65 dkg mrkve
45 dkg celeru
30 dkg petržele
20 dkg cibule
5 dkg česneku
zelenou nať
25 dkg másla
25 dkg soli
Nastrouhanou zeleninu podusíme na másle, prosypeme solí, ještě chvíli podusíme a teplé plníme do sklenic. Skladujeme v normálních podmínkách, nikdy se mi nic nezkazilo, je tam hodně soli. Já to dělám z cca 10 kg zeleniny na rok – tedy do následujícího podzimu, ale některé sklenice rozdám. Zeleninu dávám i jinou – kapustu, květák – prostě dle toho, co mám ráda. Sklenice jsou ale označené dle použité přidané zeleniny. Základem je zachovat poměr zeleniny, másla a soli. Většinou tuto směs používám místo soli. Pokud použijeme tuto směs, nikdy nesolíme, je to opravdu hodně slané. Použiji-li jen trochu, dosolím dle potřeby – např. použiji jen kávovou lžičku směsi. V den, kdy si dělám zásoby zeleniny v soli, nezvu návštěvu. Ona ta zelenina ani potom moc v té sklenici nevoní, je tam cibule, česnek, je to dost síla. Je to dobré dochucovadlo, nekupuji žádné kostky, používám jen toto a vlastní vývary.
Recept poslala: Francizska
Moje tchýně podobně dělala bílé hříbky, najemno nakrájela, prosolila, nacpala do sklenice a nechala v chladu. Kupodivu se jí nikdy nekazily. V zimě dávala do zapražené polévky nebo pod maso.
Nedělám to osmažené. Dávala jsem jen strouhanou zeleninu, bez cibule, pouze zasyrova se solí. Promíchala jsem směs v míse, přidala ještě bylinky a pak jsem zasterilizovala. Nikdy se nic nezkazilo. Pak jsem dávala velkou lžíci do polévky, kde se zelenina uvařila.
Jednou jsem dostala od švagrové podobnou směsku, ale byla syrová. Ona to taky dostala, tudíž se mi nepodařilo zjistit poměr soli a zeleniny. Moje pokusy dopadly bledě… Ale tohle asi zkusim, protože i já kostky a prášky doma nemám. Tedy abych nekecala, tak zhruba jednou za dva roky investuju do nějaký bio-vege super směsky sušené zeleniny a koření bez soli (je výhoda mít nějaké „úchyly“ mezi kamarády:-) ). Někdy prostě člověk potřebuje to svý kuchatský umění popostrčit…
Janičko, když dáváš zeleninu jen místo soli, tedy po malých lžičkách, tak načatá sklenička vydrží v lednici dost dlouho. Nechytne plíseň? Jak dlouho načatá sklenie vydrží. My máme rádi hodně zeleniny v polévce.Tak nedávám tolik soli a pak steriluji. Ale tuto zeleninu používám jen do fazolových, čočkových a hrstkových. Jinak mám raději čerstvou Mně se občas stane, že mi trochu splesniví v lednici-když je někde v rohu a zapomenu na ni.
Tohle není můj recept, to poslala Francizska, takže se optat jí, ale jak to popisuje, tak se to nekazí. Ostatně mojí tchýni se ty hříbky nekazily také.
Přiznám se-nedělala bych se s tím.Má-li zeleninu ze zahrady,tak to ještě chápu,ale to množství soli mi vadí,dá se zamrazit,dá se strčit do písku.Já už kořenovou zeleninu nepěstuji a i v zimě koupím a mám ji čerstvou.To se dělávalo dříve,kdy ta zelenina nebyla vždy dostupná.Obdivuji paní pro tu práci……..
Já bych to i udělala, ale mně na zahradě kořenová zelenina nejde. Z mrkve mám něco, co připomíná žen-šen, ap. Kupovat to samozřejmě nemá cenu, pokud má ale svoji, proč ne.
Konečně jsem tady, abych tu zeleninu v soli doplnila. Já ji používám jen jako ochucovadlo, prostě s tím solím. Na podzim si toho udělám velké množství – dělám to na robotu, který stejně jako ostatní nerada vytahuji. Jde to rychle, je potřeba zeleninu podusit na másle, zasypat solí a ještě trochu podusit, naplnit horké do skleniček. Já to dávám do velkých sklenic, mám takový široký trychtýř a jde to velmi rychle. Při vaření používám čerstvou zeleninu a to ve velkém množství, toto je jen místo solení a místo jakýchkoliv dochucovadel. Není to myšleno jako „náhražka zeleniny“. Prostě taková zeleninová sůl. Zeleninu na to opravdu kupuji, nemám vlastní a na podzim je krásné zeleniny plno.
Boye, výborně se mi to osvědčilo, nekupuji žádné kostky ani sypké koření, používám jen toto a vím co v tom je. V podstatě se to dá použít kdekoliv, kde je zelenina. Při vaření potom podusím cibulku, podusím zeleninu (normální krájenou) v množství v jakém potřebuji, podusím zeleninu v soli a až to začne vše vonět pokračuji ve vaření. Dávám to i do základu na omáčky těstoviny apod. Výhoda je, že se to nemusí sterilizovat.
Jiřinko – skladuji normálně ve sklepě, ve špajzu, mám to i v zavařovačkách 0,7 l, většinou mi malé dojdou. Pokud z toho ubírám, vždy použiji čistou lžičku. Dělám to už leta, nikdy se mi nic nezkazilo, jen je třeba to pořádně rozmíchat s tou solí, ta je dobrý konzervant.
Janičko, taky jsem dělala houby v soli – kdysi dávno jsme našli na chatě ohromné množství hub. Pokrájela jsem je na malé kousky, prosypala solí a bylo to. Měla jsem strach, že se s tím něco stane, ale bylo to v pohodě. Krásně to vydrželo.