(1001) Moravský vrabec

1 kg libového vepřového bůčku
kmín
sůl

bramborový nebo houskový knedlík,
zelí nebo špenát jako přílohy
Maso nakrájíme na menší kousky, osolíme, posypeme kmínem, podlijeme vodou a dáme upéci. Pečeme do doby, kdy se maso krásně škvíří a kuchyní se line krásná vůně.

Podáváme s kndlíkem, zelím, nebo špenátem. Nebo jen s měkký chlebem, výpečky jsou neodolatelné.

Jednoduchý a dobrý oběd vařila: Jana Macůrková

Příspěvek byl publikován v rubrice Babiččiny recepty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: (1001) Moravský vrabec

  1. Usmev.na.moji.tvari napsal:

    Já teda dávám krknu a k tomu jen kousek bůčku a přidám i cibuli a 2-3 stroužky česneku. Nejdříve dám sádlo do pekáče, na to maso, cibuli, sůl a pepř a česnek, vrazím do trouby na 120 pod pokličku, cca na 2 hodiny. Když se maso připéká, tak přiliju vodu (to je nejdřív po hodině a půl), ale jen trošičku, maso pustí šťávy dost.
    Když je maso měkké, tak sundám poklici, zvýším teplotu cca na 200 a vytvořím šťávičku s tou správnou barvou.

    Jen mám, Jani, dotaz. Já dělám knedle na kolečka a koukám, že Ty je krájíš podélně, je to tak?

  2. jarybarka napsal:

    Diky za připomínku.Brabci budou v týdnu.
    Knedlíky vypadají krásně. Jà dělám taky malé válečky a tento způsob krájení mě zaujal .Já krájim nakoso aby byly opticky větši plátky.

  3. BOYE napsal:

    Joooo! Hned po ránu mě přepadla chuť na pozlaceného čuníka. A páč jsem zrovna ťukala nákup, odpoledne tu flákotku přiveze mladý, lepý (doufám, ať je na co koukat) kurýr. Ale bude jindy. Na plotně zápasí s dechem (dusí se) kusvola na zítra. Dneska nevařííím. Grilujeme, ale ne já. Zeťánkovi je čtyřicet. To se nám to hoduje … když nás zvou, přestože jsem tchýně.

  4. a.rena napsal:

    Tak skvělou tchýni si musí přece předcházet. A co se k tomu hodí víc než chutná krmě, aby se tchýně dlouho zachovala? Nás to zeťovo předcházení čeká zítra, neb bude mít zeť svátek. Bude ovárek. Dnes makáme na klobáskách. Manžel včera klepnul 16 ušáků, polovina se spolu s čuníkem převtělí do štíhlého uzeného tvaru a polovina bude čekat na svou chvíli v mražáku.

    • Jana Macůrková napsal:

      Loni, když jsem měla jít na tu operaci, tak mi zeťák řekl, že mám po záruce druhý, skorozeťák, že prý mám přetočený tachometr. Tak jsem mu sdělila, že asi dřív, než moji dceru, dostane ode mne přes držtičku….Ale, když o něco jde, tak oba v pohodě, letos uklízeli dřevo na zimu a že ho bylo….

      • a.rena napsal:

        Kdyby tě neměli rádi, neřeknou ti to tak. S mým zetěm a snachou to máme taky tak. Právě jsme koštovali letošní slivovičku a špendlíkovici, obojí je moooc dobrá. Jen ještě musí trochu uzrát. Zítra se bude nalévat starší.

        • BOYE napsal:

          Tak jsem právě dorazila od ohně. Nevím, jak stará, ale rozhodně dobrá slivovička byla… Mám v každé noze jednu a moooc príma. No a jelikož zeťák je oblíben a má bezva mongolské kamarády, tak přivezli láhev zlaté čingischánovice. V zásadě je to vodka a její chudší příbuzné se o mejdanech běžně pijou, ale zlatou, tu vždycky někdo přiveze a chová se jak oko v hlavě a na veřejnost jde pouze při největších oslavách. A to prý dneska je. Čtyřicet je poměrně slušné výročí, zeťák príma chlap, který má za ženu tu holku, co umí jednat na úřadech a nechce za to prachy a – pozooor! – je tam ta babička, co pustila dvacet Mongolů k sobě domů, aby mohli slavit, aniž by je znala. To potěší. A ocenili to tou zlatou. Tož na slivovičce hajá ještě panáček posvátné vod(k)y z pouště Gobi. K tomu grilované součástky z čuníka a guláš z ohně. Hezké to bylo. Ale teď, jak padla mlha a oheň hřeje jen z jedné strany, navzdory dekám přes ramena, jsme se švagrovou konstatovaly, že už nejsme na to, stát se psanci. Políbily jsme všem líce a já se tulím k radiátoru, švagruše prý, obalena larisou, čte o morových ranách ve středověku…
          Jdu na ten šoulet.

  5. Jiřina napsal:

    Já dávám kus krkovice a bůček, přidávám v celku malé cibulky, česnek a protože máme rádi dost šťávy, tak ještě maso posypu trochu kořením – nejčastěji koření na žebírka a podliju vodou, peču pod alobalem na 180 °C a chvíli před upečením alobal sundám, aby maso mělo opečenou kůrku. Bramborové knedlíky miluji, ale mému dědovi dávám kynuté. Když bramborové knedle zbydou, tak je opeču na pánvi a k tomu osmaženou cibulku. Knedle krájené po délce super, vypadá to mňamózně.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..