300 g kulatozrnné rýže
3 – 4 kuřecí skelety
zelený hrášek
olej
sůl
kečup
sýr na strouhání
Kuřecí skelety uvaříme (vývar použijeme na polévku), obereme od kostí.
Rýži propláchneme vodou, smícháme s obraným masem a hráškem, přidám trochu oleje a sůl a zalijeme částí vývaru tak, aby nad rýží byly asi 3 – 4 cm tekutiny.
Přiklopíme pokličkou a v toubě nechám dusit až je rýže měkká. Promícháme, posypeme strouhaným sýrem a dozdobíme kečupem nebo rajčatovou omáčkou.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Takhle ho máme rádi i u nás! Často mícháme i s kukuřicí. Právě jsi navnadila na některou z brzkých večeří.
Jo, a HRÁČEK doporučuji kolegiu k zařazení ke tloutkům, petrtelkám a ostatním skvostům. 🙂
Po 2,5 hodinách sbírání a 6 hodinách čištění a krájení hub se divím, že jsem tam vykouzlila jenom ten jeden žblebt. Už jsem ho opravila, v receptech chci mít alespoň trochu srozumitelno… jestli jste si všimly, tak občas opravím háčky a čárky v komentářích, ale petrtelku ap. tak nechávám.
Mně se moc líbil. Nemá hrát, když je malej! Obrat maso umí kde kdo, ale kdy se poštěstí s tím masem obrat i hráče. Pravda, trochu to vypadalo jako navádění ke gamblerství. Hravý recepis.
No, pokud jde o houby, budu si muset vydupat jeden den nebabičkování a ještě jednou pokusně vyrazit. Mám zálusk na jednu rodovou polífku a k tý potřebuju lupenitých mnoho a navíc v hlavě se mi zrodil nápad, který jsem ještě nikde neviděla, tak spáchám pokus. K tomu ovšem potřebuju pár opravdickejch hřibů tak 10 cm. Prostě ten model, co kreslí děti a Zdeněk Miler.
Jinak po troškách se mi podařilo něco nasušit, jsem smířená s tím, že zimu projedeme na hlívě a žampionech a tajně doufám, že naši dovezou něco z chalupy.
Mám strach, že Ladovské hříbky už končí. Pokud se ale spokojíš s borováky, tak těch je hafo, a velikost hlavy přes 10 cm není nic neobvyklého. Jinak s tím pokus – omyl, právě peču dva pokusy, ale jestli to bude omyl, to se uvidí tak za hodinku.
Pokud nedovezou, volej, stejně jsi říkala, že přijedeš. Já mám hrubě přsušíno, objemově je to tak asi 50 l sušených hub.
Tak u nás tohle rizoto nefrčí, máme rádi to italské – s vínem, parmazánem, máslem, troškou šafránu…a kdyz jsme jó rozmlsaní, přihodím krevetky… Nojo, já vím, já vím….
A jinak Brdy už přestaly vydávat…. Ranní úlovek: 5 hříbků. Ale co, nasušeno něco je, tak s tím vystačíme.
Já jsem to už psala – hříbků málo, hodně je borováků – chceme jet ještě odpoledne po náletu pražáků, tak uvidím. Máme svá místa, není to daleko, tak alespoň budeme venku. Vlastik se chce jet podívat na „Začarovaný les“ – předloni tam bylo na cca 5000 m2 asi 50 druhů nejrůznějších hub. Jedlé, nejedlé, ale všechny fotogenické.
Někdy si dáváme do zobáku a pak koupím malé mořské potfory – takové ty kolem 2 cm – a uděláme si „pravé“ rizoto. Holky tomu říkají „petšopí“, protože to vypadá jako doplňky pro LPS (nestyďte se, kdo jste mimo – jsou to malé, přiblblé plastové figurky). Jen jsou čím dál hůř k sehnání… Ty potfory, ne LPS.
Rizoto pro mě bylo od mala to (a podobné), co popisuje Jana v receptu. Prostě rýže s něčím smíchaná a případně zapečená. Když se pak v restoránech objevilo tzv. pravé italské, byl to převážně pěkný sajrajt. A dlouho mi trvalo, než jsem objevila chuť toho opravdu italského a vzala ho na milost. Osazenstvo našeho stolu má rádo rejži jako celek, tudíž je nám dost jedno jak a s čím, pokud to je dobře udělané.