750 g hovězích žeber,
750 g kližky,
4 bobkové listy, kuličky pepře a nového koření, palice česneku,
5 středních cibulí, 4 velké mrkve,
3 velké červené řepy,
5 velkých brambor,
půl hlávky čerstvého zelí,
cca 3 dl rajčatového protlaku,
sádlo, ocet, cukr, sůl
Maso, s česnekem a kořením uvařit (vařila jsem v tlakovém hrnci) do měkka. Pak ve scezeném vývaru uvařit na kostičky nakrájené brambory a zelí.
Mezi tím na sádle restovat na kostičky nakrájenou řepu, mrkev a cibuli (cca 10 – 15 minut). Pak posypat lžící cukru a nechat zkaramelizovat, podlít horkou vodou, vmíchat rajský protlak, a dusit do měkka. Vše pak přidat do hrnce s bramborami a zelím, přidat nakrájené uvařené maso a krátce provařit. Dochutit solí, mletým pepřem, octem, příp. ještě cukrem.
Podávala jsem s kopečkem zakysané smetany.
Nevím, jaká je to varianta boršče, řekla bych, že univerzální, jak se podaří. Haderach promine.
Recept poslala: A.rena
Červená řepa je jedna věcí, se kterou bojuji (trauma ze školní jídelny). Sice jsem se ji naučila jíst pečenou, jako salát i uvařenou studenou, ale k boršči jsem se ještě neprobojovala:o)
Mám to podobně.Taky bojuji. Červenou řepu mám ráda naloženou hlavně tu koupenou.V jiné podobě mi to ale už nejde.Už jsem ji asi 3x koupila,že je zdravá do salátů a nebo ta šťáva ale pak jsem ji měla dloooouho v lednici až mě ten nápad přešel a vyhodila jsem ji.Nedávno jsem opět 1ks koupila kvůli dobarvení čehosi.
Boršč jsem bohužel nikdy nejedla ani nevařila.Neměla jsem odvahu se do toho pustit.Taky mi připadá že je to pro víc strávníků a už jsem četla asi milion receptů a vždy byl ten jeden nejlepší.Někde jsem četla že musí být z vícero druhů masa…
No uvidíme.Přepočítám na 2 porce a třeba to zkusím.Plovoucí zelí (jak píšou děvčata dole)mi nevadí a s tou řepou se snad popasuju.
Jak říká moje kamarádka :Když to nezkusíš tak nevíš!
A jak říkala moje vnučka když ji byly 2 roky:Babí když se ti to povede tak jo!?
Já jsem červenou řepu taky nikdy nemusela – znala jsem ji jen jako zavařenou a tu jsem fakt nepozřela. Tím pádem pro mě boršč taky nebyl. Pak jednou uvařila boršč snacha nevědouc, že červenou řepu a rajčata v polévce já nejím. Abych jí nepokazila radost, začala jsem jíst… a jedla a jedla. Zachutnalo mi. Pak jsem zkusila červenou řepu upečenou s ostatní zeleninou a tu taky můžu. Jen k té zavařené jsem do dneška nenašla chuť, a taky syrovou v salátech moc nemusím.
Nojo to je ono někdo ho uvařil tys ochutnala a bylo.Já ho ještě ani neochutnala a tak se do vařeni nehrnu.A nejvíc mě brzdí to množství.Jsem zkrátka krapet zbržděná ?
Není co promíjet, já boršč nejím vůbec – nemám ráda vařené zelí. Pokud jde o řepu – předloni v létě jsem se vybičovala k maximu a když jsem byla v létě na chalupě sama a dělala jsem si pečenou zeleninu, řepu jsem si tam dala taky. Snědla jsem ji, přežila jsem to, ale žádná orgie smyslů to pro mě nebyla.
A pokud jde o recpet na boršč, maně vzpomínám na tu-jejíž-jméno-nesmí-být-vysloveno a příšernou hádku o jedinej správnej recept na boršč, která se na PŽ tenkrát strhla.
Mám přátele v Polsku a paní vaří boršč poměrně často, ale protože vztah její rodiny k červené řepě není příliš kladný, dává jen řepnou šťávu, kvůli barvě.
A.renin boršč vypadá krásně a určitě je strašně dobrej 🙂
já mám třeba ráda zelí, ale nesmí v ničem plavat. Takže zelí jako příloha, halušky se zelím, atd…..to ano, ale zelňačka/kapustnice nebo segedín…to do sebe nedostanu
To jsem léta měla přesně stejně. Teď už dám segedín, pokud si ho uavřím sama … a zelňačku taky jím, ale musejí k ní být šťouchané brambory, maštěné sádlem. Jenže to je kysaný zelí – ale vařený hlávkový prostě nedám.
No, je strašně dobrý a je to jediný správný recepis. Ta-jejíž-jméno-nesmí-být-vysloveno, měla pravdu! 😉 😉 😉 . Jinak ten můj boršč je určitě slátanina, páč ho vařím „tak nějak, jak mi co přijde pod ruku“. Někdy jen z hovězího, někdy půl napůl s vepřovým a tak.
Boršč je jedno z mála jídel, která pro dva dělám v obrovském hrnci. Suroviny stejné, jen bez česneku a dávám trochu jíšky. Postup mám maličko jiný, ale výsledek bude podobný. Jak vařím boršč, žravci se začnou slétat ?
Také to mám tak. Suroviny stejné, postup trochu jiný. Boršč máme moc rádi.
Jak jsem psala výš, boršč mě naučila jíst snacha a od té doby ho dělám taky velký kotel, páč ho miluje i zeť. Z tohoto množství je ho velikánský hrnec (6 – 8 l, odhaduji). Snědli jsme ho ve čtyřech za dva dny.
Babička z tátovy strany dělala úžasný….ještě teď cítím tu chuť. A jestě pamatuju lívance….mmmm
já chci taky lívance
S borůvkama a zakysankou, nebo jen pomaštěné máslem a posypané skořicovým cukrem ???
OKAMŽITĚ toho nech. Tebe bafne mlsoň a půjdeš si je udělat a co já tady??? A ostatní zaměstnaný? Sadistko!
Nojo, já vím…. Ale taky nejsem zrovna doma a že by se mi chtělo i pak dělat lívance s tím, že sním jeden dva, to mě ani nenapadne.
To je týrání….
Heč, já jsem je dneska měla/dělám jen kynuté/a byly moc dobré s tvarohem a s citronovým krémem. Zkusila jsem i pomerančovou marmeládu /z Lidla/ byla hořká potvora. 🙂
Boršč dostávám od své sousedky – původem z Běloruska, tak 4 x do roka.
Vždycky ho dělá ve velkém hrnci – jinak to ani nejde. A dává tam taky jen
čerstvou šťávu z řepy, jak píše Haderach. My řepu můžeme a děti jsem
jí naučila jíst tak, že jsem rozkrájená jablíčka natřela šťávou a to jim
zachutnalo. Já to měla tak s celerem. Nejdřív z jablkem a teď ho
chroustám samotný.
A kdo z vás ví, že dřív se červená řepa používala místo kosmetiky a doporučuje se to do dneška? 🙂
Snad na vlasy?
Ne-e, na rty a jako zdravíčko 🙂
Jo to přece používala Marfuša.To bylo moc slušivé. ?
Chichi, to bys měla oheň ve vlasech! 😉
Já jo.jsem blondýna a přelít si vlasy se šťávou, to
by byl fakt oheň. Ale myslela jsem jako přídavek
do barev na vlasy.
A doporučuje se to dodnes – najděte si třeba článek Domácí lesk na rty z červené řepy – ale jsou i jiné návody.
Miluju hádky o pravý boršč! Pravý ukrajinský, ruský, východní, západní, polský, bla bla bla. Jednou se několik národností málem servalo u nás na zahradě při mejdanu. Česká sousedka pravila, že přinese kotel boršče, aby bylo taky něco jiného než maso. Západní lidi netušili, co to je, východní se začali smát, že ho tady u nás nemůžeme umět a pak se dali do debaty mezi sebou a zjistilo se, že ho dělá každý a každá jinak. Když se pak podával ten Náš, zmizel během chvilky. A musím říct, že ta kamarádka dělá opravdu nejlepší. Naši východní přátelé vaří dobrý, ale všichni, když se setkáváme, žebrají o ten zdejší. Bývá v něm i klobása. Když nám ho servírovali v Rusku, dávali sosísku. Ale ruské sosísky jsou jinak kořeněné než naše, tak jsme ustálili klobásky.
A tenhle tady v receptu nemá chybu – obsahuje všechno, co dělá boršč borščem a dochutí si ho každá hospodyň po svém… 🙂
Já ho můžu v jakékoli verzi. A klidně několik dní po sobě.
Boršč je moc dobrý, když je tam dost hovězího (což tady je) a tímpádem silný vývar, mňam. Jednou jsme jako vy pozvali širší rodinu na grilovačku, byly tam i babičky a dědové a překvápko: žádné gril masíčko, ale právě boršč. Měl úspěch, byli jsme pochváleni před nastoupenou jednotkou. Normálně na ohni venku v kotli. Paráda ?
Boršč jsem nikdy nejedla ani nedělala. Červenou řepu máme rádi kupovanou ve sklenicích jako salát k masu. Nějak nemám odvahu ji dělat jako boršč. Asi by to chtělo napřed ochutnat a pak by se vidělo. Několikrát jsem ji koupila, ale nakonec jsem ji vyhodila.
Mám ráda bořšč.V malém množství snad ani nejde udělat,protože je tam hodně ingrediencí.Dávám dva druhy masa,hovězí a vepřové plus klobásku.Místo čerstvého zelí dám klidně kysané,víc nám to chutná,naloženou řepu,když není zrovna čerstvá,místo
rajčatového pyré domácí lečo.Trochu záklechtky,protože jíška už by byla moc a nakonec zakysanku.A je mi fuk,jak se zrovna tento bořšč nyzývá,hlavně že nám všem chutná.
Hlavně to zkuste,je to zdravá polévka,ať už si jí uděláte jakkoliv.
Přesně tak, je tam spousta zeleniny, vývar,
maso, smetana … Na zimu jak dělaná. V malém množství nejde udělat a každým dnem je lepší a lepší ??
Boršč jojo. V tehdejším cccp jsem se ho dokazala přecpat k prasknutí. Jedla jsem hodně chutí i složení a nikdy nezklamal. Včera tu bylo moc dobré maso dokonce i dochucene. Asi už mi dali pokoj s dietou i tučnější jpgurt proběhl.