300 g uzené maso,
300 g vařené jehněčí nebo kůzlečí maso
1/2 lžičky soli (podle slanosti uzeného masa)
6 vajec, 100 g másla
pečivo nebo toustový chléb (1,5 balení)
1 cibule, pepř, strouhanka
něco zeleného (kopřivy, petrželka, libeček)
trocha mléka a trocha vývaru z masa
Maso uvaříme doměkka, vývar si ponecháme. Pečivo nakrájíme na kousky, přidáme nakrájenou cibuli, něco zeleného a maso. Dochutíme pepřem, přidáme vejce, mléko a trochu vývaru a dobře promícháme. Formu vymažeme rozpuštěným másle a vysypeme strouhankou. Zbytek rozpuštěného másla vmícháme do hmoty.
Přendáme do formy, a pečeme asi 40 minut až se nelepí na špejli a povrch lehce zčervená.
Pozn: název Hlavička je od toho, že se do hmoty dává uvařené maso z jehněčí nebo kůzlečí hlavy.
Malou generálku na Velikonoce pekla: Jana Macůrková
Ještě že není cítit jak voní!Už takhle slintám stačí jenom vidět. Vypadá krásně.Určitě voní úžasně.A ta chuť.
No ke konci března zamávám a řeknu sbohem Whole30?.
Tedy Jani, u nás sníh a tady už jsou Velikonoce. Nádivka je v každém kraji trochu jiná, snad i v každém okrese.
Já kostičky pečiva nechám oschnout a pokapu máslem. Ze zeleného dávám hlavně kopřivy a nesmí chybět popenec, bez toho to není ono a majoránku. Vajec dávám na tohle množství tak 12-15 (máme svoje a tak nemusím šetřit), žloutky s mlékem, vývarem (tady se dává vepřové a uzené), česnekem a solí projedu tyčákem. Naliji na pečivo. Opatrně zamíchám a počkám až se vsákne. Na konec sníh z bílků. Musí být vidět struktura pečiva a masa. Dávám na vyšší plech, aby nebyla vysoká a bylo hodně toho křupavého, to máme nejraději.
Já kostičky pečiva trošku opeču v troubě, aby chrastily. A dávám sníh, aby nádivka byla lehoučká a nadýchaná.
Nádivka vypadá krásně a jistě je moc dobrá. U nás doma se ale nikdy nedělala, já jsem ji několikrát dělala, ale bohužel nemám jehněčí ani kůzlečí, tak bude muset stačit jen uzené. Dělám skoro stejně, pečivo taky trošku opeču v troubě nakonec vmíchám sníh. Tady kolem Brna mrzne nasucho/alespoň u nás/, sníh žádný, ale do Velikonoc je ještě dost času, tak snad budou kopřivy a libeček a petrželku musím koupit.
Miluji nádivku,někdy jí udělám i během roku.Protože bych kůzlečí ani jehněčí
nesehnala,a ani bych nesháněla,tak dávám uzené a vařené vepřové a potom použiji i ten vývar.To pečené vepřové zkusím,sice nebude vývar,ale asi to za tu chuť stojí.Pamatuji si,že můj bývalý šéf,pocházející s jižních Čech,říkal:no jo,pražáci,ty nedávají cibuli,to není ono.Od té doby cibuli,resp.cibulku jarní ,dávám a taky přidávám muškátový květ a všechno zelené,jaké najdu a třeba i listový špenát.Už se moc těším.
U nás se vždycky tahle věc jmenovala sekanina. Z bylin je pro mě základ popenec, v druhé řadě kopřivy a až když je těchto dvou nedostatek nastupují další plevely. Až nakonec kulturní rostlinstvo – petržel, listový špenát, … Maso uzené a jakékoli další, rozhodně část musí mít „špíček“. Čili k libovému uzenému přidávám kousek pečeného bůčku. Je-li uzený bůček, pak klidně kus slepice, nebo cokoli (jehňata a kůzlata nemaje). Z uzeného nejraději používám žebírka. Kořením pepřem a květem. A pečeme jí opravdu hodně a jen o Velikonocích. Velikonoční trio: Beránek, mazanec, sekanina. Víc na velikonoce nepeču.
A už si slintám do klábosnice. Já se na tu sekačku taaaak těšim. Nó, teď mi došlo, že budu péct premiérově taky bezlepkouny. To zas bude eine kleine komedie…
To mi připomnělo, moje maminka byla za svobodna Sekaninová. 🙂
V naší rodině se hlavička říká takové buchtě z kynutého těsta, do kterého se přidává pokrájené uzené, dělávala to tak i babička. Z rohlíků je to prostě nádivka. Oboje máme rádi, jen ty názvy máme trochu jinak.