(646) Německý koláč

1,5 hrnku polohrubé mouky
1,5 hrnku hladké mouky
250 g máslo
1/5 hrnku moučkového cukru

mletý mák
máslo, skořice
mléko, cukr
rozinky
Z moučkového cukru, mouky a másla vypracujeme sušší drobenku.
Část drobenky nasypeme do dortové formy vyložené pečícím papírem, tak aby vrstva byla cca  1,5 cm a trochu utlačíme.
Mák svaříme s cukrem, skořicí a rozinkami v mléce na hustou kaši a tuto směs naneseme ve vyšší vrstvě opatrně na drobenku (po lžičkách a neroztíráme, jinak by se smíchala s drobenkou). Na mák nasypeme druhou polovinou drobenky.

Pečeme v troubě asi 30 minut, až vrchní vrstva lehce zčervená.
Posypeme moučkovým cukrem, opatrně nakrájíme a podáváme se lžičkou, koláč je opravdu opět hodně křehký a pokud se podaří, tak bez lžičky ani sousto.

Pozn: v roce 1987, když jsme bydleli v Teplicích, tak jsem jezdila s kamarádkou do tehdejšího NDR do Dippoldiswalde na nákupy. A makový koláč jsem vozila vždycky, ten uměli výborný, Takže proto „německý koláč.

Recept pro vaši mlsnou vyrobila: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: (646) Německý koláč

  1. evca napsal:

    Vypadá hodně jedle.Mák ten my můžeme.

  2. bozena.fialova napsal:

    Božínku, německý „mohnkuchen“, to byla dobrota! Já jsem jezdila občas do Žitavy a také jsem ho vždycky v soukromém pekařství kupovala. Ale byla tam také cukrárna, ve které dělali „mohntorte“ – spodek ze slabé vrstvy křehkého těsta a na něm dobrých pět centimetrů vynikajícího máku zlehka potaženo úplně průhlednou cukrovou polevou. Mana nebeská!!! Pak jsem ještě koupila vynikající kozí sýry, kapary, které tady byly tenkrát k nesehnání, nějaké drobnosti do kuchyně a na šití a pak už jsem se akorát modlila, aby mi nic financové při kontrole nesebrali. 🙂 Díky za vzpomínku a ten koláč určitě někdy spáchám. Přeji hezký den všem.

    • BOYE napsal:

      Ty dokážeš člověku vehnat slzu v oko. Und Aprikosekuchen tamtéž, pod nádražím zlaté kuře u okýnka (bez chleba, jinak se ta půlka do člověka nevešla), Salami und Kondenzmilch v papírovým trojhránku. Já pak ještě flétnu (ty jsem ztrácela furt) a zurück nach Hrádek… Jen v hospodě na nádraží byl číšník, který ignoroval Čechy 🙂

      • bozena.fialova napsal:

        Na nádraží v Žitavě jsem nikdy v hospodě nebyla, ale v centru – zhruba úhlopříčně od radnice přes náměstí se vešlo do trochu svažité ulice a po pravé straně byla hospoda (snad tam byl i pivovar), kde točili báječné černé pivo. Ale pak ta muka, kde pohodit loužičku… 🙂

    • Jana Macůrková napsal:

      My jsme s Editou (to ta kamarádka) tenhle problém neměli, my jezdili přes Cínovec, kde pracoval její kamarád a tak jsme vždycky jeli v den, kdy pracoval. Jen jednou jsem narazila na prodavačku, která mi nechtěla prodat králíka, ale Edita, která měla rodiče Němce, jí tak vynadala, že prodala i to co nechtěla.

      • jarybarka napsal:

        Já jela do DDR pro karku na dvojčata!Tady se daly sehnať akorát ty šestipéráky se kterýma jezdily na procházky jesle.Koupily jsme tehdy krásnou a na hranicích pozdvižení.Soudružka nám chtěla dát hóoodně vysoké clo.Jela se mnou tenkrát teta z Fr.Lázní kantor učila němčinu.Ta jí tam taky dost utřela.A pak botičky a vůbec oblečení pro kluky…Ale ty jejich koláče a čokoládové dorty to byla báseň.

        • bozena.fialova napsal:

          Já když čekala potomka, jeli jsme s manželem do Žitavy nakoupit nějaké miminkovské oblečení. Prodavačka strašně ochotná, že se ještě nevědělo, co to bude, tak svetříčky, dupačky a všechno možné další bílé s neutrální kombinací se světle zelenou nebo žlutou, měla jsem toho za pár „mařen“ ranec. Ale jak to dopravit přes hranici? Tak na nádražních WC (ty byly úděsné) jsem se celým tím nákupem „vypolstrovala“ – prsa jak dýně, břicho aspoň na čtyřčata a vyšlo to! Z německé strany mě honem lifrovali na českou, abych se jim náhodou nerozsypala na peronu. 🙂 🙂 Božínku, ono je to 33 let!

  3. IvaC napsal:

    Ten koláč vypadá hodně jedle a ta drobenka mi vyhovuje.Šlo by opatrně pod ten mák dát nějakou kyselejší marmeládu?Asi ano.Recept perfektní,určitě udělám,díky.

  4. Mira napsal:

    Tak tohle jooo. Mák miluju a asi bych váhala pouze u čápa. Teď jsem na stránkách Kluci v akci objevila recept na Makové špecle se špekem a zeleninou, mák se tam přidává přímo do těsta. Zatím znám mák naslano jen jako posypku na pečivu, takže tohle někdy vyzkouším. Nemáte někdo ve svém repertoáru nějaké slané jídlo s mákem?

    • BOYE napsal:

      Já mák „zavaluju“ do indických placek, před chvílí jsme dojedli rajtu, kterou jsem dneska vymyslela a byla v ní lžíce máku, okurka, grep a další – ne, že bych tajnila, jen to musím doladit. Návštěva si to pochvalovala, ale byla to trochu náhoda, že to nakonec klaplo… Indové dost často používají do jídel mák, tak zkus zapátrat. A už několik měsíců mi bzučí v hlavě mák a morek. Vůbec si nepamatuju, kde jsem k tomu přišla, ale rozhodně zapátrám a pak se s tebou podělím o informace. Jedla jsem i makové pesto. No a já krom těch placek ho někdy sypu do salátů tam, kde mají být piniové oříšky a pod.

      • BOYE napsal:

        Hi hi, tak jsem ze sebe udělala pitomu. Já mák do těch placek zavaluju, ale právě jsem zjistila, že Indové jej téměř nepoužívají. Jen mi tedy není jasný, v jakém jídle to mám na svém vnitřním harddisku. Že by něco arabského? Ale vzhledem k částem světa, kde frčí opium, mi to sedí právě hodně na jihovýchodě…
        Teď jsem víc než hodinu lezla po netu a hledala něco slaného a NIC!
        Ani ten morek, ale tam bych skoro vsadila na nějakou takovou tu kapesní čínskou kuchařku, které byly k mání někdy na přelomu 70. a 80. let.
        Miro, to je výzva!
        A ještě mě napadá KatyP, páč ta po světě sblajzla kde co. Třeba z ní něco dostaneme.
        Pokud jste někdo podlehl mé blbině a marně na netu bloudíte v indické kuchyni, omlouvám se za tento politováníhodný omyl. To se u nás stává maximálně jednou za deset let…

        • Katyp50 napsal:

          Děkuji za důvěru, zkušeností s různými kuchyněmi mám za dobu svého cestování po světě opravdu dost, ale mák se v jídlech nevyskytuje. Bohužel. Jednak mám na mák alergii a také mi nechutná. Takže jídla s mákem nevyhledávám a opravdu žádnou zkušeností neposloužím.

      • Mira napsal:

        A do těch placek dáváš máku dost nebo jen symbolicky? Výzva to teda je. Já pátrám usilovně a zatím jsem kromě těch špeclí nic smysluplného neobjevila. A Karolína musí mít jako na potvoru alergii, takže ji to nezajímá. Mák je dobrý zdroj vápníku (prý), ale cpát se kvůli tomu sladkým se mi nechce.

        • BOYE napsal:

          Když si to tak promítnu, tak do placek dávám tak jednu polífkovou lžíci na cca hrnek mouky. Je tam hodně vidět a dost křupe.
          A k tomu vaření (tedy ta Katy… smůla): Taky se mi nepodařilo nic najít. Ale rozhodla jsem se podívat na kuchyně zemí, kde frčí opium a tam ten mák prostě někam vetknu. Cestou z práce jsem si koupila půlkilový pytlík na pokusy. Postupně si představuju různý chutě v kombinaci s mákem a pak to zkusím natvrdo. Protože není nijak agresivní, v nejhorším bude jídlo vypadat, jako že do něj někdo vysypal lopatku se smetím…

          • Mira napsal:

            Máme tu za rohem krámek, který si otevřel ovocnář a mj. má i mák, hezky se štítkem – pěstitel, trvanlivost a kilo stojí cca totéž co 250 g v Countrylife. Tak budu taky experimentovat.

  5. kolma60pusi napsal:

    Jani, toho cukru je opravdu jedna pětina hrnku??
    Ten tedy určitě vyzkouším.

  6. Jiřina napsal:

    Koláč je „famózní“, mák máme moc rádi, ale protože mám v lednici ještě dvě kostky tvarohu, jdu udělat Janiččin „Křehký koláč s meruňkami“ a porovnám s koláčem Květulky „Tvarohový koláč s višněmi“ – ten byl vynikající. 🙂

  7. Katyp50 napsal:

    Děkuji za důvěru, zkušeností s různými kuchyněmi mám za dobu svého cestování po světě opravdu dost, ale mák se v jídlech nevyskytuje. Bohužel. Jednak mám na mák alergii a také mi nechutná. Takže jídla s mákem nevyhledávám a opravdu žádnou zkušeností neposloužím.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..