Budoucnost Bramboračky

Vážené příznivkyně Bramboračky,
Vážení příznivci,

V rámci dnešního článku bych rád poděkoval za přízeň, kterou nám projevujete ať už v komentářích nebo emailech, a děkujeme i za nabídky mírným obnosem přispět na chod Bramboračky.Díky, díky, díky 🙂 opravdu nás těší Vaše radost a zápal do vaření.

Dále se mě někteří ptali na nějaké informace kolem placení a hlavně na budoucnost. A samozřejmě na nějaké drobnosti.

Situace kolem placení se má zhruba takto.
1) Platba za doménové jméno
Tím, že jsme schováni pod značkou WZ.CZ je jméno Bramboračky zdarma. Uvažoval jsem o tom, že bychom adresu standardizovali na obvyklejší www. bramboračka. cz, ale bohužel, toto jméno je již kýmsi zakoupeno, byť není funkční. Museli bychom najít nějaké jiné jméno pro Bramboračku a to není na pořadu dne…

2) Platba za místo na serveru

Z verze, kdy jsme měli Bramboračku zdarma, ale s reklamou (byla zcela dole na každé stránce), jsme již stihli vyrůst a tak máme aktuálně předplaceno větší místo. Až v červnu 2018 budeme platit roční platbu, jejíž velikost je v úrovni desetikorun měsíčně. Tudíž asi není potřeba tvořit nějakou veřejnou sbírku, protože s tím by bylo víc potíží, aby se dodržely všechny zákonné postupy. S takto nízkou platbou vydržíme do roku 2020, pak by nám mělo dojít místo a bude nutno uvažovat o navýšení …

Rozvoj Bramboračky
Zřejmě chvilku Bramboračku technicky rozšiřovat nebudeme, minimálně do konce prázdnin. Je otázkou, co bychom na Bramboračku po technické stránce mohli přidat, ale můžete zkusit něco navrhnout. Ke každému návrhu se pokusím vyjádřit. Ze zamítnutých možností ještě zmíním: Napojení na Facebook, Ankety, … trošičku se ale rozvoje Bramboračky bojím, protože čím více přídavků tím více potenciálních problémů při zabezpečení proti hackerům… Proto bych přídavků dával co nejméně a pokud možno takové, proti kterým se hackerům neoplácí plácat si svůj čas na prolamování…

Nově jsem zapnul jiný vzhled Bramboračky pro nejmenší mobily, Bramboračka by zde měla být o dost čitelnější a použitelnější. (A hlavně to Bramboračku posune ve vyhledávání v Googlu o něco výše 🙂 )

Smazání receptů
Nemohu zde zmínit důvod, proč jsme několik receptů již museli vyměnit, neboť ten důvod neznám, ale rád bych zmínil následující problém. Naši Bramboračku totiž navštěvují agenti nejenom celosvětových vyhledávačů (Google, Bing, Seznam), ale už nás někdo zmínil i na Facebooku a dokonce nás načetl i agent Archive.org. Všichni se z Bramboračky učí naše recepty, aby je pak mohli nějakému člověku vydat, když je hledá.

A právě dva poslední agenti jsou problém, protože díky nim může být navěky schován stav Bramboračky k určitému datu, včetně receptů, které po nás autor chce odstranit.

Proto platí poučka: „Co Internet schvátí, to již nikdy nenavrátí!“ Neboli: Co je jednou již zveřejněno, to nejde spolehlivě a všude vymazat!!!

Když totiž u všech zmíněných agentů dojde k tomu, že oni onen recept ještě znají, ale my jej máme již smazaný, pak nabídnou možnost vzít stránku z takzvané „keše“, z jednoho konkrétního smazaného příspěvku v „keši“ už na Bramboračku přeběhlo sedm lidí…

Ano, vyžádal jsem po hlavních vyhledávačích promazání a novou indexaci Bramboračky, ale protože ho nemohu žádat z důvodu porušení zákona, může toto promazání trvat i dva měsíce, pak z těch slušnějších agentů ona stránka zmizí (např. z Google již ano), ale co s těmi ostatními, zvláště těmi, co jsem nejmenoval…

Je Bramboračka dostupná celosvětově?

Technicky by měla být, kdyby nebylo hackerů. Nás zkoušeli hackeři z těchto zemí a domén tak usilovně, že jsem byl nucen kompletně zatrhnout přístup: .pl, .cn, .rus, .ru, .ua, ,xyz, .fr

Příspěvek byl publikován v rubrice Technické. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Budoucnost Bramboračky

  1. IvaC napsal:

    Bylo to zajímavé čtení,jen mně vyděsil ten facebook,tam jsme přece nechtěli.Ale jinak vám děkuji za starost a práci s Bramboračkou a umíte hezky,zajímavě psát.Přeji vám sluníčkový den……..

    • Jana Macůrková napsal:

      Pavlínko, jediné co mne napadlo a co jsem ti chtěla předhodit o víkendu a samozřejmě na to zapomněla: Bylo by možná dobré, na okraj pod soupis rubriky přidat jeden archiv – a to „Seznam receptů“ – úplně obyčejný seznam, čili číslo a název receptu, kdo hledá nějaký konkrétní recept ať nemusí procházet všech, zatím cca 160 receptů, a v buducnu snad až 1000 receptů (já si nedovedu představit. kolik se nám jich podaří postupně nashromáždit) s tm, že každý nový recept by se tam automaticky zaznamenal. Pokud je to v tvých silách a možnostech tohoto programu, pouvažuj o tom.

      • Pavlínka napsal:

        Rozhodně jsem nad tím uvažoval, že něco takového bude muset časem vzniknout – osobně jsem uvažoval na nějakým trošku chytřejším vyhledáváním. Uvažoval jsem o „(kartotékových) Štítkách“, což je udělátko, které by třeba spojilo všechny recepty s vepřovým masem. To co navrhuješ ty, jde určitě udělat jako prostý seznam konkrétní rubriky (tzn. bez abecedního pořadí), jen budu muset naučit Bramboračku „Shortcodes“, abych ti ten seznam byl schopen domalovat tam kam chceš. Štítky jsou v Bramboračce v základním vybavení, akorát by se všichni admini přidávající články museli dohodnout, co se bude štítkovat. (Suroviny?)

        • Jana Macůrková napsal:

          Podle mne tohle nejde štítkovat, protože ve většině receptů je sice základní surovina, ale kolikrát je tam i možnost záměny, maso není pouze jeden druh, ale směs atd. Ale kuchařky hledají většinou podle názvu receptu – prostě svíčková je svíčková a řízek je řízek. Takže normální prostý seznam receptů.

  2. Pavlínka napsal:

    Dobrý den,

    ne, Facebook opravdu na Bramboračce nebude 🙂 Je to akorát starost navíc, včetně povinnosti moderovat diskuze, což jde na Facebooku opravdu špatně

    Zajímavostí je, že už na Bramboračku někdo 12x z Facebooku přišel, protože nás tam kdosi kdesi zmínil. Netuším ale odpověď kdo byl ten prapůvodní člověk, co odkaz na Facebook vložil, kdy to udělal a v kterém místě…

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..