cca 15 kg hroznů
0,6 kg cukru
Posbírejte hrozny v době, kdy se vám zdají dostatečně sladké.
Otrhejte bobule, pomačkejte je nebo pomelte a nechte několik hodin (2—5) odležet. Vylisujte šťávu.
Na 10 l vylisovaného moštu přidejte asi 0,6 kg krystalového cukru. Míchejte ho v moštu, až se rozpustí. Pak oslazený mošt nalijte do demižonu, kanystru nebo jiné nádoby tak, aby zhruba třetina nádoby zůstala prázdná a mošt mohl kvasit, aniž by přetekl.
Nechte burčák kvasit při teplotě 15—25 °C. Pokud mošt nechce kvasit, dejte nádobu do teplejší místnosti.
Nádobu pouze lehce zakryjte tvrdým papírem, aby nepraskla v důsledku nahromadění oxidu uhličitého, který se při kvašení (přeměně cukru na alkohol) uvolňuje spolu s teplem!
Jakmile burčák začne šumět, pravidelně degustujte. V optimální chuti spotřebujte celý obsah nádoby. Burčák bude hotový asi za 10 až 15 dnů podle teploty v místnosti.
Fotografie: Otakar Dvořák
Jo, burčák jede. U nás se říká, že za sezonu má člověk minimálně jednou vyměnit krev (=cca 6 l). 😉Tož vyměňujte, ať ta nedobrá krev vyjde a jste celý rok zdraví. My se snažíme poctivě.
To je ta krásná země, kde potůček zurčí a burčáček burčí… Obrázek Honzy Vyčítala s tímhle textem.
Nevim, proč zrovna tenhle mi tak utkvěl, ale je to taaak dávno, že jsem se tenkrát ptala mámy, co je to burčák. A ptala jsem se proto, že moje máma nesnášela vulgární vtipy a já nevěděla, jestli burčák není sprosté slovo… Není…, ale pokud člověk „vymění krev“ najednou (i na dvakrát je dost), většinou se mu sprostě udělá.
My měníme krev tím z Blatnice, co jí hlídá svatá Antoníček.
Svatá Antoníček neeeee! Svatý!!!! (a jestli v tom někdo vidí něco jiného v souvislostech, tak přísahám, že je to překlep! 🙂 )
bílý a červený..dokud je to šťávička, sice moooře cukru,ale jak začne převažovat alkohol,tak už nee, to už mi nechutná..vyměněno mám na dva roky dopředu 😀
Tak toto já nerada