600 g hovězí zadní maso bez kosti + 600 g vepřová kýta nebo vykostěné kotlety
(já používám tzv. hovězí váleček, neboli falešnou svíčkovou)
100 g špek (uzená slanina)
kořenová zelenina – mrkev, petržel, celer, cibule
divoké koření – celý pepř, nové koření a bobkový list, tymián
250 g máslo na polití masa
250 ml smetana sladká, 250 ml smetana zakysaná (podle množství strávníků je dobré rovnou zdvojnásobit)
brusinkový kompot, šlehačka
Maso zbavíme jakýchkoliv blan, osolíme a prošpikujeme
(špek nakrájíme na dlouhé nudličky, které vkládáme do úzkých otvorů v mase).
Navrch nasypeme koření.
Poté posypeme maso nahrubo nastrouhanou zeleninou a poklademe cibulí nakrájenou na kolečka. A nakonec maso polijeme rozpuštěným máslem.
V ledničce necháme 2 dny odležet.
Podlijeme vařící vodou, přiklopíme druhým pekáčem a pečeme cca 2,5 hodiny až je maso měkké.
Maso vyndáme, vše ostatní rozmixujeme a přecedíme. Nakonec přidáme 250 ml smetany a 250 ml zakysané smetany a krátce povaříme.
Příloha: houskový knedlík, brusinkový kompot a šlehačka
Rodinný recept připravila: Jana Macůrková
Dnešní ochutnavač hlásí: recept poživatelný! 😀 A omlouvám se, že na fotce je jenom pět knedlíků, šestý už bych nespapkal 🙂
Svíčkovou máme moc rádi. Ale dělám ji trochu jinak. Na oleji osmažím cibuli, pak nastrouhanou kořenovou zeleninu a nakonec maso. Když je maso opečené, vyndám ho, zeleninu trochu odhrnu bokem a zkaramelizuju trochu cukru. Přidám malého panáka octa, vrátím maso, zaliju vodou a dusím doměkka. Dál dělám stejně. Ke svíčkové podávám plátek citronu s kopečkem šlehačky a trochou zavařených brusinek. Pokud nemám brusinky, tak dávám rybízovou marmeládu. Nejraději svíčkovou jíme s karlovarským knedlíkem.
Svíčkovou miluji, dělám ji z falešné svíčkové, postup téměř stejný, nedávám zakysanou smetanu, ale po rozmixování zeleniny dávám smetanu, nebo šlehačku a nakonec přidám šťávu z citronu. Dříve jsem k masu a k zelenině přidala citron i s kůrou a společně pekla. Nebylo to ono, zdála se mi omáčka nahořklá, tak teď dávám jen nakonec šťávu z citronu. Na jedné oslavě jsem jedla svíčkovou, moc mi chutnala, nikdy jsem ji takovou neměla. Protože to byl známý, tak mi sdělil jednu vychytávku, do omáčky přidal dvě lžíce meruňkové marmelády a chuť byla dokonalá. Teď ji tam dávám vždy.
To s tou marmeládou je dobrý nápad, to zkusím a citron s kůrou dávám taky, nám ta mírná nahořklost chutná. Dřív prodávali tekutý karamel, koneckonců ten je taky mírně nahořklý, tak ten jsem dávala, ale dělat se mi s ním nechce, tak už bez něho. Když tu fotečku vidím, hned bych si ji dala, mňam……
Tekutý karamel se dá koupit – ptej se na karamelovou polevu na zmrzlinu…v bílé nebo béžové plastové „sklenici“ podobné jako na kečup.
No děkuji, to jsem si fakt nevšimla…..
Zapomněla jsem, že nakonec přidám na zjemnění máslo
Já dávám máslo na začátku – když maso nakládám, tak ho poliju rozpuštěným vařícím máslem. S tím karamelem to dělala moje teta, karamel dávala i do rajské, navíc dávala i strouhaný perník. Na mně to bylo moc sladké, tak dělám všechny omáčky přírodní. Ochutnala jsem i s citronem, ale se zakysanou smetanou je jemnější.
Dnes jsem podle vás nakládala pariky se zelím, nikdy jsem to nedělala, tak jsem zvědavá, jaké to bude. Snad nevadí, že jsem mezi ty papriky, protože mi bylo líto prázdného prostoru, dala taky to nakrouhané zelí, co myslíte?
Já to vyplňuji taky, je to naprosto 100% využití prostoru.
Ale to nebyl tak úplně můj recept, já přidala pouze fotku, jinak to posílala tuším Jiřinka.
Já jsem měla dojem, že to píšu pod Jiřinku, holt jsem spletla, nebo někdy mi to tak nevyjde, i tak díky……
Ani nevím, co dodat a asi se k Janě všechny nastěhujeme? Já už nevařím, ale tahle baba je fakt dokonalá. A stvořila Bramboračku, do které čumím pořad.
Já na ni čumím jak mám trochu času, dřív jsem ve volném čase četla a teď zase čtu recepty. Potřebovala bych další život, abych všechny dobroty vyzkoušela:)
Mám ti od mého muže vyřídit, že tvoje představa mojí dokonalosti se neztotožňuje s jeho náhledem. Výsledkem mojí dokonalosti je, že Vlastik je vypasený jako Grizzly před dobou ledovou…???
PS: a kdo ti psal, že máš přijet? Ona by tě ta představa dokonalosti rychle přešla.
Zaujala mě ta vepřová součástka. Já to mám na tři stupně: 1. velmi slavnostní – pak špikuju, nakládám, mazlím a poskakuju kolem dražšího kusu masa… 2. průběžná – špikuju, nenakládám, ale snažim se u zadního hovězího… 3. žaves – nešpikuju, maso moc neřeším (někdy je to i bez něj)…
Nepoužívám zakysanku, ale citronovou šťávu a strouhnu vždycky citr. kůru. Kys. smet. dávám, mám-li z dobrého kravího mlíka (pak dostává „Rettigovské“ grády 🙂 ).
Podle stupně vypadají i knedlíky. K jedničce a dvojce dělám všechno pro to, aby byly A+++. U trojky jsou všední, nebo klidně i těstoviny, noky, nebo rýže. Ovšem pravou svíčkovou viděla moje kuchyně asi třikrát v dějinách, ale nikdy v omáčce. Na práci je to skvělé maso, ale nahraditelné – trochu mě nebaví cena. To mám rozdaný stejně jako maso na echt wienner schnitzel.
Tak pro přesnost: z hovězího je to svíčková, z vepřového bratislavská a s brusinkami burgundská. Ale nejlepší je druhý až třetí den, když se rozleží.
Recepis je tedy bratislavská svíčková po burgundsku? 🙂
Tentokrát jsem dělala opravdu svíčkovou, pouze z hovězího. I když jsem k ní ty brusinky dala. Takže to byla burgundská.
Pokud si pamatuji, tak se dělala taky z vepřového a říkalo se jí Bratislavská omáčka. Ale hovězí je hovězí, ovšem určitě ne pravá svíčková, nejsme Rotschild, aspoň myslím…
Na svíčkovou kupuji buď loupanou a nebo kulatou plec. Je to maso, které je vždy měkoučké a peněženku nevyprázdní tak jako pravá a dnes i falešná svíčková. Kdysi mi jedna stará kuchařka poradila den předem prošpikovat, potřít rozpuštěným máslem a zabalit do fólie. Druhý den opéct, osmažit zeleninu, přidat koření, nezapomenu na 2-4 jalovčinky a větvičku saturejky. Peču, mixuji, pasíruji, smetana, citrón a když nejsem líná, tak světlý karamel.
Někdy dělám tzv. svíčkovou rychlovku a ta je z mletého hovězího. Může se tam i přidat obrané maso z králíka. Když byli děti malé musela jsem jí dělat docela často.
Jo, tu mletou dělávala i moje máma. Sekaná bez česneku a majoránky – tak nějak bych to ve vzpomínkách popsala.
Ještě jsem chtěla říct, že dávám občas k zelenině kus hokaido. Krásně omajdu obarví, zahustí a namnoží. Chuťově neublíží. (šutry vrhané pravověrnými svíčkaři mi nevadí, neb nikoho nenutím, aby tento trik provozoval 🙂 )
Dobrý nápad, dýní mám dost a svíčková je v plánu na víkend. Vyzkouším. Jestli bude z masa nebo sekaná svíčková se ještě uvidí. Ale dýni tam určitě propašuji.
Napadá mne recept na dýňovou omáčku s vařeným masem, asi budu pro bramboračku experimentovat.
Když v řeznictví na Břevnove byl ještě mistr řezník Kšána, říkával, že svíčková jedině z loupané plece. A když se podaří koupit pěkný kousek krku, jde to i z něj. Maso je šťavnaté a chutnější než klasická hovězí kýta.
Škoda Kšány! Tam jsme chodívali pro radost…
Když jsi ta brdská: Nejezdíš pro maso do Rosovic? Beru od nich veverky a husičky (dosud jsem je neznala) a jsou to kusy, které mi vyhovují cenou i chutí a stavbou. Jde z nich úplně všechno, k čemu není třeba velká plocha (jako třeba plátky na ptáčky). A zajímá mě jejich podniková prodejna… Znáš?