2 balíčky špenátového protlaku neochuceného nebo se smetanou.
2 lžíce másla
hladká mouka
česnek podle chuti (nešetřit s ním)
3 vejce
strouhanka na zahuštění
mléko
sůl
Z hladké mouky a másla připravíme světlou jíšku, kterou pomalu přelijeme za stálého mícháni vlažným mlékem. Mícháme, až je směs hustá jako řidší kaše a tvoří hladký bešamel.
Přidáme rozmražený protlak a dusíme asi 10 minut za občasného míchání.Přidáme prolisovaný česnek, vejce a sůl.
Pokud je potřeba, mírně zahustíme strouhankou.
Používáme jako přílohu k pečenému masu, jako náplň do slaných závinů a palačinek.
Recept přidala: Jana Macůrková
Špenát 59: Na másle zpěním cibulku, přihodím pytel očistného a dlouhých stopek zbaveneho baby špenátu, osolím, nechám zavadnout, trochu opepřím a fertig. Když není čerstvý, hodím na cibuli mražený lisovaný listový. Někdy přidám prolisovaný stroužek česneku (ale pak si ho nemůžu dát) a to pak nepatrně zakápnu šlehačkou.
Já celý život vařím přesně stejný jako Jana, modernější verzi podle 59 stále jen plánuji. (Protože se chci pořádně nacpat ☺️?)
Mražený špenát na cibulku, která začíná zlátnout, podusit, vmíchat rozšlehaná vejce s trochou mouky. Do hotového prolisovaný česnek a osolit. Takhle vařila babička, a já pokračuju.
Přesně takhle to dělám i já, nedávám mouku, ona ta vejce to zahustí dostatečně. A přidávám trochu zakysané smetany nebo šlehačky.
Špenátuju přesně jako 59. Tvrdim, že je to zelenina a tak to musí zůstat i po „uvaření“: zelený a křupavý, ale teplý. Doma mám skoro vždycky, furt a stále i bobky sekaného. Z něj dělám polífky a nebo tu a tam hodím bobek, dva do něčeho, kde chci mít pocit zvýšeného množství zelených bylin. Prostě kamufláž. Protlak nekupuju, ale občas se přehmátnu a zjistim to až doma. Tím je zaděláno na špenátové palačinky, nebo lívance: Běžně zadělané těsto na jedno či druhé. Upeču pár sladkých (tedy bílých) a do zbytku těsta vrazím jedno další vejce a rozmražený protlak, trošičku přisolím, strouhnu pepř, nebo špetku muškátového čehokoli a peču dál, jen zeleně. Džem je pak třeba slanina, klobáska, sýr, houby, čatní… A když zelenou a vystydlou natenko nakrájim a přesmažim, říkají tomu u nás „celestýnská rýma“. Když si ten název příliš neberete k srdci, je to skvělá polífková vycpávka.
Já ho kupuju jen když vím, že ho budu dělat a pokud mají, dávám přednost tomu čerstvému. Mražený protlak NEEEE! Jak píšeš, zelenina musí zůstat zeleninou. A když je k tomu králičí stehýnko na másle, noky…. Zejtra bude rybka na bramborách s krustou. Pokud nezapomenu nafotit, pošlu.
Já nemohu právě ten zelený, ten dělávala moje maminka a na cibulce a mně nkdy nechutnal. Až když jsem začala chodit s mojí horší polovicí, tak jeho maminka mne naučila ten krémový a ten mi chutná.
Jasně, je to o tom tisíci chutí, kterými se tu vzájemně zásobujeme ?
Jooo, ten tvůj z protlaku je moc dobrý!!! Je mňam. Víme, máme ty bobky v mrazáku. (Dávám do všeho taky ??, do polívek, bramboráku, palačinkového těsta, knedlíků).
Já nejčastěji osmahnout cibulku, na to špenátový protlak, záklechtka mouka + mléko, sůl pepř, hodně česneku a na závěr vmíchat vajíčko (jak kdy). A k tomu noky (mouka, vajíčko, mléko, sůl, protlačit přes haluškové síto) a volské oko. Byl minulý týden.
Já na oleji osmažim cibulku, přidám špenátový protlak, trochu vody/vývar/,přidám zásmažku, nebo záklechtku mouka+voda, povařím, osolím, opepřím. Nakonec přidám rozšlehané vajíčko a prolisovaný česnek. Do hotového přidám lžíci másla pro zjemnění.
Špenátový protlak na cibulku zpěněnou na sádle zakápnu mlékem a zahustim rozkvedlaným vajíčkem a trochou jemné prosáté strouhanky. Osolím ochutíme česnekem. Takhle to máme nejraději u nás