejce, ale to spíš kvůli barvě a hotové knedlíky sypu nastrouhaným perníkem. Je to také výborné.
Já taky, ale do receptu jsem je zapomněla napsat. Ale máš pravdu, že jsou pouze kvůli barvě. Pokud nejsou pořádně oranžová vejce, tak je zbytečné je tam dávat – viz fotka, ta vajíčka byla taková vyblitá….
Znám taková vajíčka, žloutek málem v bílku přehlídneš… 🙂
Lidi, vy mne dneska davate zabrat! Ja bych to vsecko, co se zde dneska objevilo, hned sezr… spapala!
Já taky
Tyhle knedle miluju, říkalo se jim blbouny, sypali jsme je tvarohem, moučkovým cukrem a polevali máslem. Jenže teď je jím sama a pro jednu vosobu se mi nechce je dělat ?
Vosobo 🙂 u nás byly blbouny bez náplně a ovoce se – nejčastěji v podobě rozvaru – dávalo navrch ještě pod ten tvaroh a jeho kamarády. Už skoro třicet let hraju s dětma a vnoučatama hru: Při vaření kynutých ovocných udělám jednoho blbouna a na koho vyjde, ten to je. Naposledy já. Vnoučata se začala pochechtávat a ten nejmenší běžel za mámou a oznámil:“Babička je pitomec!“ Než jsem stačila zasáhnout, dostal pěknou čočku a pak si mi stěžoval: „Babi, asi už si spolu nesmíme hrát, jinak prej příště dostanu vařečkou na zadek!“
Myslim, že si zahrajeme příští týden. Budu mít havěť na povel a ta nechápavá matka bude v práci… A povidlový jsou fááákt dobrý.
U nás taky blbouny , protože chodím do práce i v sobotu, tak snad je udělám v neděli k obědu. Už jsme je neměli ani nepamatuju.
Uvařit jich tak 10, dát po dvou do mrazáku. Jak si myslíš, že to řeším já, když jsme s Vlastou sami?
Pozveš pár lidí na oběd? :-)))
Až se vrátím z nemocnice a zvetím po operaci, tak klidně. Ale bydlím až za koncem světa, trefíš sem?
nojo, budu se muset polepšit a trochu si dopřát 🙂
Jak tady čtu, tyto knedle se sypou mletým mákem s cukrem jen u nás v Brně a okolí? Já je tedy můžu s tvarohem, perníkem,strouhankou, rozvarem, to je mi jedno, hlavně že je to z mouky, ale u nás doma jsme je měli jen s mletým mákem a cukrem.
My jsme doma sypali mákem švestkové. A v pražské Malostranské kavárně to dělali taky. Vždycky se u nás říkalo, že je to proto, aby se zamaskoval ten „máček“ co udělali červíci uvnitř švestek… A to u povidel nehrozí. 🙂
Tady kolem Brna byla vždycky veliká pole plná máku. Teď tady neuvidíte jediné pole, snad někde kolem Kyjova ještě něco je, ale zato u nás vidíte spoustu polí plná řepky. Možná taky hraje roli cena máku. Ještě když byly děti doma, mívala jsem 2-3 kg máku na zimu, teď už by to bylo moc. Taky už nemůžeme všechno. Nevzpomínám si, že by se u nás doma jakékoliv kynuté, nebo bramborové knedle sypaly něčím jiným než mákem/snad jen maminka po operaci žlučníku sypala knedle strouhankou, nebo tvarohem – dieta/
Mák mám ráda , ale v kombinaci s kynutýma knedlama mě to nejede, švestkové knedlíky si zase nedovedu představit sypat něčím jiným než mákem.
U nás jsou to pěry a plníme ovocem. Meruňkové sypeme cukrem a mletými ořechy, jahodové tvarohem, a s ostatním ovocem podle momentální chuti. Povidlové makem.