Všechna množství jsou pouze orientační
300 g salátová okurka
400 g smetanový jogurt (10% nebo řeckého typu)
8 – 10 stroužků česneku
zelený nadrobno nakrájený kopr
sůl, pepř (nemusí být)
Existuje i speciální koření přímo na tzatziki
Okurku oloupeme a nastrouháme, česnek prolisujeme a přidáme všechny ostatní ingredience.
Pokud máme originální koření, samozřejmě vynecháme sůl a pepř, některé obsahuje i další složky, je dobré se podívat a např. korigovat množství česneku apod.
Všechno promícháme a dáme do ledničky na několik hodin rozležet a hlavně vychladit.
Podáváme jako přílohu ke grilovanému masu (souvlaki), pečenému lilku nebo pečeným či smaženým cuketám.
Autorka receptu: Jana Macůrková
Dovolím si namítnout: PODÁVÁME K ČEMUKOLIV, třeba k suchému rohlíku. Tohle je totiž pro mne opravdová mňamka. Klidně to zbaštím jen tak bez přílohy.
Souhlas….jen bych to popravila….podávat i samotné 🙂
Jj, je to skvělé nejen v horkých letních dnech, ale i v zimě si to dělávám na osvěžení. Nebo si koupím kelímek už hotové dobroty, tu si ovšem dochutím. Pro mne tam bývá málo česneku a kopru.
Já to miluju, ale tohle množstvi česneku by byla moje smrt 🙁
Jestli jde ó žlučník, tak existují druhy česneku,které nevadí osobám s citlivým žlučníkem, např. Bjetin.
Jo, Bjeltin a Blanin. Nesehnatelný. Používám granulovanej.
my si ho pravidelně objednáváme a pěstujeme
I moje :-(((((. Nahradím to velkým množstvím kopru. Víte co celé léto dělám? Sotva se na tom našem malém tržišťátku objeví nakládačky, kupuji je a už to jede: saláty, tzatziky, ke snídani na chleba, k obědu, k večeři. A na podzim se smutně vracím k salátovkám. Je to trošku více práce s krájením, ale ta chuť!!! A jeden děda má vynikající rajčata a papriky, fazolky, natě, cukety všech barev a velikostí, je to ráj, léto..
Tak se mi zdá, že tzatziki může rozpoutat peklo. Debatní. Jediné, na čem se shodnou všichni tzatzikofilové i tzatzikologové je okurka, jogurt a česnek. Zatímco bába Papadopulosová dává už jen olivy, bába Michelidisová přihazuje kopr a mátu a starej Katrakis (to bejval vyhlášenej kuchař!) dával navíc pepř, olivový olej a vynechal mátu atd, atd… Chalupa od chalupy, ves od vsi, vždycky jinak 🙂
Můj soused Bulhar nás učil tarator: Okurka, česnek, kopr, pepř, jogurt a jemně nasekané ořechy…
Takže prohlašuju: Nevím, co je tarator, co tzatziky, ale rozhodně jde o jeden z nejlepších pokrmů, který kdy lidstvo vynalezlo! A jak řečeno výše – lhostejno s čím se to podává. I když… tzatziki a souvlaki to je cesta na Olymp.
no já jsem dokonce koupila mléčný výrobek Tzaziky – byl to už ochucený jogurt (?) bez klasické okurky a byly v něm překvapivě na jemno nakrájené kyselé okurky. Přidala jsem jen nastrouhanou salátovku a bylo to éňo ňůňo :o)
Celý vtip je v tom, že se okurka a jogurt „mají fakt rádi“. A je to kolem dokola zeměkoule stejný – i Indové milujou rajtu…
Je na každém, co si do toho základu přihodí, ale zatím mi to vždycky chutnalo…
Jen tu okurku do je dobré nechat po nastrouhání vykapat, aby zbytečně neředila jogurt. Přidávám olivový olej a nenechávám odstát, protože okurka už pak není tak dobrá. U nás jde na stůl hned a nikdy nezbyde.
Já jsem tak 3 týdny zpátky lenošila na Krétě a v mém tzatziki rozhodně žádný česnek nebyl – jenom okurka, kopr a sůl. Já mám česnek ráda, ale ani mi v té skvělé baště moc nechyběl… a taky jsme po něm nesmrd-voněli, že jo :-)))))