Marináda:
olej
1 rovná PL sušeného česneku
mletý pepř
1 PL worchesterské omáčky
2 – 3 snítky čerstvého tymiánu (lze nahradit sušeným)
z 1/2 citronu šťáva
1 vrchovatá KL třtinového cukru
Ostatní suroviny:
vepřová krkovice
několik menších cibulí
lžíce sádla nebo oleje
bobkový list
3 – 4 kuličky nového koření
1 vrchovatá KL zeleného pepře
sůl
————————-
jablka
cukr
citronová šťáva
brusinky
Ze snítek tymiánu odrhneme lístky a ze všech surovin dobře vymícháme marinádu. Krkovičku nakrájíme na silnější plátky, z obou stran vydatně potřeme marinádou, naskládáme do misky, přikryjeme fólií a v ledničce necháme odležet alespoň 24 hodin. Oloupané cibule nakrájíme na klínky a dáme na dno pekáče spolu s bobkovým listem, novým kořením a zeleným pepřem. Na pánvi rozehřejeme tuk a postupně na něm opečeme osolené plátky masa do mírného zčervenání a poskládáme je na základ do pekáče. Pánev zalijeme troškou vroucí vody, necháme rozvařit případné přípečky, polijeme tím maso a přiklopené dáme zvolna péct. Když je maso měkké, odkryjeme ho, zvýšíme příkon a ošlehnemeho do červena. Plátky vyjmeme, šťávu případně dochutíme solí, troškou citronové šťávy a cukru. Zredukujeme na požadované množství, vyjmeme bobkový list a nové koření, vrátíme zpět maso a necháme prohřát.
Poslala Fialka: „Podávala jsem s vařenými brambory a doplnila na másle, troše cukru a citronové šťávy podušenými půlkami jablek s brusinkami.“
Mňam….
U nás krkovice a ještě bůček vede. Líbí se mi recepty, které si můžu nachystat dopředu a pak jako když najdeš… a ten pepř suchý nebo naložený (blbá otázka možná)?
Suchej, krásně nasákne a změkne a dá se v poho sníst.
napadla mne stejná otázka…:-D , ale nemůžu se zeptat,neb mám slin plnou h-ústa….
Adél, já se takhle nad zeleným pepřem pozastavila u králíka na houbách dle Fialky. Nevěděla jsem, zda umlít, nebo aspoň rozdrtit. Boženka pravila „tak jak je“, já jí uvěřila a dobře jsem udělala. Stejně jako hřebíček zapíchaný v játrech krásně změkne, předá chuť a při konzumaci ani nepoznáš, že jsi ho rozkousala. Od té doby mi pytlíček se zeleným pepřem nevydrží „sto let“ jako dřív. Občas někam přihodím…. Tímto děkuji Božence za rozšíření obzorů 👍
OK, díky, doma je. Ale já jsem minulý měsíc koupila s jiným kořením kilo růžového (páč ho znám ze směsi barevného pepře a byla dobrá cena), ale ten můj ho jaksi ve větším množství odmítá 🙂
Marinování má hned dvě výhody – Jednak má maso víc času pojmout všecky chutě a trochu zkřehne a druhak (jak píše Adel) už nezdržuje když je při vaření napilno.
Krkovička je naše oblíbené prasátkové, určitě brzy vyzkouším (v remosce), jen bez jablek a brusinek 😋😎
To ovšem děláš chybu, protože to jablko to zdvihne o level výš.
Mám sice vděčného strávníka, ale přes něco nejede vlak. Měkká a ještě k tomu teplá jablka mezi to patří. Můžu je dát k masu, když se peče, ale jemu na talíř už ne (to platí i pro hrušky, kdoule… ). A dělat jen dvě mističky na talíř pro sebe už jsem líná 😳
Když se koupí jablka a začínají měknout, skončí ve sladkém pečení
Pokud byste některá chtěla udělat ta dušená jablíčka (a vůbec to nemusí být jen k té krkovičce), je to recept 1440. 🙂
Jak jinak, Boženko, dostala jsi mne. Musí to být úžasné a určitě vyzkouším 😋😋😋
My akorát vyměníme tu krkovici za plec. Krkovice u nás nejde přes zuby. Jinak dokonalý recept.
To bude dokonalé. Mňam.
To bude moc dobrý!! Jablka k masu dávám, bursifnky doma jsou jen s tím tymiánem budu uset opatrně. Zatím je jen v rajské, jinam neprošel..