(827) Sprizkrapfen

250 ml mléka
30–40 g másla
špetka soli
150 g hladké mouky
4 vejce
1 lžíce rumu
olej na smaženi

220 g moučkového cukru
2 lžíce rumu

Mléko nalijeme do hrnce, přidáme máslo nakrájené na plátky a sůl, a přivedeme k varu. Naráz vsypeme mouku, snížíme teplotu a mícháme dokud nezískáme hladké těsto, které se nelepí na stěny hrnce. Mícháme dokud se na dně nezačne tvořit bílý povlak. Poté přendáme těsto do mísy a jedno po druhém do něj začneme zapracovávat vejce i rum. Pak těstem naplníme cukrářský sáček a na pomaštěný pečící papír „stříkáme“ kroužky o průměru asi 6 centimetrů.

Olej rozpálíme v pánvi a z obou stran na něm smažíme Šprickrapny pěkně dozlatova. Necháme okapat na papírové utěrce.

Moučkový cukr utřeme s rumem a 1 lžící vody do hustého a hladkého krému. Krémem potíráme kolečka, necháme zaschnout a podáváme. Já jsem je stříkala rumem a hned poprášila cukrem – není to tak sladké. V jiném receptu jsem našla, že je potírali klasickou citronovou polevou.

Pozn: Šprickrapny, Sprizkrapfen neboli stříkané koblihy se ve východních Čechách (zejména v okolí Hradce Králové) rozšířily diky německé komunitě. Původně se podávaly bez polevy k ovocným polévkám. Recept jsem našla v České krajové kuchařce.

Recept vyzkoušela: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Sladké pokrmy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: (827) Sprizkrapfen

  1. IvaC napsal:

    Rozumím tomu dobře,že je to odpalované těsto?Jestli ano,tak jsem nevěděla,že se dá smažit,zase díky.

  2. a.rena napsal:

    A ještě – jak ten kroužek odebíráš z papíru? Nerozmázne se to?

    • Jana Macůrková napsal:

      Na to je ten olej na pečícím papíře. To těsto je docela tuhé (dala jsem o jedno vejce míň) a z toho papíru to jde dobře i jenom rukou, házela jsem je tam asi po 15, na velkou pánev s cca 3 cm oleje. Smaží se si 5 – 7 minut, na vyndávíní jsem použila takovou tu dírkovanou velkou lžíci.

  3. blahovka.h napsal:

    Dnes máme sladký den :-). A to já můžu.
    Jedeme s dcerou na borůvky a pokud se zadaří tak budou zítra jako moučník. Něco do mrazáku, aby byly vitamíny i v zimě a zbytek k přímé spotřebě. Na marmošku letos asi nebude, ale mám ještě pár skleniček od předloňska. Ještě by se hodily brusinky. Na ty mi chodí asi nějaký skřítek.

  4. lakysa22 napsal:

    Samé dobroty!! Odložím do příští návštěvy, pro mne by to bylo moc..?

  5. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Kdysi (za bývalého režimu) jsem byla z východu, dnes jsem z Vysočiny ….. ale tento recept se u nás opravdu nedělá.
    Já dělám (je to recept od maminky, její maminky, maminky její maminky ……) – dám do hrnku (teď nejjednodušší recept) 1/4 mléka s trochou soli vařit, když vzkypí, tak přisypu jednorázově 1/4 kg hrubé mouky a míchám a míchám. Potom vysypu na vál (podsypaný moukou) a nechám vychladnout. Poté přidám jedno vejce a vytvořím těsto, které krájím na jednotlivé knedlíky a plním ovocem. Dám vařit vodu mírně osolenou a potom vařím knedle do té doby, než se vyplavou nahoru ….. ale to znáte.
    Jsou skvělé s jahodami, malinami, meruňkami, borůvkami ….. navrch trochu moučkového cukru a rozpuštěného másla. Ale záleží na chuti každého

  6. Jana Macůrková napsal:

    Pro Úsměvku: pokud máš povolení ji fotografovat a hlavně publikovat a dáš nám povolení – to víš, ten nesmysl GDPR stíhá i nás.

    • Usmev.na.moji.tvari napsal:

      Zjistím zítra, až jí budu přebírat …… uvidíme, jako fotit jí mohu, ale zda publikovat? To vážně netuším ☺
      V každém případku roštěnky s rýží …….
      hovězí maso na plátky naklepat, osolit a opepřit, namazat hořčicí ( u nás nejlépe obyčejná, ale každému dle chuti)
      cibule (hodně)
      olej (já dávám sádlo a olej jedna ku jedné)
      trocha mouky na obalení

      Naklepeme maso, osolíme, opepříme, pomažeme hořčicí a obalíme v mouce (nějak si myslím, že nejlepší je polohrubá). Nakrájíme cibulku, necháme rozpálit sádloolej a přidáme maso, opečeme z obou stran, po opečení vyndáme a necháme řádně zesklovatět cibulku …. po té vložíme maso, dolijeme vodu (ale opravdu trochu, jde nám o softík) a necháme v klídku probublávat i 3 hodiny. Potom zredukujeme na tuk či přilijeme vodu a zahustíme moukou (jako já, páč čím víc omáčky, tím lépe), uvaříme rýži a podáváme …… jako takto, smrádě to snídá, večeří, obědvá ….. prostě to miluje. Já moc nesolím, ale používám výraznější hořčici, možná tím to bude ……..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..