(473) Řepný syrob (sirob)

1-2 velké cukrové řepy

Řepu očistíme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Vaříme až je řepa měkká.
Řepu vyndáme a použijeme na řepánky.
Vývar odpařujeme na kamnech tak dlouho, až zhoustne a dostane světle hnědou barvu.
Výborné na bramborové placky.

Jedna malá vychytávka: pokud máte řepy málo, můžete přisypat do vývaru trochu třtinového nebo surového řepného cukru, po odpaření vytvoří stejný syrob jako jen z čisté řepy.

Autorka receptu:  Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: (473) Řepný syrob (sirob)

  1. BOYE napsal:

    Nedělní siesta u nás (právě teď): Dorostenka se mazlí s kocourama a zkouší, jak by jí slušel kožíškový límec, já sedim u Bramboračky u ruky papír a tužku a sepisuju, co mi chybí pro vánoční pečení a tak vůbec. Ve chvíli, kdy se zamýšlím, kde vzít řepu na sirob (v tu chvíli mi dochází, kde jsem ji viděla a sebrala na cestě naposledy), kliknu a vyskočí recept a zcela zároveň se z kanape ozve Benjamínin hlásek: „Bábo, vnučko, pomozte, než mě řepa přeroste…“ – do tohoto okamžiku četla potichu. Tak máme poněkud řepné odpoledne 🙂
    Tož vám, kdož jste pojali úmysl vařit sirob: Nutno počítat s tím, že řípa při vaření nevoní. Má specifický odér. Ne, že vyloženě smrdí, ale…. 🙁 No, trošičku blé, ovšem za ten produkt to stojí! A tu řípu jsem naposledy viděla v kraji, kde bydlí Jana. Válela se v zatáčce mezi Zásmukama a Kouřimí. Vylítla jsem z auta a pár jich hodila dětem pod nohy. A na Vánoce jsem byla king, protože jsem nepoužívala žádné náhražky, ani kupovaniny 🙂
    Tak že: Všichni hurá za Janou, určitě bude mít radost…

    Vařim ho trochu jinak, než Jana, ale jako vychytávka pro akutní potřebu je takhle varianta lákavá a navíc – po mém způsobu vaření už to na řepánky opravdu není. Zato čuně by si čvachtalo jak manža na mimibazaru. Jana tedy vede dva nula. U nich bude sirob a řepánky. U nás není řepa ani prase. Letos to holt jistí M&S…

    • Jana Macůrková napsal:

      Já se jen vrátím k tomu, že já píšu Syrob a ty Sirob. Stará pravidla z doby kamenné, čili když jsem chodila do školy já, uváděla první variantu s Y, novější pravidla, asi tak o 10 let mladší už připouštějí pouze I. Takže jsem to v nadpisu dala obojí ať si vybere, kdo chce kterou variantu.

      • BOYE napsal:

        Hihi, potkaly se úči dvě… Já to schválně nekomentovala, protože ještě v druhý třídě jsem psala y pod obrázek „co jsem dělala o víkendu“ a pak už vždycky i, páč strýček je filolog a dostalo se mi náležitého proškolení, které končilo větou: „Doufám, žes ty přechodníky pochopila.“ Nicméně jazyky germánský mají dodnes y (případně přehlasovaný u). A když si píšu, ať mi přivezou z Německa, píšu česky, ale s y. Takže u mě dobrý 🙂 Já bych to u sy/irobu neřešila vůbec, protože podle mě jde o slovo starobylé až staroslověnské 🙂 (Na téma neolit se u nás nežertuje, ani nepoukazuje, neb má nejmladší je zcela vážně přesvědčena, že v dětství jsem třísky na zatopení štípala pazourkem zcela běžně)

    • Jana Macůrková napsal:

      V okolí Kolína je řepy dost, vozí se odtamtud do cukrovaru u Mladé Boleslavi.
      A je tu na hromadách na polích, takže se dá ještě ukrást.

  2. adela.adale napsal:

    Jednou jsem zkoušela, recept byl taky jiný (vařilo se to dvakrát a vývary se slívaly). Chutnalo, kapku mi to připomíná javorový sirup. Ale malá poznámka: až budu dělat příště (rozuměj až někde uloupím řepu), dám do nejmenších skleniček, co najdu a dám chvíli sterilizovat – bez toho mi to i v lednici zplesnivělo, ač jsem nalívala do sklenic vařící sirup a hned zavíčkovala.

    • BOYE napsal:

      Asi máme stejný recept. Konec je trochu opruz, ale spolehlivý: Po menších dávkách v širokém kastrolu na míííírném ohni, míchat do zblbnutí až do hustoty dobrého medu. Já ho mívám ve sklenicích, ale babičce takhle vydržel ve špajzu v kameňáku jen povázaný voskovým plátnem. Tu odvahu nemám (a kameňák taky ne).

  3. IvaC napsal:

    Na cestě k Nehvizdům jsou vedle silnice hromady řepy,ona se tam pěstuje a sklízí.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..