(309) Musaka

5 středních lilků
4–5 větších brambor, varný typ B
4 zralá masitá rajčata
1 velká cibule
2 lžíce přepuštěného másla
600g mletého masa (může být i směs, například jehněčího a hovězího)
1 sklenka červeného vína
špetka mleté skořice + sůl
rostlinný olej na opékání

Na bešamel:

3 lžíce přepuštěného másla
5–6 lžic hladké mouky
750 ml plnotučného mléka
3 vejce – žloutky a bílky oddělené
hrnek strouhaného čedaru
špetka muškátového oříšku

Omyté lilky nakrájejte na zhruba 1 cm plátky. Pořádně je osolte (nebojte se, sůl potom opláchnete) a dejte na síto vypotit (trvá to asi 30 minut).
Brambory oloupejte, nakrájejte na 1 cm plátky a uvařte v osolené vodě do poloměkka. Pozor, nesmějí se rozvařit! Pak je slijte a odložte.
Rajčata rozpůlte, zbavte tvrdé části u stopky a z řezné strany nastrouhejte nahrubo až do prázdné slupky. Oloupanou cibuli nastrouhejte nahrubo.
Do pánve dejte trošku vody, cibuli a přepuštěné máslo. Zvolna opékejte, dokud se neodpaří téměř všechna tekutina. Pak přidejte maso a promíchejte.
Směs zalijte vínem a přidejte rajčata a trošku vody, aby maso bylo téměř pod hladinou. Přidejte skořici, osolte a nechte zvolna bublat do odpaření vody.
Lilky v sítu propláchněte studenou vodou, abyste je zbavili soli i šťávy, kterou pustily. Každý plátek pak důkladně osušte čistou utěrkou.
Plátky lilků opékejte z obou stran do světle hnědé barvy ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje a opečené skládejte na tác nebo na mísu. Nechte vychladnout.
Na bešamel rozpusťte ve větším rendlíku přepuštěné máslo, vsypte na něj mouku a míchejte ji, dokud nezačne zlátnout. Jíšku zalijte horkým mlékem a důkladně promíchejte, aby potom v bešamelu nebyly hrudky.
Do připraveného bešamelu hned zatepla zašlehejte žloutky a nastrouhaný sýr. Podle potřeby osolte a ochuťte špetkou muškátového oříšku.
Z bílků ušlehejte pevný sníh. Aby se vám opravdu povedl, musíte použít skutečně čistou mísu i metly!
Když je maso pěkně opečené a veškerá voda se už odpařila, na dno zapékací misky či pekáčku jako první rozprostřete polovinu opečených plátků lilku, na ně navrstvěte polovinu připraveného masa.
Pokračujte vrstvou z poloviny dávky brambor, následuje opět vrstva masa. Na ně rozložte zbylé plátky brambor a zakončete druhou polovinou opečených plátků lilku.
Celou zapékací misku zalijte bešamelem, opatrně k němu vmíchejte sníh z bílků. Troubu předehřejte na střední teplotu  a vložte do trouby na 45 minut – za tu dobu se všechno krásně propeče a na musace se vytvoří zlatavá krustička.

Recept podle Marthy a Teny Elefteriadu připravila: Andy

Příspěvek byl publikován v rubrice Masa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: (309) Musaka

  1. krutopazout napsal:

    zní to moc chutně, podobně dělám lasagne, tak to vyzkouším s lilky a bramborami:-)

  2. jarybarka napsal:

    Určitě bych to ochutnala ale nedělala.Na mě je to docela piplačka. ?

    • Jana Macůrková napsal:

      Ono to tak jenom vypadá, já když jsem dělala musaku a lasagně poprvé, tak jsem taky nad receptem šílela. Ale když jsem si dala dohromady, kolik kroků se tam opakuje, tak to tak strašný není a ta mňamka za to potom stojí. Mimochodem, teď jsem doporcovala asi 25 kg jehně (25 kg stažené, vykuchané), vařím kosti, ze kterých oberu maso, zbytek je vykoštěný v mrazáku.

      • jarybarka napsal:

        Jehněčí a skopové dělávala moje babi.
        Byla jsem zvyklá a chutnalo mi.
        Když jsem se vdala koupila jsem kýtu a udělala podle babičky. (Mimochodem to maso patřilo tehdy mezi levné )
        Můj bývalý tehdy hulákal z přízemí do druhého patra,
        že jde na večeři do hospody a abych mu tu kozu už nikdy nevařila.?
        Já to od té doby nedělala.Jenom kůzlečí a to je lahůdka.

  3. BOYE napsal:

    Ingredience a vrstvení v podstatě totéž, ale: Rajčata loupu jen když má přijít někdo ne-domácí na jídlo. Nám šlupky neva. Cibuli a rajčata „strouhám“ sekáčkem a pomocí téhož motoru plátkuju syrový brambory – tak se uhotoví i bez předvářky. A lilky v míse zamíchám s trochou oleje a peču na plechu. Tedy nesmažim.
    Musaka je nejspíš z těch jídel „co chalupa, to recept“, tak si při tom pojinačení nepřipadám jako prznitelka tradic.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..