Sušené droždí
mouka
cukr
vlažná voda na kvásek
¾ pytlíku žitná předměřická
½ litru vody
3 lžíce oleje
sůl
drcený kmín
Zadělané těsto jsem hustě posypala hladkou pšeničnou a nechala kynout. Jednou jsem těsto shodila a nechala znova vykynout. Pak jsem do něj šla ručně. Pohazovala, hnětla a přendavala. Podsypávala jsem hladkou. Když jsem usoudila, že „dost bolo roboty“, uplácala jsem podlouhlý bochník, šupla na plech a zase nechala chvilku kynout. V troubě se zatím udělalo 180° a chleba byl ubytován. A kdybyste mě zabili, nevim, jak dlouho se pekl, protože jsme hráli halmu a byl to lítý boj. Pak v jednu chvíli už to tu krásně vonělo, barva vypadala dobře, tak jsem to vypnula a nechala dojít.
Měl vydržet do pondělka, ale fotka je z momentu, kdy se rozhodlo, že k večeři bude chleba. Dvacet minut po té nebylo co fotit.
Recept jako na objednávku poslala: BOYE
Na, to, že uvádíš jen žitnou předměřickou, ten chleba připadá hodně světlý.
Já mám jiný recept:
300 g hladká žitná lžíce octa
300 g hladká světlá 3/4 kostky droždí
300 g polohrubá světlá sůl, kmín, voda na zadělání
pokud jste mlsní, zadělejte podmáslím.
Chlebík vypadá moc jedle, ani se nedivím, že byl rychle s…potřebován 🙂
No ta vůně musela být!My máme vedle domu pekárnu a můžu říct že od ní se většinou line smrad.Nevím co a z čeho tam pečou ale zkrátka to nevoní.Jejich pečivo nekupuji.Nakupuji jinde a nebo taky peču.
Takovou chuť jsem na něj dostala ??Já do chleba přidávám ješte ca 100 g vařených brambor, dodají chlebu vláčnost. Peču ze špaldové, míchám hladkou a celozrno. Chleba z droždí mám již docela vychytaný, teď zkouším chleba kváskový – no, ještě to není celkem vono, hydratované těsto se rozjíždí, ale pracuji na tom. Tak dneska peču.
Henriet, ozvu se do toho mailu (nejsem doma). Tak jen k té ošatce: dávám do ní utěrku (lepší je lněná) řádně pomoučenou žitnou moukou (nelepí se tolik jako pšeničná) a problém nikdy nebyl. Pak utěrku nechám uschnout, neperu po každém použití.
A k těstu: vyklopit do moukou vysypaného plechu a ještě chvíli zpracovávat (ono si to řekne samo, kdy má dost), udělat kouli či váleček a pod sáčkem či utěrkou nechat tak 20 minut odpočívat. Pokud se hodně rozjede (nedrží tvar), tak ještě přidat mouku. Pak teprve dát do ošatky kynout.
Kolik mouky asi můžu přidat? Aby pak chlebík nebyl moc tuhý… Ale podle mých zkušeností těsto v ošatce docela zřídne
Já to tam různě překládám – otáčím plechem. Jak těsto přestane brát mouku, přestanu. Každá mouka saje jinak.
Kváskový je samozřejmě top. Jenomže já peču vždycky „akutně“, tudíž z droždí. Kváskový záchvat jsem taky měla, ale ke všem morčatům, potkanům, kočičkám a jiné havěti ten kvásek byl další mazlíček a já na to nějak od přírody nejsem. Zjistila jsem to hned po svatbě, když mi tchyně s velkou slávou přinesla hrnek žblebajzu, pětašedesátistránkový návod a s podivným úsměvem pravila:“Vatikánská buchta!“ Tak jsem ji upekla, zbytek použila jako kvásek pro chleba a byl pokoj. Pak jsem ještě jednou kváskovala, když mi řekli, že kvásek se prostě dělal z výškrabků z okřínu. To byly i knedlíky z kvásku… No, můj kámoš je droždí 🙂
Džim palce, ať se daří.
Já doteď taky pekla z droždí, a možná se k tomu vrátím, jestli mě kváskový bude zlobit ?
Nikdy jsem nebyla chlebomistryně, ale musim říct, že jen jedinkrát jsem upekla rovnou pro kachny – měl brousek přes celý /ne/bochník. Mně se osvědčila jediná poučka, kterou jsem fakt dodržovala: Do těsta pořádně a z gruntu rukama! A občas s ním bouchat a dát tomu čas. Jako dobrý masér… A fakt je, že pokud tuhle fázi neošulíš a jen trochu poznáš, kdy je těsto akorát husté, vždycky vyjde chleba dobře jedlý, nezřídka vynikající. Proto pekaři ve velkém zpracovávali těsto nohama.