Rajčatové pyré – pod maso nebo na těstoviny
1/ základní varianta
2,5 až 3 kg vyzrálých rajčat, suroviny od oka, nevážím
4 – 5 větších cibulí ,
4 větší zeleninové papriky
sůl a svazek bylinek ( tymián, rozmarýn, oregano )
Rajčata rozmačkám, podliju 3 dcl vody a společně povařím asi 1 hodinu.
Svazek bylin vyndám a rozvar rozmixuji . Podle vaší chuti doplnit sůl, mletý pepř a trochu cukru.
2/ varianta
do základu přidám 20 stroužků česneku,
3 mrkve a jednu bulvu celeru.
Zeleninové papriky nebo i kapie / 5 -6 ks / pokrájím na drobno a v základu povařím na skus.
3/ varianta
do základu dám povařit 30 dkg dobrého špeku na kostičky, krásně se rozvaří, ta chuť je velice dobrá.
4/ varianta
jako 2 – navíc asi 5 jablek. Nadrobno nakrájený řapíkatý celer přidám povařit na skus.
Varianta 3 u nás vede .
Steriluji asi 20 min. při 90st.
Recept poslala: Helenka Vojtová
Recepty všechny pěkné, jen škoda, že už je po rajčatech.
Dávám ho v nejbližším termínu – přišlo mi to minulý týden.
To neva, budou příští rok.
Ještě v sobotu jsem posbírala poslední červená rajčata,jenom nadrobno pokrájela,kvůli šlupce.osolila a zavařila ve vlastní šťávě. Určitě se v zimě hodí…..
My taky máme poslední zbytky, ale ty jsou na snědení, zavařování a nakládání už proběhlo. Letos zásoba kečupu podle receptu Blahovky, čertovské omáčky, pečených rajčat, pyré, šťávy…
Já vím,že zavařujete jak o život,asi jste větší rodina,a my nemáme latifundie ,ale docela malou zahradu.Na práci to ovšem stačí.Keříků rajčat jsme měli,nebo ještě máme .asi 20,takže u nás se zavařovalo hlavně lečo,protože to se hodí skoro všude.Pečená rajčata jsem zkusila poprvé,ale asi jsem je trochu připálila,no prostě se mi nepovedla.Nevadí,přísští rok,budeme-li v pořádku,zkusíme znovu.
Ivo, nejsme nijak velká rodina, ale máme rádi domácí věci a hlavně – mě to baví! Ani zahradu nemáme nijak velikou, hodně záhonů jsem zrušila, jen na rajčatech, paprikách a okurkách si dává manžel záležet, je to jeho každoroční chlouba. Letos jsme měli asi 40 keřů rajčat a z toho už se dá něco dělat, tak jsem se vyřádila. Hlavně kečup podle receptu Blahovky je nepřekonatelný. Máme ho „jen“ 14 litrů ?.
To,že vás to baví,se pozná,Hezky o tom vyprávíte,Já to někdy taky dělám moc ráda,hlavně džemy.Co mám citrusový pektin,tak mně to baví ještě více.Letos jsem dělala z mirabelek a to žlutých i červených a z ostružin,protože jsem z jedné sazenice měla asi 7kg.
Ještě bych chtěla zkusit z černého bezu s hruškama,ale nějak kolem nás bezinky vykopali,či co,no on je to skoro plevel,tak se tolik nedivím.
Ten váš kečup mně dostal,to muselo být rajčat,klobouk dolů.
Ivo, ty ostružiny Vám závidím. Ale jestli se zadaří, mohla bych v příštích letech mít černé maliny. Mám sazenice od Jany Macůrkové, která byla tak hodná a dovezla mi je až domů. Tak budu doufat, že z nich něco bude. Jinak citrusový pektin taky používám, je bezvadný. U nás frčí jahodový (vnuci), třešňový (manžel), višňový (já), broskvový a malinový ( ja a dcera) a samozřejmě rybízový džem nesmí chybět, protože linecké by nebylo ono. A občas, když mě popadne mlsná, udělám si džem z pomerančů. Ale hruškový s bezinkou jsem ještě nezkoušela, musí být dobrý.
Já jsem to taky ještě nedělala,ale viděla v televizi a dostala na něj chuť.Pomerančový dělám taky a dělala jsem,ne letos,i banánový,Rybíz jsem si pořídila,ale jsou to stromky a ty teda zatím moc bobulek neměly.Ale místo něj použiji ten z červených mirabelek,protože je pěkně nakyslý.
Ráda jsem rajčata sušila a pak naložila do kvalitního olivového oleje. Někdy jsem přidávala plátky česneku, někdy nějaké bylinky. Těmito rajčaty jsem např. plnila masové roládky, přidávala je do italského rizota nebo jsou skvělá i na pizzu.