4 ks kuřecích stehen
sádlo
cibule
kysané zelí
2 větší jablka
slanina (špek)
grilovací nebo country koření
Kuřecí stehna rozdělím na paličky a vrchní část, den předem okořením „country“ kořením, nebo grilovacím. Zakápnu olejem. Nemusí to být – ale to maso je chutnější.
Do pekáče vymazaného sádlem rozložím velkou nakrájenou cibuli, kysané zelí / 1/2 kg / , 2 větší nastrouhaná jablka.
Poskládám maso a navrch poleju rozškvařenou slaninou / asi tak 15 dkg /, ne anglickou, ale poctivou slaninu.
Pekáč zakryju alobalem a peču asi tak 1/2 hodiny na 180 st. Pak maso obrátím , dokořením a trochu podleju, podle potřeby, případně omastím sádlem. Peču do zlatova, to zelí s jablkem udělá výbornou šťávu .
Jako přílohu dávám bramborový knedlík. Dobré je to i s knedlíkem houskovým nebo „bosákem“.
Recept poslala: Helenka Vojtová
Dělám podobně. Říkáme tomu „Kuře a la kachna“.Výborné jídlo.
Psala jsem v receptu 448.Helenka přidává jablko do zelí -zkusím. Já podlé vám pivem-doručují. ???
Výborné jídlo, kuře na zelí dělám rovněž takové, vzniklá šťáva je vynikající. Vřele doporučuji.
Tak tento recept mi kápl do noty. Perfektní, já občas dělám kuře jako jarybarka – jako kachnu. A dnešní recept mi fakt kápl do noty. Ráno jsem jela do práce a říkala si, že bych mohla udělat kuře se zelím a dostala jsem na to strašnou chuť. Už se oblizuji. Tento recept neznám, zkusím to.
Kuřecí maso mi už leze krkem i když tohle je jedlé. Dělávala jsem dost často i kuře zelím plněné. Bylo vždy krásně provoněné a pikantní. Dojídám zelňačku a vybaluju další krabice s věcmi do kuchyně (konečně mám struhadlo a 2.prkénko) a peru další várku věcí, které jsou jenom zaprášené a nechci je do skříní ukládat špinavé. Málem jsem zamotala do deky na vyprání i zvědavého kocoura ťapíka.
Mám někde fotku kocoura, jak se příšerně šklebí pod sprchou. Nevíš, proř mi ho to připomělo?
Pomoc!!! Hledám recept na domácí rohlíky, má někdo odzkoušený? Předem velké díky 🙂
Mám odzkoušené: 250 ml mléka, 50 g rozpuštěného másla, 1 vejce, 500 g hladké mouky, 2 lžičky soli, 1 lžička cukru a kostky droždí. Já dávám těsto kynout do domácí pekárny. Po vykynutí umotám housky nebo rohlíky a peču na stupňů cca minut. Vyzkoušej a ať se vydaří.
Díky, jdu na to. U návodu na pečení ti někam utekla čísla ?, doplníš, prosíím?
Peču na 180 – 200 stupňů cca 20 minut.
Díky, rohlíky upečený, vypadají i chutnají báječně. Místo másla jsem dala sádlo. Určitě jsem je nepekla naposledy. Ještě jednou velké díky ???
Kdysi dávno jsem dělala taky kuře na zelí, myslím že jsem nedávala jablko/ i když do zelí vždy dávám/. Ale bylo to nějak kyselé, asi jsem to zelí měla prolít vodou a vymačkat. Pak už jsem toto jídlo nedělala. Kysané zelí mám v „zeláku“, tak nevím, možná řádně vymačkat a prolít vodou aby to nebylo moc kyselé.
Jiřinko, prosím tě, pošleš mi recept na kysané zelí? Nikdy jsem ho nedělala, někdo mi říkal, že se mu zkazilo, prý tam nedoléval vodu. Tak, prosím, i s postupem, jak se o to dále starat. Jsem na seznamu.
Děkuji
Francizsko, ráda pošlu, ale prosím vydrž. Dělala ho moje dcera a slíbila mi recept poslat e-mailem. Já to vím jen od oka. Píšeš, že jsi na seznamu. Ten má Janička? Omlouvám se, ale o žádném seznamu nevím. 🙂
Jiřinko,
děkuji. Byl to odkaz na můj e-mail. Asi bude nejlepší poslat recept Janě, může ho sem dát. Zájem bude mít asi více lidí.
Dobře, jak budu mít recept, pošlu ho Janičce.