Polévka z červené čočky
– na olej cibulku, červenou čočku, osolit, opepřit, trochu česneku, zalít vývarem nebo vodou s kostkou, povařit 15 minut a dochutit majoránkou.
Do komentářů napsala Kveta.Batkova
Polévka z červené čočky
– na olej cibulku, červenou čočku, osolit, opepřit, trochu česneku, zalít vývarem nebo vodou s kostkou, povařit 15 minut a dochutit majoránkou.
Do komentářů napsala Kveta.Batkova
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dotaz: Honza má na zahradě spoooooustu mangoldu. Poradíte nějaký dobrý recept? Prý jako špenát, ale je tam ten košťál, chutná prý jako chřest, když se vyřízne z toho listu………… kdoví. Nezkoušela jsem. Napadlo mě spařit, rozklepnout ten střed, zabalit do toho kousek mletého ochuceného a narovnat do pekáčku…….. něco na způsob zelných nebo kapustových závitků. Rady a porady uvítám.
Listy spařit, obrat to měkké okolo a skutečně jako špenát. A ten řapík bych fakt zkusila jako chřest, dej potom vědět jak to dopadlo. Pokud vím, tak mangold má oproti chřestu výhodu, že není nahořklý.
Mrkni na recept 451, těstoviny s mangoldem a medvědím česnekem (ten můžeš nahradit stroužkem normálního). Mangold je zelenina, kterou jsem objevila zcela nedávno. A je úžasný. Řapíky se můžou zapéci jako chřest, nebo je chvilinku povařit a polít holandskou omáčkou, nebo ho jen osolit, něžně opepřit, pokapat máslem, někdy méně je více. Listy jsou dobré, ale řapíky jsou luxusní. Když si vzpomenu na první setkání s mangoldem, jak jsem byla pitomoučká a řapíky skončily v kompostu, tak bych šla za roh a tam si dala facku.
Já jsem mangold jestě nikdy nepotkala – škoda, budu vyhlížet. Ale za své prohřešky se fackuju před zrcadlem…
Taky už mně to napadlo, že by se daly listy mangoldu použít na zabalení mletého masa místo vinného listu, kapusty, či zelného listu. Ještě jsem to nezkusila a myslím, že by se ten velký list nemusel ani spařovat. I když, lépe by se s ním pracovalo. Na zahradě mám vždy alespoň 2 sazenice mangoldu a třeba do polévky dávám ke konci vaření nakrájený menší list kvůli barvě, nebo do číny místo lístků špenátu.
Já když to tu čtu tak vám závidím zahradu.Nejsem rozhodně žádný Mičurin a asi bych tam měla jen nějaké velmi nenáročné rostliny.Když se ale zastavím v Ķá -flantu (jak pravila jedna sousedka) třeba u rebarbory za ty prachy tak bych zahrádku měla ráda. Mangold jsem potkala před dávnými časy.Asi taky jako špenát.
Tak koukám, že k poblífce ani slovo, no moc se nedivím, že v tom vedru se nikomu do toho nechce, ale jinak až se ochladí, zkuste, je to fakt dobrý a strašně rychlý.
Květuško, ta polévka je určitě moc dobrá. Já červenou čočku používám často, vlastně jí zahušťuji skoro každou zeleninovou polévku. Je jednoduchá, rychlá. Mně to připomnělo moji mrkvovou polévku, taky tak jednoduchou a moc dobrou. Myslím, že je jedno kdy ji vaříme v létě ji klidně udělám. Děkuji, že jsi sem ten recept dala. 🙂
To jsou recepty vybrané z komentářů (VZK – vyzobáno z komentářů) a dávám je sem znova protože občas je potřeba něco
připomenout.
Jiřinko, máš pravdu. Tu tvoji polévku jsem již dělala a měla úspěch.