2 vejce
170 g cukr moučka
50 g medu
300 g hladké mouky
1/3 lžičky sody
strouhaná citronová kůra
1 lžička perníkového koření
Vypracujeme těsto a necháme 24 hodin odpočinout v chladu. Druhý den vyválíme co nejtenčeji a vykrajujeme větší oválné placičky.
Pečeme na vymazaném plechu v předehřáté troubě na 170°C tak asi 3-5 min, jen co zrůžoví, musí být lehce nedopečené.
Za tepla se srolují do tvaru ouška, dají vystydnout do užší skleničky, aby držely tvar a nerozvinuly se. Můžete dělat třeba jen menší placičky nebo vykrajovat různé tvary.
Toto pečivo se peče od 13. stol. na počest vyhnání Tatarů při obléhání Štramberka. Obyvatelé pak našli pytle nasolených uší, které Tataři uřezávali křesťanům.
Pozn: chce to asbestové ruce!!!
Vyzkoušela Jana Macůrková
Když jsme dovolenkovali okolo Štramberka, okusili jsme i uši. A protože se tam dělají na mnoha místech, zjistili jsme, že ten rozdíl je někde dost velký. Jo a štramberské se mohou jmenovat jen povolené a navíc vyrobené ve Štramberku
To je pravda, ale my to na Janu nerpozadíme!🤣
Měla jsem tu možnost je ochutnat přímo ve Štramberku. Na Trúbu už bych dnes nevylezla, ale zajet si na čerstvé, plněné, štramberské uši…. 😋😷
My byli kdysi na Kotouči, na zkamenělinách (hlavně koráli) a na Hončově hůrce, tam jsem poprvé v životěviděla ve větším množství jednak chalcedon (odrůda křemene) jednak krásné rosničky.
Uši miuju. Ale by me zajimalo, jak se staci prumyslove, urco nestrkaji kazde zvlast do sklenicky. 🤣
Tak já bych neměla dost skleniček ani na jednu výše uvedenou várku 😁