květy černého bezu
8% ocet
zavařovací sklenice
utěrka
gumička
Nasypte bezové květy do zavařovací sklenice a zalijte je octem. Hrdlo sklenice překryjte utěrkou a upevněte gumičkou. Uložte na světlé místo – například na okenní parapet. Denně zamíchejte, aby květy nezplesnivěly. Po 14 dnech ocet sceďte přes plátno, nalijte do menších lahví a uskladněte v temnu.
Pro jeho chuť a vůni ho můžete použít do salátových zálivek i omáček, ale hlavně jako první pomoc při horečkách – to se z bezinkového octa udělají zábaly rukou a nohou. Při vysokých horečkách dovede snížit teplotu do třiceti minut až o 2 stupně. Takže – maminky a babičky, alou trhat bez!
Foto Milan Paleta
Bezinkový ocet používám nejvíc do okurkového salátu.
A ty zábaly opatrně, kdysi dávno jsem tím dceři spálila nožičky 🙁 – poradila mi to tchyně, jenže jaksi zapomněla dodat, že ocet má být ředěný …
Letos je u nás bezu habaděj – vyrostl snad na každém rohu a kvete o závod.
Bezinkový ocet působí při horečkách opravdu zázračně, mám mnohokrát vyzkoušené.
Mně neradila tchýně, ani jsem neměla v dosahu žádnou „babku kořenářku“ , tak o bezinkovém octu čtu dnes prvně. Já dělávala dětem bezinkový sirup ze zralých bezinek -ten taky srážel teplotu. Už jsem zadala průzkumníkovi požadavek na bezinky z čistého prostředí – mám ráda tu chuť a vůni. A kdo máte vanu, tak koupel v bezinkových květech je taky bezva (už vanu nemám, ale vzpomínka je to silná). Jen bacha na zanesení odpadu, protože drobné bílé kvítky se odlučují a jsou pak všude – někdy zůstaly přilepené na kůži tak, že ani sprcha nespláchla- ale ten požitek nám stál za to 😍😎
Květuš, jen neužívej bezinky za syrova, vždy je potřeba nechat je přejít varem. Za syrova je to totiž výborné dávidlo – emetikum. Mám s tím osobní zkušenost.
Syrové bezinky jsem nikdy neměla nutkání ochutnat, ale díky za varování Jaruš, třeba se někdy hodí. Vařívala jsem sirup i marmeládu/džem , ale to chutnalo málokomu – ne každý má rád tu chuť nebo aroma. Já se např. obloukem vyhnu černému rybízu a jostě, ale bezinky i aronii můžu. 😎
Muž dělával šťávu z bezinek a aronií v tom napařovacím hrnci, pak smíchal s cukrem a rumem, byl z toho výborný likér.
Tak ocet jsme ještě nezkoušeli. Děláme běžně sirupy, letos chci zkusit (vlastně manžel 😉) to želé ze včerejšího receptu. To mi bude chutnat. Já teda tu čerstvou vůni nesnáším, takže se nepodílím na výrobě čehokoliv, ale hotový sirup, cidr, čaj apod. z bezového květu zvládnu bez problému. Nedám cokoliv z dozrálých plodů, to omdlívám. A co nesnáším maximálně, je lípa. Když kvetou, nemůžu do města (a máme jich v centru dost) a do přírody také. Lípu nezvládnu ani zamíchanou v čaji.
nějak se mi nechce použít klasický ocet, tak dám vinný bílý a zkusím i jablečný..
Já používám Bzenecký, není marný
já taky-do okurek..proto nechci do bezinek..na snižování horečky asi dobrý,ale do salátů bych něco ..dám bílý….
Jestli nevadí,tak odbočím.Teď jsem narazila na recept pro milovnice kapustiček,jako jsem já.Ovařit zhruba 8 minut v osolené vodě,okapat a osušit,zabalit ,jako švestky nebo olivy ,do slaniny ,naskládat vedle sebe do pekáčku,důkladně opepřit a do zlatova (té slaniny) opéci.Podávat s chlebem nebo jako přílohu k masu či čemukoliv,určitě zkusím..
Schovám jako VZK, díky.