drůbeží drůbky a kousky vařeného masa
vývar
máslo
hladká mouka
malá cibule
muškátový květ
Recept je podlevoční. Udělejte cibulovou jíšku barvy mléčných karamel, zalijte studeným vývarem. Drůbežím, ale lze i zeleninovým, nebo vodou (fakt v nouzi). Řádně provařte, ke konci okořeňte květem a do hotové omáčky dejte prohřát maso. Nakonec můžete přidat lesk jako blesk lžičkou studeného másla. Hotovo! Podávejte s rýží.
A protože to na obrázku vás možná překvapí, tak ještě tu rýži:
černá rýže
houby šitake sušené
hrášek
olej
Černou rýži pořádně propláchněte a namočte do teplé vody. Zároveň s houbami. Délka namáčení zkracuje dobu dušení. Takže klidně přes noc, ale stačí i hodina. Protože šitake má český název houževnatec jedlý a svému jménu dělá čest, doporučuju krájet až namočený.
Na dno kastrolu dejte nejdříve houby, stejně se vyštrachají nahoru, zasypte rýží, zalijte horkou vodou, posolte a dejte dusit do trouby. A trvá to déle, než bílá rýže. Tak s tím počítejte. Jakmile je rýže hotová al dente, pocákejte jí dvěma lžičkami oleje (může být ochucený) a vsypte hrášku množství dle libosti (sypu mražený, který na cedníku nechám povolit, aby okapal), zamíchejte, přiklopte a chvilku nechte dojít v chladnoucí troubě, nebo v peřinách.
Poslala (jak jste určitě nepoznali) BOYE: „Jasně, můžu to nazvat „drůbky s rýží“, ale tenhle název je u nás terminus technicus. Z drobů nedávám játra, pro ta se najde lepší využití. Když máte dobře ochucený vývar, není třeba ani pepřit. A kdysi jsem si myslela, že to vylepším přidáním smetany. Nevylepšila.“
teda černou rejži jsem ještě nepoužila, ale drůbky v rejži dělávala máma a já je jako holka milovala..tož díky Boyko za připomenutí,je čas je udělat….
Jeßtě,, že je tam napsané m a s o. To dám a budu se tvářit, že na drůbky jsem zapomněla. Teď ještě ty houby a rejži. Teda Lucko, Ty mi dáváš!
Houby jsem tam dala, protože rejže bylo málo. Klidně vynech, nebo dej jakýkoli jiný. Šitake mi přinesl Ježíšek v množství větším, než velkém, tak jdou do všeho. A sušený lesní poklad používám jako šafrán…
To je dobrá vychytávka na zbylé maso. A ta černá rýže, přiznám se, mě dostala. Belugu už jsem po letech vzala na milost, tak začnu v hlavě zpracovávat i tu rýži. Uvidím, jak dlouho mně to bude trvat. No, bílá to jistí, že.
Mě ty černý věci fascinujou. Belugu miluju od prvního pohledu i ochutnání. Rejže je skvělá, chuťově i vizuálně. Jen je třeba vymáknout tu dobu vaření – podle vlastní chuti. Neboj a jdi do ní. Já se te´d chystám na černý nudle. Ale protože jsou děsně drahý, hodlám zakoupiti sépiovej inkoust a udělat si vlastní.
Vzhledem k tomu, že drůbky nejsou úplně v oblibě, beru na milost tu rejži. A ta je tady luxusní. Umím si k ní ovšem představit hezky vy pečené kuřecí stehýnko. To by taky šlo, ne? 😉
Když mám kuře bez drobů, dávám tam pokrájená, vykostěná křídla a veškerý ořez a maso z kostry, když dělám vývar. A se stehýnkem je to luckusní a krásné (to jsme měli jako první, drůbky v rejži jsou zbytky).