4 malá jablíčka
malé otevřené borové šišky
jedlová chvoj, klášterní chvoj
kousky jmelí a břečťanu
podložka buď z prkénka 50 x 15 cm
se 4 hřebíky
nebo speciální miska
Hmota Florex
šípky a šikovné ruce
Návod pro ty, kteří jako já nemusí umělé stromky a výzdobu. A nechtějí zapalovat svíčky, ale misku mít pouze jako ozdobu na dobu předvánoční.
Hmotu Florex (nebo podobnou) napíchneme na hřebíky, aby držela. V té umělohmotné misce, která se dá koupit v zahradnictví, jsou speciálné výstupky, kterou poslouží stejně jako hřebíky. Můžeme aranžovat i na slaměný nebo polystyrenpvý korpus.
Naspod vypichujeme jedlovou chvoj, poté kombinujeme ostatní druhy chvoje (můžeme použít klášterní chvoj, tis, smrkové větvičky, tuje, zejména barevné).
Jako poslední pomocí ostré špejle připevníme jablíčka (4 místo svíček) a dozdobíme šípky, jmelím, břečťanem. Pokud máme, můžeme použít usušené a otevřené šišky (jejich okraj můžeme natřít bezbarvým lakem na nehty, nebo jen stříknout lakem na vlasy, aby se leskly) a jakékoliv další barevné plody a květy, které si buď v létě usušíme, nebo nasbíráme přímo (krásně modré trnky, růžovo oranžový brslen, tmavý ptačí zob…., nejrůznější bodláky, slaměnky, nestařec…. ).
Vyráběla Jana Macůrková
Moc povedené 😊
Netusim, co je klasterni chvoj. Aha, jalovec, nebylo by lepsi pouzit tento nazev?
Brslen nezkousejte, seschne, popuka, vypadaji z nej mala oranzova jaderka a jsou jedovata.
A Florex doporucuju vybrat ten pro zive rostliny, aby obcas bylo mozne vetve zalit.
Adventní výzdobu nezalévám, není potřeba, chvoj vydrží ty 4 týdny bez problémů. Pokud je čerstvě nařezaná, zbytek mívám usušený. Naopak mám zkušenost, že pokud to zaliju, hnijí jak ta jablíčka, tak šípky a plesniví třeba ty sušené trnky. Šišky zase mívají tendenci se zavřít. Chvoj klášterní je podobná jalovci, má šedozelené kuličky, které ale nedozrají do modra. A pozor, je stejně jedovatá jako ten brslen. Ten se musí sušit před zralostí, kdy nepopraská, ale stáhne se a zůstane uzavřený a oranžovorůžový.
Promin, v teplem byte popraska brslen vzdycky. At ho ususim kdykoli.
Ja pouzivam Piaflor, vlhcim ho a nikdy mi nic nezplesnivelo … a hlavne se mi nekrouti brectan. Ale ono zalezi na umisteni, no. Etazove topeni, cihlovy byt, teplota na 22 stupnich – smrk by to tydne opadal. A ten jalovec ja znam jako juniper a pouzivam celou zimu. 😉
Chvojka klášterní či klášterská JE jalovec, správně je jalovec chvojka – Juniperus sabina.
A pokud se aranže nezalévají, je lepší než Florex, který je křehký, použít Oasis určený přímo na suché vazby.
On se dela i Florex na suchou.
A vynechala bych i tis. Jedůvku jedovatou, nejjedovatější. I malý kousek dokáže zabít.
Chvoj klášterní – botanický název jalovec chvojka. Klášterní – bývá hodně časo v klášterních zahradách.
Krásná výzdoba, ale já mám ráda svíčky a těším se na každou neděli až zapálím další. V zimě máme často zapálenou svíčku i když nejsou svátky. 🙂
Ja mam svicku zapalenou 365 dni v roce 😉
Tak to já taky , mám velký skleněný válec a tam zapaluji svíčku.
Mám jich zásobu , moje vnučky svíčky milují a tak jako dárek pro babí se hodí vždy.
Krásný advent a hlavně ve zdraví prožitý.
Mně se tohle docela líbí, nemám ráda zapalování svíček na adventním věnci. Když pak slyším ve zprávách kolika lidem kvůli tomu vyhořel celý byt a abych u toho seděla a stále to hlídala? Ráda zapaluji svíčky v době adventu, ale ne na tom věnci.
Adventní věnec mám už léta keramický , je to sice rok co rok stejné ale nám to tedy nevadí.
Tak všem přeji krásný pohodový a v klidu a zdraví prožitý ADVENT.
Jen přidám svoji zkušenost , dávala jsem do vánoční výzdoby tůji, už nedávám . Když se zahřála tak docela dost “ nevoněla “ . Do vazby hřbitovní nebo na okna ano , doma už nikdy. je to můj poznatek , nevím jak jste na tom vy ?????
Já ji dávám jako podklad hodně často, asi tím, že nemáme tolik teplo, tak nikdy nevoněla, ale já když ji cítím, třeba při tom arnžování, tak mi nevadí, naopak je mi ta vůně příjemná.
kdyby lidi dodržovali ty adventní zvyky a dali opravdu jiným lidem dobré vůle – pokoj ….to by byla krása…