1 ks vejce
20 g droždí
40 g cukr, 1 špetka sůl
1/2 kg hladká mouka
250 ml mléko
Na potření:
sádlo s máslem, švestková povidla,
Na posypání mletý mák s cukrem nebo strouhaný tvrdý tvaroh.
Mléko ohřejeme, přidáme celé vejce, cukr a droždí a necháme vzejít kvásek. Pomalu vmícháváme hladkou mouku, až vznikne hedvábné lehce řídké těsto.
Necháme pod utěrkou asi 5 -10 minut vykynout. Na pomoučený vál vykrajujeme lžící malé bochánky, které opět necháme asi 10 minut odpočinout (při větším množství než vykrájíme a vytvarujeme poslední, tak první je možné péci).
Z bochánků tvarujeme nízké „vdolky“, které pečeme na suché plotně (nejlépe kamnech).
Po upečení potřeme směsí sádla s máslem, potřeme povidly a posypeme mletým oslazeným mákem. Kdo nemůže nebo nemá rád mák, posype je strouhaným tvrdým tvarohem.
Manželova babička tyto suché vdolky pekla, ale až teď jsem se nejprve z televize a potom i z receptů na internetu dozvěděla, že krajový název jsou Báleše. Mazala jsem je kleverou.
Zkuste je, je to rychlé a chuťově velmizajímavé. Jana Macůrková
Jaaaaa miluju suchy vdolky!!
Pekla jsem polovinu v troubě na suchým plechu a polovinu na litinové plotýnce na sporáku a ty druhý byly lepší. Zůstaly vyšší a byly vláčnější. A pekly se stejně rychle jako ty v troubě. Než se upeklo 5 v toubě, tak na plotýnce byly upečené taky.
Tak přesně je dělala moje babička a pekla na kamnech. Mazala je sádlem a sypala mletým mákem s cukrem. Do těsta se nedával žádný tuk. U nás to byly obyčejné vdolky na plotně. Můj dědeček si je drobil suché do fazolové polévky. Děkuji za připomínku. 🙂
Minulý týden jsem náhodou koukla na nějaké regionální zpravodajství a tam byly dvě čupr babky, které tyhle vdolky pekly. Vypadaly perfektně (jak ty babky, tak ty vdolky)a tak jsem si na internetu ověřila recept (nepatrně se lišil v jedné surovině) a dneska jsem je upekla na zkoušku. A Vlastik prohlásil, hele, tohleto pekla babička.
No, na Slovácku jsou to Beleše a klevela 😀 , ale jinak dík za vzpomínku, já je měla ráda suchý,jen sypaný mákem a k dršťkový polívce nebo ke gulášový…bylo to pak jako hlavní jídlo.
Tyhle vdolky s rozetřeným česnekem na povrchu jsme mívali doma k fazolové polévce, potom vdolky potřené povidly nebo džemem a nahoře sladký tvaroh.
Vdolky jsem dělala nedávno a čas od času nám chutnají. Jen u nás nejlépe jablečná nebo hrušková povidla.
Jen recept mám odoční ….. a hadí mouku neznám (Jano promiň, ale to jsem si nemohla odpustit? )
Že neznáš hadí mouku je mi jasné, ale já mám pořád ještě přezdívku hadice, tak proč by mje mouka nemohla být hadí. (PS: to je tak, když si něco zkopíruješ a ono se ti to zobrazuje jinak a ty to opravuješ na místě.)
OK, zanes do análů „hadí mouka“, další krásný název.
Zitra bude recept az po osme….a teste se na prekapko 🙂
Nám, co chodíme až pozdě odpo je to jedno.
Budou to mořské potfory, italská kuchňa, něco ze Švédska ….. nebo že by? Konečně? ???
Budeš překapávat? Třeba kafe? ?
?????
To jsi dobrà, já si nešvimla..