1 až 1,5 kg masa (hovězí nebo vepřové) nakrájet na kostky
3 až 4 velké cibule nakrájet na drobno
5 stroužků česneku nasekat
2 lžičky gulášového koření
3 lžičky sladké papriky
1 lžička pálivé papriky nebo chilli
3 polévkové lžíce solamylu
2 kostky masoxu
1 rajčatový protlak nebo ve stejném množství kečup
sůl dle chuti
0,75 a 1 litr vody
Podle chuti může se přidat čerstvá paprika, kozí rohy nebo feferony.
Dobrou chuť přeje Iva Dlouhá a píše k tomu:
Protože jsem dnes myla okna a potřebovala jsem uvařit něco u čeho nemusím tolik být, zvolila jsem troubový guláš.
Vše vložíme do pekáče, přiklopíme a dáme do trouby vyhřáté na 220 stupňů. Pečeme hodinu (vepřové) a hodinu a půl (hovězí).
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEOTVÍRÁME, NEMÍCHÁME A UŽ VŮBEC NEČUMÍME DOVNITŘ!!!!
Troubový neznám ale už teď se mi moc líbí.Přiznám se že až ho budu dělat určitě budu čumět alespoň poprvé.?.Na okna se chystám příští týden tak se to bude hodit.
Dnes jsou na pořadu kuřeci řízky v kukustrouhance s brkaší-klasika.
Tak takto jsem guláš ještě nedělala,ale je to dobrý nápad,vzhledem k úspoře času.
Ale přiznám se ,taky budu poprvé čumákovat,jak to asi vypadá,díky za nápad.
Prozradím, jak to asi bude vypadat – jako maso, které se pečodusí. Nic na tom vidět není. Tekutiny dávám tak, aby byla s masem zároveň a nikdy se nestalo, že by byl problém. Lakysa má pravdu, že to neotvírání má důvod – zbytečně se snižuje teplota a uteče pára, která podporuje lepší měknutí, takže se prodlouží čas.
Dnes budou noky s uzeným a se zelím a od včera bramboračka-taky klasika.
Já koukovat nebudu, určitě to varování velkými písmeny není zbytečné… Protlak mám domácí, akorát si nejsem tak moc jistá tím Solamylem – na maso jsem ho dávala jen na „čínu“.
Bát se ho nemusíš – já omáčky běžně zahušťuji Solamylem, ale existuje Naturamyl na kterém je přímo napsáno – do masových pokrmů a ten je lepčejší.
Solamyl mám x-krát vyzkoušený a není s ním žádný problém. Jana má pravdu … perfektní zahušťovadlo. Jinak … poprvé jsem taky nevydržela a koukla jsem pod pokličku ?.
Tak konečně máme další ovečku na Bramboračce, už se nechala zlákat i ke komentování.
Ivanko, vítej mezi námi!
Děkuji za přivítání Jani. Jen upozorňuji … asi nebudu stálý přispěvatel, ale ráda se nechám inspirovat.
Také vítám, ??? a že bys nepřispívala? To se nebojím…jen se chytíš drápkem…a už to pojede!
Také tě pěkně vítám.
Ahoj Ivano, vítám tě! Přece nám v té drbárně nedáš košem… Přispívat je výhodné! Máš šanci na výhru! Všimni si, co všechno lze vyhrát zaokrouhleným příspěvkem. To si přece nenecháš ujít! 🙂
Vítej do party! Vař, peč, foť a posílej!
Nedejte se zmást, Naturamyl a Solamyl je jedno a totéž, je to bramborový škrob pod různými obchodními značkami.
Ano, obojí je sice bramborový škrob, ale asi vyráběný trohu jinak, ten Naturamyl je do masitých pokrmů lepší – používám ho asi 10 roků a od Solamylu, který je naopak lepší do pečení se opravdu dost liší.
Holky, potvrzuju nenutnost do trouby koukat. Páč jakmile nakoukneš, ochutnáš. Nakoukneš podruhé, ochutnáš. No a než dopečeš, je tam málo…
Troubicí guláš to opravdu zvládá sám. Potvrzuju z vlastní zkušenosti. V našem guláši jsou sice trochu jiné ingredience, ale základ cibule maso voda – ten je přeci všude stejný, no ne?
Asi bych pomalila, výsledný efekt bude stejný jako z trouby, jen spotřeba energie nižší. A když už ten zázrak doma je!
Pomalila jsem králíka s libovým bůčkem. Porce králíka jsem vložila do nádoby, zasypala hojným množstvím cibulky oprásknuté na sádle se škvarky a přidala kmín, sůl, česnek. Víc jsem toho nedávala a byl skvělý. Masíčko jako dort a krásně upečené, šťáva voněla po česneku a kmínu…… moc jsme si pochutnaly a ještě si 2 dny pochutnávat budeme. Včera byl s listovým špenátem a brknedlíkem, dnes pro změnu udělám šťouchané brambory a zítra budou zbytky opět se špenátem a brknedlíkem.
Kočičáci obdrželi svůj díl – něco vyžebrali a to by nebyl Ťapík, aby si nepřikradl. Takže jsme si pochutnali všichni.
Nejnáročnější pro začátečníky této přípravy guláše je – opravdu
se nedívat pod pokličku. Už ho nedělám jinak. Já nedávám protlak,
jen loupaná čerstvá, nebo mrazená rajčata. Se solí opatrně, masox
to jistí. Asi tak 10 min. před dopečením zkontroluji stav šťávy a když
tak dopékám již nepřiklopené.
Guláš v troubě dělávám v hrnci. Nejdřív na plotě osmahnu cibulku, pak přidám maso a další ingredience dle momentálního nápadu a poté jde do trouby. Jeden čas jsem měla hrnce se skleněnými poklicemi a to jsem nechtěla do trouby riskovat, takže to bylo pod alobalem (tam by se blbě nakukovalo, že?) Guláš dělávám valnou většinou ještě s něčím . Posledně jsem pekla rybu – té stačí půlhodinka – a hrnec s vepřovým „gulášem“ jsem dělala současně. Po vytažení ryby a vypnutí trouby jsem vše nechala tak, s tím, že zítra uvidím. No viděla jsem – maso měkoučké, krásně uležené. Cibule dostatek, zahušťovat třeba nebylo (škrob jsem do něj ještě nikdy nedávala). Když se stane, že nemám požadovanou hustotu , nebo množství omáčky, tak to ten druhý den za chvíli na plotně dodělám a případně i dokořením. Nemusí se myslet na míchání a hlídání aby se nepřipálil a je čas na cokoliv jiného. 😎
Solamyl do guláše ne a masox už vůbec do ničeho. Omahnutá cibule i maso a pak vše do pomalého hrnce, z nouze i trouba dobrá.
Škrob do guláše by mne ani nenapadl a masox a podobné „kostičky“ mají do mé kuchyně vstup zakázán.
Taky nepoužívám Solamyl, když je potřeba hustit, přijde na řadu francouzská kulička, do guláše strouhaný černý chleba. Většinou ale stačí dát správný poměr cibule a masa a šťáva je akorát. Nemám ráda guláš typu půl kila masa a tři litry „omáčky.“
Jojo – souhlas. Když se nemusí zahušťovat, je to nejlepší. Taky nejsem přívrženec guláše, který spíš připomíná hustou polévku.
Je-li třeba, je k zahuštění nejlepší chleba.
Básníku: je-li třeba, pomůže chleba!
Já bych to tam také napsala, kdyby mi Cecilka neodeslala komentář dříve neb tu hladově ťapká po stole a sem tam hňápne na klávesnici.
Básník z leknutí jsem. Zkoušela jsi v pomalém hrnci Ghí? Koupila jsem v Rynku půl kila váženého másla a z pomalého hrnce vyšlo úžasné Ghíčko, téměř bez práce.
Miro, prosím, kolik stojí máslo v Rynku? Naposledy jsem dělala z madeťáckého másla, ale to vážené mi připadá víc „ryzí“. Má takový ten selský přídech. A vzhledem k tomu, že děti jezdí ke Svobodárně k babičce, není důvod je nezaúkolovat.
Sákryš, teď jsem asi kecala, to byla cena když bylo máslo drahé. Zítra tam juknu a písnu.
Máslo v Rynku stojí cca 185 Kč/kg
Dík! To je překvápko a příjemné. U nás v masně je podstatně dražší, proto ho kupuju jen „ve svátek“.
Děvče, omlouvám se druhou odpověď jem umístila blbě. Omlouvá mě (snad), že jsem strávila den s malým škodičem a už skoro nevím čí jsem.
Ne, Ghí jsem nezkoušela, zatím na to nedošlo. Uvidíme. Ale to vážené máslo nemá chybu. Jo, Rynek mi tu chybí a to se říkalo, že tam dlouho nepřežije. Myslím, že nalákali hodně zákazníků na kvalitu za poměrně slušnou cenu. Tady je sýrárna, dobrá, to ano, ale to máslo není nic moc.
Škrob najdeme i ve studené kuchyni, při výrobě omáček, instantních směsí a v mlékárenských výrobcích.
Kukuřičný škrob je na rozdíl od bramborového škrobu jemnější a hodí se proto i na zjemnění koláčů, dortů, přípravu náplní, dezertů a ovocných omáček.
Bramborový škrob je zase vhodnější při přípravě specialit asijské kuchyně a do bramborových těst (např. chlupaté a bramborové knedlíky).
Kukuřičný i bramborový škrob jsou oba bezlepkové.
SLOŽENÍ:
Naturamyl: bramborový škrob
Solamyl: bramborový škrob Prima A
Kukuřičný škrob: kukuřičný škrob
Škrob pro přípravu masitých jídel: bramborový škrob, kukuřičný škrob
Škrob bramborový: škrob bramborový prima A 25 kg
Takze asi tak.
Ivano, vitej 🙂
Myslela jsem, že tu nemají být odkazy, asi jsem si to spletla. A o čemže to vypovídá?
Nemela by tu byt reklama, ale ok.
Solamyl a Naturamyl totez jsou 🙂
Sorry, nechtěla jsem tě napadnout, jen jsem měla pocit, že odkazy ne a pak jsem si nebyla jistá zda to nebylo někde jinde. Takže, ten odkaz mi opravdu nevadil, za mě byl v pohodě.
V poho. Nakonec…takhle je to lepsi, neni treba jit na jinou stranku.
Hlubokosklon, že sis dala tu práci, aby všichni věděli a to bez ironie, jsi dobrá
Zajimalo me to. Zajimavy je, ze specialne na masite smesi kombinace bramborovy x kukuricny.
Tak v tom se neorientuju, škrob téměř nepoužívám. I když dělám nějakou „svou čínu“, snažím se vyhnout zahušťování. Proto vždy tvrdím, že čínu nikdy nevařím.
Po sahodlouhem patrani vyplynulo, ze je to nemlich totez, jen Solamyl se dela z kvalitnejsich brambor. A skrobu se neboj…je bez chemie, chutove neutralni. Ja ho pouzivam, ale ne na zahusteni, lec „slepeni“. Hlavne do zeleninovych karbanatku, kdyz se bojim, ze nebudou drzet pohromade.
Aha, na slepení – to asi není blbý nápad.
Ptala se mě dorostenka, proč tu tak sáhodlouze krafeme o guláši, když ho udělá každá trouba… V domnění, že za dveřmi je bezpečno, vyprskla Benjamína, že jen teplá trouba… Následoval pubertální řehot. Bych je bacila…
Taky tak dělám troubový guláš a kromě něj ještě guláš mrkvový. Ingredience: 2 lžíce oleje, 1 kg libového hovězího masa, cibule dle chuti, 10 středních mrkví (nebo podlevočně) na kolečka, 2 lžíce hladké mouky, 500 ml tmavého piva, 1 masox (nemusí být), sůl a pepř, 3 – 4 bobkové listy a tymián dle chuti. Maso, cibuli a mrkev opéct na oleji, přidat koření, zaprášit moukou, případně rozdrobit masox, promíchat a podlít pivem. Přiklopit a péct 2 až 2 a půl hodiny, dokud maso nezměkne. Pečeme na cca 160 stupňů. Podáváme s bramborovou nebo celerovobramborovou kaší, nebo tak, jak chceme.