Na celý velký plech
7 vajec
7 lžic cukru krupice
7 lžic oleje
7 lžic vařící vody
1,5 hrnku polohrubé mouky
mražené jahody
Na plech položíme pečící papír, na něj rozložíme jahody (nerozmrazujeme).
Vejce ušleháme s cukrem do husté pěny, opatrně přidáme olej a vařící vodu a vmícháme polohrubou mouku. Těsto musí být asi tak husté jako na lívance.
Jahody zalijeme těstem a hned vložíme do předehřáté trouby. Pečeme cca 1/2 hodiny až je těsto na povrchu růžové a nelepí se na špejli.
Necháme vychladnout, překlopíme na tác a sundáme pečící papír.
Rozkrájíme na kousky a potom už jenom bráníme vlastním tělem, aby na nás alespoň kousek zbyl.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Je to čtrnáct dní, co jsem vydolovala poslední balíček zmrazených jahod a dělala jahodovou bublaninu – podobnou. Asi byl moc horký plech, páč se vypařila okamžitě – na jedno mrknutí okem.
To vypadá skvěle. Nemám mražené jahody. Nemám mražené žádné ovoce. Měla jsem plný mrazáček, byly tam jahody, fazolky, borůvky…. spousta pytlíčků a mističek (např. vynikající sugo – kamarádovi uzrála spousta rajčat, pesto z medvědího česneku…). Jenže pak se ten malý zázrak rozhodl zastávkovat a než jsem na to přišla, všechno to shnilo. Tak jsem ho vyčistila, vydesinfikovala s tím, že se na něj někdo přijede podívat (byl 1,5 roku starý). A pokud ho neopraví nebo bude oprava nerentabilní, tak ho jednoduše vyhodím. Když opravář dorazil, zapnul přístroj a ozvalo se známé vrnění, do půl hodiny byl krásně namražený. Tak nevím! Funguje dodnes a bez problémů.
Jahody!! Poslední mražené jsem dala do tvarohového dortu. Sice tam mám ještě çerný rybíz …pouvažuju.
Ale buď už mě pronásleduje ten Němec, nebo mám vidiny…nebylo tu v noci něco jiného?????
Tak jsem koukla zpět, a je to ten králík…budu se muset nad sebou vážně zamyslet.?
Cokoliv jiného, ale jakákoliv tepelná úprava jahod mi přijde jako zvěrstvo 🙂
Když jich máš v mrazáku 30 kg, tak Ti to jako zvěrstvo nepřijde. Se šlehačkou k lívancům se to nedá spotřebovat. Poháry uděláš párkrát a co pak? Jahodové želé na buchtu se dá, ale jsou výborné horké na zmrzlinu jako maliny. Na ozdobu se moc použít nedají neb nedrží po rozmrznutí tvar.
Z jahod dělám marmeládu, suším je (papouch by se po nich utloukl i po sušených malinách), dávám do mrazáku zčásti rozmačkané a zčásti celé. A hlavně jich co nejvíc sežpapáme ze záhonu rovnou do pusy.
Nojo, tolik jsem jich nikdy neměla – problém je, že mně prostě vařená jahoda nechutná. Marmeládu jo, sušený jo, rozmačkaný jo … ale vařenou prostě nedám 🙂
Tak to bys musela být před 30 lety u nás. Lán jahod a každý den se jich trhalo tak 20 kg. No nějak se rozpočet za bolševika musel navýšit. Dnes na stejném místě rostou brambory. Jahod už nemáme tolik, ale na sušení a do mrazáku mi vozí kamarádka pár bedýnek. Mají pole s nimi a vždycky zavolá, že jen trochu jich veze, ale trochu jich není nikdy.
Mám to stejně. Sice do tvarohových knedlíčků dávám jahodu, ale ty se vaří tak krátce, že se ? nestihne uvařit. A navrch štědře nandám syrové jahody s cukrem, tvaroh a máslo nebo šlehačku. Tak to je zatim jen sen. Teď realita dnešního oběda: dva klasy vařené kukuřice ?, k tomu vaječná omeleta plněná směsí zelených fazolek, rajčat a cibule utopených v bešamelu. No to nevymyslíš. A takové kulinářské skvosty jsou tu normální.
Nehuhlej, mohlo by to být horší 🙂
To se ti řekne, nehuhlej, když si můžeš uvařit na co máš chuť. No jo, nemusím vařit, ale na den je na jednoho člověka třista kaček na jídlo. A to si tedy myslím, že by mělo vypadat jinak. K snídani jeden rohlík, k obědu a večeři děs běs.
Ber to tak, že nemusíš vařit..?
Znáš to? Doma jez, co máš a venku, co Ti dají. ????? To se mi to chechtá, ale taky jsem si užila. Ve špitále pouze snídani, oběd jsem vyměnila za dva rohlíky, večeři za kousek chleba, nebo jogurt.
Na čas jahod se moc těším, na čas chřestu se moc těším, na čas malin, borůvek, rybízu….. se moc těším. Už aby to bylo.
Nikdy nezapomenu jak jsme na chalupě s maminkou sesbíraly jahody a po opláchnutí a naporcování jsme na ně daly smetanu z krajáče mléka, uloženého ve sklepě (chodily jsme si pro čerstvé přímo nadojené k Dolní Lammerové, k Horní Lammerové jsme chodily pro kozí). Smetany se vysráželo vždy pár cm a byla dokonalá. Pak jsme se lehly do postele, povídaly si a mlsaly ty jahody. Občas to tedy mělo i své následky a to pak byla docela hoňka – sejít z půdy, odemknout chalupu, přejít zápraží, odemknout kůlnu, taktak stihnout místnůstku se srdíčkem ve dveřích a zase to celé opakovat při cestě zpátky. V noci za tmy jsem se vždycky bála. Dokud jsme neměli elektřinu tak se chodilo se svíčkou nebo s lucernou. Jen nesměl foukat vítr. Pak byl člověk v té absolutní krkonošské tmě naprosto ztracený. Sousedi to měli horší – jejich kadibudka byla kus od chalupy, ta naše trůnila aspoň v té kůlně.
Moje mamka byla moc moc moc milá hezká a hodna . A silena . Nesměli jsme si omyvat jahody ?. Ze už nebudou tak dobre . Proste když jsou z jejího záhonku, jsou Ok . No nebyla super ? Chtěla pro nás to nejlepší ! Přesvědčena o své pravdě , jinak žádné béčko , studovana na tu dobu . Asi taková babinka Betty Mc Donald a taky brzy vdova
Jaja, to znám. Taky jsme ze zahrady nic nemyli. Padaná jablka a hrušky jsme leštili o kalhoty (hláška“nejlepší jsou na zadku leštěný“ se drží už třetí generaci) a jen když „kakal ptáček“, tak jsme myli. A hrozny – pod hadicí, páč v nich byly pavučiny. Nikdy nikomu nic nebylo.
Zato kupovaný teď myju i mýdlem. Tedy jahody ne, ale mám pocit, že by to klidně snesly…
Jo a v rámci záchvatu boje proti škodlivinám na ovoci jsem zakoupila cosi na mytí ovoce. Vřele doporučuju všem, kdo nemáte doma kurare a chcete otrávit celou famílii. To je snad lepší čistý jar a neoplachovat. No, hlava mi nebere, proč to vonělo jak citronový přípravek na podlahu a krbové rošty…
Tak tuto buchtičku určitě vyzkouším, sice mražené jahody nemám, ale mám maliny, to by taky mohlo být dobré.