(914) Chléb z domácí pekárny

400 ml vody
1 lžička octa
1 lžička oleje, 2 lžičky soli
100 gr polohrubé mouky
250 gr hladké mouky
150 gr žitné mouky
kmín
1/4 kostky droždí nebo 1/2 bal.sušeného droždí

Program „klasik“/3hod/

Recept poslala  Leskvik a píše k němu:

Suroviny vložíme do pekárny v tom pořadí jak je v receptu.
Pozn: já peču nejraději z kostky droždí, jedna kostka vyjde na čtyři pečení, droždí zabalím do alobalu a ještě do plastové mističky, aby neoschlo.Voda nesmí být moc ledová, ale ani teplá, nejlépe pokojová teplota. Pokud je vysoká vzdušná vlhkost, odměřím 400 ml a maloučko odliju, uberu vody. Mám pekárnu Eta Delicca, nemůžu si ji vynachválit. Před pečením potřu kolíky na kterých sedí háky, troškou oleje, lépe se vyklápí. Po zaznění zvukového signálu nasypu do těsta semínka slunečnice smíchaná se lněnými semínky. Pak si jdu tři hodiny po své práci a těším se, jak to začne vonět.

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: (914) Chléb z domácí pekárny

  1. jarybarka napsal:

    No úplně to cítím a maličko slintám.
    My máme vedle domu pekárnu a zpdpovědně můžu říct,že si nepamatuji kdy od tud vonělo pečivo.Většinou se line smrad z připáleného tvarohu nebo máku…Chleba pečou celkem dobrý ale druhý den už nic moc, tak leda na topinky.
    To ten tvůj asi ani do dalšího dne moc nevydr.Žejo☺

  2. Katyp50 napsal:

    Tak se musím pochlubit – dostala jsem novou pekárnu, jmenuje se Eda. Jsem z ní nadšená a už jsem chleba pekla 4x a vždy úžasný. Měkký by vydržel asi 3 dny, kdybych ho ovšem nesnědla dřív. Začínám trochu kynout jako ten chleba. Mám celý soubor receptů, jen je najít! Pak se podělím. Starého Bomanna mi už asi nikdo neopraví, takže Edík ho nahradil.

  3. jarybarka napsal:

    Já jsem o pekárně taky uvažovala jenže se právě obávám toho kynutí.Mě samotné stači lžícák na 100 způsobů a to jen občas.Čerstvý domácí chleba bych slupla jako malinu.Za chvíli bych byla jako vorvaň!?

  4. leskvik napsal:

    Dodávám že ta žitná mouka se nazývá „žitná mouka chlebová“.Stalo se mi i to že zásoba žitné mi jednou došla a tak jsem použila „špaldová mouka celozrnná“ a nic se nestalo,byl stejně dobrý.Dobré je i všechny tři druhy mouky po zvážení nasucho promíchat a až potom dát do pekárny.Dělám i mramorovou bábovku v pekárně-recept tu opět dám.

  5. IvaC napsal:

    Jediné ,co mi na pekárně vadí,je tvar chleba.Připomíná mi to komisárek ze starých
    dob,i když si já peču chleba,tak ho dám do srnčího hřbetu a je to taky komisárek.
    Bohužel není ten chléb oválný nebo kulatý,ale jinak je to určitě úspora práce a času.

    • leskvik napsal:

      Tak komisárek ze starých dob neznám,ale přece je i v obchodech dost hranatých chlebů-moskevský,žitný apod.Tvar chleba bych řešila na posledním místě,pro mne je důležité že vím jaké suroviny tam dávám.Kvalita chleba a poměr kvality a ceny je dnes špatný,takže u mne vítězí pekárna.A hlavně nemám doma chlapa,který by např.reklamoval tvar krajíce,takže mi to vyhovuje.

  6. Jana Macůrková napsal:

    Upozornění a omluva: dnešní recept bude uveřejněn večer, na serveru je nějaká chyba, která nám nedovolí příspěvky připravit. Tak mějte děvčata strpení.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..