1 velká makrela
1 velká cibule
250 g tvarohu
sůl
Makrelu pečlivě obereme od kostí, a vidličkou rozpatláme na malé kousky.
Cibulůi nakrájíme na drobno, přidáme tvaroh, sůl a makrelu a je připravená večeře nebo jen pohoětení pro právě příchozí…
Podáváme s chlebem nebo vekou. Ozdobíme kapií, okurkou, rajčátkem.
Autorka receptu: Jana MAcůrková
Tak to jo. Já ji dělávám s lučinou, nebo s pomazánkovým máslem.
Přidávám trochu pepře a malilinko česneku.
Já jsem objevila v Lidlu „Palouček“ je to nazpůsob Lučiny, ale daleko jemnější a chuťově lepší. O ceně ani nemluvím – o 6 kč levnější.
Palouček? Musím se podívat. Díky za tip.
Musím potvrdit: Po Janině příspěvku jsme se o tom bavily s dcerou. Ta mi řekla, že Palouček zná dlouho, používá a dokonce ho nakupuje místní vyhlášené cukrářce a dělají z něj všechny pomazánky a spoustu krémů. Po Lučině prý už ani neštěknou… Tak ho taky budu muset zkusit 🙂
Makrela je vděčná a protože my moc ryby nejíme,tak máme pocit,že pro sebe něco děláme a máme jí tak 1-2x do měsíce.Moje maminka měla ráda uzenáče,pak dlouho nebyli a byly makrely a ty chutnaly nám,uzenáč je proti makrele suchý.Zrovna máme jednoho v lednici.
To je výborná večeře.Já jí(makrelu)někdy vezmu tyčákem s kouskem másla do pěny-taky ňamka.
Dělám ji taky tak. A ještě lepší pomazánka (pěna) je z doma vyuzeného kapříka ?. Máslo, rybka, pár kapek citronu, navrch na jemno nasekaná cibulka nebo pažitka….
No to je ovšem labůžo největší. ?Doma uzené rybky nemají chybu.Ty jsem taky zavařovala v oleji (jako šproty) a taky chutnalo.?
Jojo, taky je zavařuju, protože vždycky udíme větší množství a co se nesní a nerozdá, to strčím do skleniček a zavařím. Pak už stačí buď to máslo, nebo třeba moravanka a trochu majonézy. Mňam ?
Tak plna zklamání z rybí pomazánky… 🙂 NE Z VELRYBÍ 🙂 ! Tu mám moc ráda a dělávám ji poměrně často. Někdy, když nám jde „huba vandrem“, přidávám ještě hořčici a trochu majonézy.
Smutná jsem z mé kdysi nejoblíbenější: Z tomatových rybiček. Jsou absolutně bez chuti. To, co tu pomajdu odlišovalo od té z obyč olejovek, tam není. Ach jo.
Jojo, nic už není tak dobré, jak bývalo. Nedávno jsem dostala nezřízenou chuť na krůtí maso s vejci. Kdysi jsem si tu konzervičku dávala s chlebem a bylo to úžasné. Dneska? Otevřela jsem, zanořila lžičku a celé to letělo do koše. A to jídlo nevyhazuji!
To samé s husí/kachní krví. Pamatuju, že jsem tohle jídlo milovala. Na horní vrstvě sádla jsme s maminkou opráskly cibulku, pak se tam přidal obsah konzervy, promíchalo, dochutilo česnekem a vajíčkem, k tomu brambůrek. Pro mě mana nebeská. Tak jsem si jí z nostalgie koupila. Až doma jsem zjistila, co obsahuje: prasečí kůže, drůbeží separát…… krev kachní/husí asi z 10%. Humus největší, sádlo nikde……. fujtajxl to byl humáč. Nevyhodila jsem to. Sežrali ji havrani na louce za Prahou.
Chtěla bych se zeptat na něco z úplně jiného soudečku. Nevíte prosím někdo, jak se dělají domácí karamelky?
Vzpomínka na dětství. Dělával je nám tatínek. Přesný recept
neznám, jen vím, že vařil smetanu a cukr /někdy máslo s mlékem/
a potom až hmota začala probublávat a byla světle hnědá tak
ji vylil na plech a nechal ztuhnout a potom krájel na kostičky.
Někdy je stačil ještě potom zabalit do staniolu a uložit do krabičky,
ale většinou ne. 🙂
Smetanové domácí karamely
Potřebujete: 250 g cukru krystal, 250 ml smetany ke šlehání, 60 g másla
Podle chuti: sůl, rozpustnou kávu, holandské kakao, drcené mandle
Postup: Cukr, smetanu, máslo a špetku soli dejte do hrnce a na mírném ohni nechte za občasného míchání asi hodinu probublávat, až je směs hladká a má zlatavě karamelovou barvu. Na závěr můžete karamel ochutit kávovou lžičkou rozpustné kávy, lžící kakaa nebo kombinací obojího rozpuštěného v troše horké vody. Káva a kakao stáhnou sladkost, ale jestli máte nejradši chuť smetanového karamelu, zkuste první várku bez nich. Směs rozetřete na pekáček vyložený pečicím papírem a po zatuhnutí krájejte na stejně velké karamelky. Uchovávejte v chladu v uzavřené dóze.
Obšlehnuto kdysi dávno z receptu na Proženy. Mám uloženo, ale ještě jsem je nedělala, páč jsem na ně úplně zapomněla. Tak zkuste a dejte vědět, jak to dopadlo. 😎
A ještě jsem zapomněla poznámky:
Že je karamel hotový, poznáte tak, že trochu kápnete na malý talířek, který jste předtím nechali 15 minut v mrazáku. Když vám konzistence vyhovuje (karamel by měl být měkký, ale jen tolik, aby držel tvar), máte hotovo.
Milovníci slaného karamelu přidají malou lžičku soli, a kdo má rád oříšky, posype ještě horký karamel na plechu drcenými mandlemi.
Děkuji za recepty. Maminka si vzpomněla, že jí babička dělávala v dětství karamelky. Babička jim říkala štolverky.
To jste mi připomněla,že karamelky kupuji,pak je ve vodní lázni rozpustím ,smíchám s oříšky,rozinkami nebo brusinkami a hlavně s bílými burizóny a zabalím do pečícího pomaštěného papíru,poválím,aby to bylo kulaté, nechám ztuhnout pár dní a pak krájím na kolečka.Na míse to vypadá moc dobře.Ty bílé burisony v tmavém karamelu………
To je perfektní nápad.?