1 šálek loupaná pohanka (pohankové kroupy)
1,5 šálku vody se lžičkou soli
Hrst jemně nasekané čerstvé petrželky
Hrst nasekané čerstvé máty
3 velká rajčata, 1 okurka
1 malá mrkev, 2 cibule
2-3 stroužky česneku
Šťáva z jednoho citrónu
2 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje, ¼ čajové lžičky mořské soli, pepř na dochucení.
Já jsem oproti původnímu receptu přidala ještě jednu docela velkou oranžovou papriku nakrájenou na tenké proužky.
Pohanku dáme uvařit do mírně osolené vody, vaříme asi 10 minut a potom necháme dojít asi 5 minut. Vody spotřebuje pohanka docela hodně, takže jí nešetříme. Zbytek vody scedíme.
Rajčata, cibuli, okurku i mrkev nakrájíme na malé kousky, petrželku i mátu nadrobno.
Vše smícháme s uvařenou pohankou, dochutíme solí a peřem. Lehce okyselíme citronem.
Podáváme vychladlé jako salát, nebo jako hlavní jídlo.
Recept našla a vyzkoušela: Jana Macůrková
Pohanku já ráda a do salátu ji ne vařím. Namočim přez noc.Změkne tak že je jak vařená. Pak přidám zeleninu.S oliváčem je salát vynikajíci.
Pohanku vaříme podobně jako rizoto. Na tuku osmažíme cibulku, přidáme pohanku, osmažíme, přidáme zeleninu, nakrájenou papriku, cuketu, cokoli, zalejeme vodou, sůl pepř, přikryjeme poklicí a dusíme doměkka.
Neboj, na pohankové rizoto také dojde, recepty mám stažené, jen je realizovat.
Škoda, že nemám chytrý telefon, abych mohla sem tam poslat nějaký recept.
Jen bych si dovolila maličko poopravit: TabouleH…
Tak to se mi vloudil nějaký šotek překlepníček, neboť na flešce mám správně tabouleh. Už jsem to opravila.
Budu sice zase za tu špatnou, ale ať. Tabbouleh není kuskus (původní recept) ochucený bylinkami, ale bylinky s trochou kuskusu. Základními ingrediencemi je kuskus (budiž, lze nahradit), petrželka a máta ve velkém množství, čerstvá rajčata. Ochucuje se olivovým olejem, citronovou nebo limetovou šťávou, solí. Může se přidat kousek čerstvé okurky. To, co Jana uvádí, je určitě dobrý salát, ale nazvat jej tabboulehem je velká fantazie.
Nechci přilejvat olej do ohně, ale tab. je psaný všude s bulgurem… Pro náš kolektiv jediná schůdná varianta, páč holky ne pohanku a já ne kuskus – tedy když si můžu vybrat.
Tak s bulgurem už vůbec nemám ani v jednom receptu. Vždycky s pohankou nebo pohankovými kroupami – ale vzhledem k tomu, že bulgur jsou také svým způsobem kroupy, tak proč ne. Našla jsem ho ale i s quinoou a dokonce s amarantem.
Máš úplnou pravdu, bulgur je základ, kuskus ne. Ale určitě tam nepatří mrkev,česnek nebo paprika. Nazvěte to jak chcete, třeba salát všech chutí, ale nemám ráda, když se pod cizí název schová něco uuuuplně jiného. Howg.
Ty se prosím nauč číst – já jsem psala, že oproti receptu jsem přidala papriku, mrkev v receptu byla.
?
Tabbouleh znám pouze s bulgurem a to je upravená pšenice. Použít pohanku mi připadá jako lepší volba než kuskus což je těstovina. Kvůli záměně jedné obiloviny za jinou není důvod měnit název.Takto mě ho naučila kamarádka, která trávila každý rok několik týdnů v Sýrii u dcery.
Syrie dobra, ale pokrm pochazi z Libanonu, kdyz uz tu mame tak vyzivnou diskuzi. A moje libanonska teta rika: petrzel, bulgur a rajcata 😉
Veškeré ingredience, které jmenuješ v receptu jsou, já dala jen málo máty, ještě mi tolik na zahradě neraší.
Amarant neznám, quinoa asi klidně může být. Toprecepty nemám v oblibě, narazila jsem tam taky na pěkné hovadiny.
Já vždycky srovnávám z několika portálů, toprecepty, Vaříme.cz…., občas kouknu i na některé z méně oblíbených (mimibazar), teď mi dcera poslala odkaz na Pradobroty. Když najdu něco, co se mi líbí, tak vyzkouším (někdy naposled).
Já mám radši stránky, kam dává recepty jeden autor. Mé oblíbené jsou nuselskakuchta, kublanka, kucharkapro dceru aj.
Chich, onehdy jsem se rozhodovala, jestli mám napsat Florentýně, neb uváděla pěkný blud o rýži. Pak jsem to nechala být, ale už jsem ostražitá. Taky se děvče už trochu spoléhá na vlastní „profesionalitu“, což je většinou cesta dolů 🙂
Já tam čtu recepty, má krásné fotky a pár zajímavých jídel jsem tam našla. Povídání nad tím ani nečtu, tak nevím. Co tam napsala za blábol? Pradobroty znám, ale tyhle „echt zdravý“ stránky mě až tak neberou.
Oprava – zaměnila jsem pradobroty za jiné a to veganské stránky. Tímto se pradobrotám omlouvám – jsou v pohodě.
Ále, plete si předvařenou rejži s parboiled a tím jí dost zbytečně srazila. A tak trochu naznačila lidem, kteří ji používají, že nejsou moc chytří… A poři tom její příprava rejže je taky na jedno brdo, jen to pokaždé jinak ochutí.
Přiznávám, kdysi jsem se zahleděla do Kuchařky pro dceru u své neteře a nijak zvláštní sympatie to ve mě nevyvolalo. Tehdy jsem pravila, že kdyby tu svou cácorku naučila vařit, mohla si ušetřit psaní… Ale znám spoustu horších a nejsou to ty nejhorší.
Taky třeba to mám i naopak. Hrozně nesympatický je mi Petr Stupka, ale jeho psaní o chlebu mě donutilo se mu v duchu milionkrát omluvit…
Dle Mudr. Mlčocha se prý parboleid vakuuje, pak se namáčí do horké vody a pak opracovává horkou vodou pod tlakem. Tím je dosaženo toho, že zrna na povrchu ztvrdnou a dojde ke zpevnění obilky. Rýže se díky tomu po uvaření nelepí. Možná to někomu připomíná předvaření
Já mám z mimibazaru osypky. Občas se najde někdo, kdo i tam umí vařit, ale ta kultura stránek a mamynek-bydlenek a jejich mimísků a čvachtajících manžů mě regulérně dělá zle… Celkem mě baví A co teda jíš = veganská stránka. Ta holka se s tím nepáře, ale nápady a vkus má! A krásný letecký fotky…
Jsem asi děsně vybíravá, protože většina těch portálů mi splývá v šedou hmotu, která se nikam neposunuje. Ale třeba pradobroty jsou celkem ok. Já prostě raději speciály. A Brambuchu, protože se tady skutečně diskutuje a netvoří se fronty blbounkých trumpetek a tleskajících růžiček. A lidi jsou zde neblbí… 🙂
Já si tak jednou či dvakrát týdně otevřu rss čtečku a mám tam bambilion nadpisů článků. Blogů o vaření asi dvacet, rozkliknu pouze to, co mě zaujme.
Jo, nejlepší HOP TROP nabídka je pinterest. Tam je od šílených brekeke blafů z celého světa po nejvyšší olalá haute cuisine všechno. A jako třešnička na dortu nenapodobitelná ruská zdobnost počínající u aranžování kyselých rybiček a končící u neuvěřitelných staveb z kynutého, potažmo chlebového těsta. Oni jsou schopní i utopence podat ve tvaru pářícího se plameňáka na lotosovém květu. Chuť na hospodskou lahůdku mi to nezvedne, ale tu práci obdivuju…
Taky mám ráda pinterest,je tam opravdu všechno,jen si člověk musí umět vybrat.
Já si vybírám hlavně recepty na sladké a Rusky jsou fakt dobré a to nejen v jídle,ale v háčkování,ručních pracích,atd.-jsou šikovné a trpělivé.