250 ml mléka,
4 PL lžíce cukru krupice,
20 g kvasnic,
250 g polohrubé mouky
200 g hladké mouky,
100 g práškového cukru,
trochu soli, 2 žloutky,
200 g másla 1 vejce na potření
Náplň : 100 ml mléka, 3 PL medu, 200 g mletých vlašských ořechů, 50 g rozdrcených piškotů 30 ml rumu, kůra z 1 citrónu.
Kvasnice a krup. cukr rozmícháme na kašičku a zalejeme 1/3 vlažného mléka a necháme vzejít kvásek. Do mísy dáme mouky, práškový cukr, trochu soli. V kastrolku rozehřejeme 100 g másla ( dávám půl másla a půl oleje ), přilejeme zbytek studeného mléka a rozšleháme 2 žloutky. Tuto vlažnou hmotu přilejeme k mouce a vypracujeme vláčné těsto. Můžeme dělat i v robotu. Těsto se musí odlepit od stěn, pak je správně připravené. Těsto pak dáme asi na půl hod.kynout na teplém místě.
Mezitím si uděláme náplň :
Do kastrolku dáme ohřát mléko s medem, když se med rozpustí, přisypeme ořechy, citronovou kůru a přilejeme rum. Asi 2 min. povaříme, stáhneme ze sporáku a na závěr zahustíme mletými piškoty, náplň by neměla téci a ani být hustá.
Vykynuté těsto několikrát promísíme na pomoučeném vále a rozdělíme ho na 2 části. Každou část natenko vyválíme, buď klasicky kruh a rozdělit na 8 dílů, nebo já jsem si vyválela dlouhý pruh široký asi 15 cm, nakrájela na trojúhelníky, každý trojúhelník potřela zbytkem rozpuštěného másla, přidala náplň na širší stranu trojúh. a srolovala. Rohlíčky dala na pečící papír, chvilečku nechala ještě kynout, potřela rozšlehaným vajíčkem a strčila do trouby. Pekla jsem asi 15 – 20 min.na 190 st., než začaly zlátnout. Po vyndání z trouby jsem ještě horké potřela trochou mléka, rohlíčky se pak lesknou a ještě změknou.
Recept poslala Ivanka Kezniklová a já ho zařazuji, i když svatomartinské rohlíčky tu jsou, ale trochu jiné, a dneka je svatého Martina.
KRÁSNÁ PRÁCE!?
A jak jsem teď koukala na původní recept (445), tak je to úplně jiné těsto.
Takže zase něco nového.
KRÁSA , mám na ty rohlíčky receptů několik , nejraději dělám těsto kynuté.
Letos jich bylo “ jen “ 48 ks a jen s ořechovou nádivkou — ořechů bylo letos dost a tak je třeba je využít.
Teda, jsou opravdu krásné a mám na ně chuť. Honí mě mlsná na sladké – to je tak dvakrát ročně. A vybafnou takovýhle rohlíčci, obzvláště vypečení… No, přelstila jsem tělo a vložila do něj krajíc chleba s medem. Tělo se spokojilo, ale huba jde vandrem furt…
Vypadají nádherně a určitě jsou i tak dobré. Já jsem si práci ulehčila. Udělala jsem klasické kynuté těsto z půl kila mouky, rozdělila na tři části. Vyválela placku, potřela ořechovou nádivkou, na to druhá placka, nádivka, třetí placka. Tu potřela rozšlehaným vajíčkem a posypat drobenkou. A pak už jen boule za ušima, buchta zmizela rychlostí kosmickou. Takový koláč se u nás dřív dělával na Štědrý den, a to s několikerou nádivkou. První šla ořechová, na to maková, třetí byla povidlová a završila to nádivka tvarohová ozdobená mřížkou ze zbylého těsta. Dělávám často, nejčastěji tvarohovou mezi dvě placky těsta, nahoře potřít vajíčkem a posypat drobenkou. A pak kombinace máku s povidly (těsto, mák, těsto, povidla, těsto). A to po upečení bohatě potřít máslem.
Já dělám cop s několika náplněmi, aspoň jednu jablečnou, aby nebyl suchý.
Nebo také bábovku, a vrstvím plněné buchty, jen je mezi sebou nemastím. Jednou jsem nějak nemyslela, bunkry už jsem měla na plechu, pomašlované tukem, bylo jich nějak moc, tak jsem je jestě dala do bábovky.
A když jsem vyklopila, byly z toho buchtové puzzle?
To jsi mi trochu připoměla veselku mého bratra.Na Slovensku.Oni tam nedělali takové to cukroví jako se dělá u nás, ale měli takové mákem a povidly plněné buchty o velikosti kulatého chleba.Pro nás to bylo zvláštní ale výborné.Už jd to dávno asi 37let.
Omlouvám se za chybu, při kopírování se mi vloudila chybička:
té polohrubé mouky má být 250, nikoliv 50 g.