Hlávkové zelí
papriky (nejlépe kapie)
sůl
olej
nálev na okurky
Hlávkové zelí nastrouhám, přidám trochu soli, promačkám a nechám v chladnu do druhého dne (když spěchám, tak asi 4 hod, ale je lepší přes noc do druhého dne). Pak naplním kapie – bez semínek a zaleju nálevem na okurky, přidám lžičku oleje a steriluji taky 15 – 20 min. Když se nesní, vydrží i rok. Od loňska mám ještě pár sklenic.
Recept poslala: Jiřinka, ilustrační foto: Vlastimil Macůrek
Dobré je do toho zelí nakrájet i odřezky z těch paprik (nepoužitá víčka) nebo jednu až dvě celé papriky, zelí dostane potom výbornou chuť. Takhle to dělala moje kamarádka.
A když se tam přidá buď feferonka nebo pálivá paprika, to je taky velká dobrota ?
Ano, s feferonkou jsem to také dělala. Bylo to velmi jedlé po celou zimu.
Já jsem coby mladé tele jednou naplnila červené papriky bílým zelím a zelené červeným zelím, úhledně naskládala střídavě do sklenic, vypadalo to úúúúžasně. Po zavaření jsem získala šedé cosi, co vypadalo vše velmi veeeeelmi odpudivě. (Někomu to naservírovat ani náhodou). Jojo, chybami se člověk učí
Také jsem jednou zabodovala – v naději, že budu mít krásně barevný fazolový salát, jsem uvařila bílé a tmavé fazole najednou. A salát dostal nějakou zvláštní šedohnědou barvu. Mimochodem – tmavě fialové lusky fazolové také po uvaření nějak zhnědnou a nebo zezelenají. Takže nejen papriky od zelí…
Já takhle vařila šedorudé kompoty. Vždycky se mi hrozně líbily italské tutti frutti kompoty – červené třešničky, žluté broskvičky, bílé hruštičky… Bylo to drahý a v Tuzexu nebo pak v Esu. Tož proč si to neudělat doma, že?
Po marných pokusech už vím, proč. Nevíte někdo, jak se to dělá? 🙂
To bude Jana určitě vědět. Tam je nějaký šílený chemický utrejch, aby to bylo tak krásné. A že bylo!!! Proč se to teď neprodává, je tedy možná jasné?? Kdoví, já jsem čistě, a to čistě humanitní typ . Ze mě by Jana coby pedagog radost nemohla mít.. Ale!! Zase němčina, anglina (ruština), děják, zemák… to bylo jedniček v historii.
To jsi můj přesný opak, já a němčina, to byla moje jediná 4 na gymnáziu, ale matematika, přírodopis, ale kupodivu i výtvarka, a pracovky, to učím velice ráda. Jinak, když mi má mladší dcera (Andy) v pololetí třetího ročníku na gymplu přinesla samé jedničky, tak jsem prohlásila, že to není vysvědčení, ale zvěrstvo a svá vysvědčení jsem uklidila hluboko do šuplíku…
To se nejdřív uvaří každý ovoce zvlášť a potom se to teprve míchá.
Alespoň to nám kdysi tvrdili ve Frutě v Nymburce, byla jsem tam 2 roky po sobě na brigádě o od té doby nejím kupovanou meruňkovou marmeládu. A ty změny barev jsou dány antokyany (fialová, která reaguje na kyselost prostředí) a karoteny (oranžová v mrkvi.
A už jsem ztracena ???
Máš doma trochu (stačí 1 – 2) borůvek? Když si je rozpatláš na misce, zkus k nim kápnout 1 – 2 kapky citronu nebo octa. A tu změnu barvy uvidíš hned.
Kyselé prostředí – zčervená, přidáš sodu jedlou (zásaditá), zmodrá. Nebo si kup čaj s ibiškem, nebo slézem lesním. Totéž. A to jsou právě rostliny nebo jejich části, které obsahují ty antokyany.