1 balíček flíčků
nebo hromada domácích
4 vejce
30 dg šunky
2 lžíce oleje
sůl
může být i nadrobno nakrájená cibule
Flíčky uvaříme ve slané vodě doměkka. Aby se nám neslepily, promícháme je se 2 lžícemi oleje. Šunku nakrájíme na malé kousky, promícháme s flíčky, přendáme do zapékací mísy a zalijeme rozšlehanými vajíčky, do kterých jsme zamíchali trošku soli.
Dáme do trouby zapéct až jsou okraje pěkně křupavé.
A k šunkoflekům se určitě hodí kyselá okurčička z následujícího receptu.
Klasiku vařila: Jana Macůrková
Šunkofleky dělám z uzeného kolene.Ve vodě ve které se vařilo posléze uvařím těstoviny.Nelepí se kvůli tuku v tom vývaru.Vajíčka rozkvedlám v mléku nebo
sladké smetaně.Budou o víkendu.
dělám je stejně nebo z uzené obíračky a ten uzenej vývar po vyjmutí masa pěkně opepřím….a přidám stroužek drceného česneku pro ovonění, finále je jemné, chutě náznakové, ale moc dobré….
Šunkofleky – klasika a moc dobrá. Většinou dělám z uzeného bůčku, nebo uzené krkovice a salát z kysaného zelí v zimě a v létě kyselá okurka. Uzené koleno je taky vynikající, ale to nejraději sníme jen tak s křenem – je ho škoda k nudlím. A uzená polévka z kolínka bude co nejdříve, až skončí ta vedra. Těstoviny uvařené ve vývaru musí mít moc dobrou chuť, vyzkouším. Díky. 🙂
Na mě by z kolena zbyla jen kůže a kosti,mladá jí jenom masíčko a takhle nemá šanci si vybírat.
Je to asi blbé,ale já mám z kolena nejraději tu uzenou kůži,na tu
se vždycky těším a říkám si ,pro omluvu,že je vlastně zdravá,obsahuje kolagen….
Já to taky ráda a ty chrupavky a ulepenou hubu z toho,ale maso taky jím a mladá je vybíravá a takhle dostane svou dávku kolagenu chca nechca.
Ivanko, proč by to bylo blbé, my s mým dědem máme taky moc rádi kůži z uzeného i vepřového kolena, správně, je tam kolagen a i kdyby tam nebyl, nám to moc chutná
my děláme variantu – houbofleky. jak ze sušených, tak z čerstvých – ty jen obděláme nakrájené na kousky s trochou cibule a anglické/uzeného.
my teda, když máme nadbytek čerstvých hub, tak je nakrájíme a obděláme s trochou cibule a anglické/uzeného, osolíme, okořeníme a zamrazujeme. Pak jen stačí v zimě vyndat, nechat rozmrznout a jde to použít na různé pokrmy – do pirohů, smaženice, na pizzu, do těstovin. a tím, jak je to už ochucené, tak je to s minimální prací
To je dobrý nápad….
Dobře Ty ??? Bezva nápad, díky
Tak šunkofleky u nás zásadně z uzených žeber. Jo a domácí, jednou jsem zamlada koupila fleky, ty se samozřejmě rozblemcly a Bimbo, protože má raději frbr, sabotoval oběd, prý škoda takového uzeného. Pro zajímavost – u nich doma se nezapékaly.
Jo a kdo máte v dosahu Dianu, mají tam nakrájenou šunku na malé kostičky za směšnou cenu, ovšem je dost slaná. Zkoušela jsem do fleků i do brambor, lépe se ta sůl vylouží ve frbr, ale i ty fleky se dají okaučovat
a moc dobré jsou s čočkou na kyselo, s kovbojskýma fazolema a hrachovou polívkou ..(ty šunkový kostičky) , jo a ve slaným štrůdlu – ve šnekách.
Já je také někdy nezapékám (víc mi to chutná), dokonce vím, že někdo nezapéká ani šunkofleky. Někdo dokonce dává do šunkofleků usmažená vajcata.
No a to dělám já, naučil mě to můj děda. Uvařím kolínka-malá. Na pánvičku dám nakrájený uzený špíček nebo kus klobásky, trochu oleje a osmahnu. Na to hodím 2 – 3 rozkleplá vejce, osolím, opepřím a usmažím. Nakonec do toho zamíchám uvařená kolínka.. Je to rychlý oběd, nebo večeře. K tomu kyselou okurku, nebo salát. Říkáme tomu nudle/kolínka s vajíčkem. Nikdy jsem o tom neslyšela, doma jsme takové jídlo nedělali, ale v rodině mého dědy ano. Zkusila jsem a dělám docela často. Lze to i bez klobásky, ale s ní je to lepší. Možná je to co jsi, Úsměvko, myslela.
Kolínka s vajíčkem jsem dělala dětem když byly malé.To je dobré jednoduché a se šunko ňamka
Podobně kupuji šunku (v několika variantách) v Uhl. Janovicích v „Nejlevnějších potravinách“. Takže proto jsem dělala šunkofleky opravdu se šunkou.
U nás také s uzeným, nejlépe uvařené kosti a obrané. Navíc tam musí být česnek a trocha pepře, a před dopečením tam musí být vrstva sýra. Popřípadě rozšlehám vajcata s trochou smetany a nastrouhaný sýr do toho přihodím zrovna, udělá krásnou kůrčičku.
Ten nápad s vařením těstovin v uzené vodě je výborný, díky Jarní Bárko?. Jen tady marně přemýšlím, zda z té vody nakonec udělám ještě tu poblivku, kterou u nás miluje každý – s rýží místo jiné zavářky.
Někdy, když mám dobrou náladu, tak to uzené ještě opeču na trošičce sádla s cibulkou a česnekem a teprve potom zamíchám do těstovin a dám zapéct.
Zítra u nás bude „maminkasevycajchnovalaazamotalajejupi“ – překlad je „brknedlesudzenymazelim“?
Já taky ráda polevku z uzeného s rýží a 2 brambory na kostičky a česnek a hrst majoránky ale po uvaření těstovin bych ji z té vody ne e
Šmankote, nedělej mi takové chutě …. je vedro, nemůžu jí vařit ?
Manžel taky dával i brambory na malé kostičky a ona pořad něco přidával pro barvicku, tak do uzene polívky nastrouhal malinko mrkvicky najemno úplně před koncem , ale fakt symbolicky . Krásná Polívka ta jeho a musela tam být zelená cibulka nebo porek ?
Tak do uzené poblivky mrkvička patří, stejně jak trochu petrtele a cibule, to souhlasím. A pórek určitě taky, a když nic jiného, tak majoránka tam být musí, popřípadě petrtelka či něco jiného zeleného. To by nebyl uzený vývar. Jsem mlsná, přiznávám. Asi bych toho našla víc, ale dnes nemám den, tak se omluvuju
No vidíš a já dělám uzenou polévku jen s krupičkou a vejcem.
Jasnačka že tam patří kořenová zelenina a cibule.Ta polívka je tak chutná a vytuněná.