400 g husích (kachních) jater
200 g anglické slaniny
1 sklenice červeného zelí
majoránka, kmín, pepř, sůl
olej
1 velký červený grep
1 dcl červeného vína
4 toasty nebo plátky semínkového chleba
Na oleji orestujeme játra a na kostičky nakrájenou anglickou slaninu., přidáme pepř, sůl, kmín a majoránku. Podlijeme vínem, dusíme do vysmahnutí.
Zelí vymačkáme. Grepy rozkrojíme napůl, a lžičkou vybereme dužinu.
Dužinu smícháme se zelím. Zelí s grepem dáme do misek z dužiny grepu, nahoru položíme játra, dosolíme. Zdobíme snítkou bylinek podle vlastní chuti a podáváme s toustem.
Z Lobkovické kuchařky čerpala: Jana Macůrková
Tak tady hodnotím odvahu to vůbec vyzkoušet – bála bych se, že většinu toho pak vyhodím. Syrový červený zelí (teda vím, že nakládaný, ale tepelně nezpracovaný) bych totiž nepozřela, a smíchaný s grepem si ho vůbec neumím představit.
Já jsem měla podobné obavy, ale byla jsem velmi mile překvapená. Ta kombinace je naprosto skvělá.
🙂
Mě by stačil ten geprep a chleba…ale kombinace je zajímavá..
po pravdě, za mě dnes ne – nejím ani grepfruit, ani játra, takže já budu chroupat jen tu bagetku
Decka, manžel před transplantaci NESMĚL jist grepy. Měl to přímo v instrukcich zakázáno a já od té doby také nejim grepy… mám nějaký blok a ani nedávám dětem atd.
Decku bych si taky dala – nejlépe bílé víno
????
Grep jsem nesmêla s lékem na tlak…ještě že čtu ten příbalový leták..
A já grepy milujuuuuu!!
Já bych z toho asi snědla všecko, si myslím, ale ….. ale jen ne pospolu. I když, žaloudek si to přebere, daleko horší kombinace, co mu tam za den nacpeme?
Osobně bych ale měla problém s tolika druhy koření, většinou dávám jen sůl a dále s olejem, husí i kachní játra si zaslouží husí nebo kachní sádlo.
Mnoho let tomu, kdy jsem měla dostupná husí jatýrka. Milovala jsem je povařená , nakrájená na kostičky a smíchaná s husím sádlem. Namazané na chleba šlo rovnou do ledvin 😎
Je vidět, že tehdejší kuchařky se lehce dostaly k husím, nebo kachním jatýrkům. To dnes je docela těžké, alespoň tady. Jako holka si pamatuji, že jsme játra z husy/kačeny/ vždy dávali do sádla a pak mazali na chleba. Játra byla na spodu a všichni jsme je první vyškrabávali, nakonec zbylo sádlo bez jater. Já dělám kačenu tak jedenkrát, nebo dvakrát do roka a játra jsou malá, takže je sníme rovnou s masem a zelím. Ale docela ráda bych tuto kombinaci ochutnala. No, to se asi nestane, ale jak píše Janička, je to z Lobkovické kuchařky, takže určitě to k jídlu muselo být. Ale klobouk dolů před kuchařkou, která to takhle zkombinovala. 🙂