Mezinárodní den rumu

Jakmile přijde 16. srpen, všichni milovníci rumu zpozorní!

Rum má  velmi zajímavou historii. Původní zmínky o rumu pocházejí z ostrova Barbados. Dle dokumentu z roku 1651 byl popsán nápoj vyrobený destilací cukrové třtiny jako „rumbullion“. Nápoj byl také označen jako „kill – devil.“
Toto označení dokazuje, že první pokusy o výrobu kvalitního destilátu byly nejspíše neúspěšné. První zmínky popisují rum jako „horký, pekelný a hrozný likér.“(Bacardi training 2009).

Jelikož poptávka po cukru byla v 17. a 18. století obrovská bylo za potřebí značného množství levné a zejména odolné pracovní síly. Vznikl nechvalně proslulý trojstranný obchod s otroky. Evropané přiváželi do Afriky zboží jako oblečení, sůl a zejména zbraně. Zboží bylo vyměněno za otroky. Ti byli přivezeni na karibské plantáže cukrové třtiny a prodáni plantážníkům, aby pracovali na jejich polích. Lodě byly naloženy cukrem, tabákem a dalšími surovinami, aby celý náklad směřoval opět do mateřské země. Tento trojstranný obchod byl nesmírně efektivní a nebyl ničím limitován. Na konci 17. století navíc vznikl druhý obchodní trojúhelník s otroky. Kolonie v Nové Anglii se rozhodli na místo dovozu vyrábět vlastní rum. Ten se stal velmi oblíbený u vlastníků afrických otroků. Rum byl vyměněn za africké otroky, kteří byli přivezeni na plantáže v karibské oblasti. Zde následovala další výměna a to v podobě koncentrované melasy, která byla prodávána opět v Nové Anglii. Vznikly teda dva obchodní trojúhelníky, aby na konci 17. Století dosáhl obchod s otroky svého vrcholu. Například dovoz otroků anglickými loděmi činil dvacet tisíc otroků ročně. Je také nutno uvést, že při plavbách na karibské ostrovy byla značná úmrtnost. Dalším významem těchto událostí byl vznik pirátství. Obchod s rumem pomohl vyvolat americkou revoluci v roce 1764, avšak obliba rumu dále pokračovala. Díky tomuto obchodu vznikla obrovská bohatství, ze kterých dnešní státy jako jsou Anglie, Španělsko či Francie těží dodnes. Například v roce 1999 vyjádřila Liverpoolská městská rada veřejnou omluvu za tyto události. (ministryofrum.com).

S rumem je spojený i denní příděl rumu pro námořníky označovaný jako „tot“. Původně se jednalo o příděl rumu s obsahem 70% alkoholu v neředěné formě nebo s přidáním citrónové šťávy. To mělo zaručit vyšší odolnost námořníků proti nemocem a také vyšší výkonnost. Dle dostupných informací se denní dávka pohybovala 0,5 litru rumu. V případě, kdy došlo na moři k bojovému konfliktu, byla dávka zvýšená a dalších 0,5 litru rumu. Následkem však byla vysoká úmrtnost námořníků a tak došlo ke vzniku známého nápoje „grog“. Jeden díl rumu byl naředěn dvěma díly vody. Tento příděl byl zrušen až 31 července roku 1970. V dnešní době platí příděl „tot“ pro námořnictvo Nového Zélandu.
(z webu toprumy.cz)

Náš pomocník v kuchyni – tuzemák – který ovoní a působí jako konzervant,  je tradiční středoevropský alkoholický nápoj. Jde o náhražku pravého rumu dříve z názvu český rum. Tuzemák se vyrábí dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí. Kvůli vyhovění pravidlům Evropské unie, která umožňují použít název „rum“ jen pro nápoje z destilátu z cukrové třtiny, je od 1. ledna 2003 nahrazeno původní oficiální druhové označení rum tuzemský označením český. A pozor, oblíbený tuzemák se určitě nevyrábí z brambor, jak léta letoucí kolují zaručené zprávy.
(zdroj destilerka.cz)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Mezinárodní den rumu

  1. sharka.68 napsal:

    a k rumu neodmyslitelně patří Jack Sparrow 😉

  2. a.rena napsal:

    Velice zajímavé čtení, děkuji. To ten dnešní rumový den musíme večer oslavit panákem nějakého rumu. V baru, právě jsem se dívala, je ještě trochu Dictatora. 😉 Jenom tomu tuzemáku jsem nikdy nepřišla na chuť právě pro jeho odér. Když je potřeba, dávám místo něj nějakou brandy.

  3. IvaC napsal:

    Samotný rum fakt nemusím,ale k pečení je to nezbytná surovina,vždy doma nějaký mám,ani do čaje ho nemusím,to si dám raději slivovici,náprstek pro vůni….Moc děkuji
    za ten článek,je to poučné a zajímavé,díky….

  4. Haderach Kwisatz napsal:

    Ja zrovna vcera delala peceny caj (ostruziny, broskve, rybiz, letni jablka), tam je splouch rumu nezbytnost. 🙂

  5. lakysa22 napsal:

    Já mám doma rum v zásobě hlavně při zavařtování. Ale hoidí se do všeho – pečení, samsořejmě do peče ého čaje 👍
    A článek je hodně zajímavej..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..